UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Rek

Żarty się skończyły!

 
Elbląg, W marszu wzięły udział kobiety, mężczyźni i dzieci
W marszu wzięły udział kobiety, mężczyźni i dzieci (fot. Anna Dembińska)

„Jarek, ochrzcij se kota, będziesz zbawiony” - takimi hasłami uczestnicy Czarnego Protestu chcą zmusić obóz rządzący do zmiany polityki. Już nie chodzi tylko o zachowanie „kompromisu aborcyjnego”, ale też rozdział kościoła od państwa i zaniechanie reformy edukacji. Zobacz zdjęcia. 

Po pierwszym Czarnym Proteście, który odbył się 3. października, kobiety uwierzyły w swoją siłę. Wtedy ulicami Elbląga przemaszerowało 1500 osób. Dziś (24 października) Czarny Marsz zgromadził 250 osób obojga płci. 
       - Spotykamy się znów, żeby zaprotestować przeciw zaostrzeniu ustawy aborcyjnej. Projekt „Ordo Iuris” został odrzucony przez Sejm, ale jest już następny projekt – mówiła Angelika Domańska, organizatorka dzisiejszego protestu. - Nam się pewne rzeczy należą, jesteśmy obywatelkami tego kraju. Nie mamy już ochoty negocjować. Żarty się skończyły.
       Drugi elbląski Czarny Marsz rozpoczął się pod pomnikiem Odrodzenia na pl. Konstytucji. Czy start marszu okaże się początkiem odrodzenia prawa do aborcji – jeszcze nie wiadomo. Ale uczestniczki są zdeterminowane.
       - Od stycznia wraz z organizacjami kobiecymi w całej Europie chcemy zbierać podpisy z petycją do odpowiednich organów Unii Europejskiej, z prośbą o wpłynięcie na liberalizację prawa aborcyjnego w Polsce – zdradza Angelika Domańska.
       Na transparentach można było znaleźć rymowanki: „Księża i politycy, ręce precz od naszej spódnicy”, „Nie wrócimy do średniowiecza”. Na uwagę zasługuje także piosenka "Siekiera, motyka, parasolka, PiS wymiecie wściekła Polka" śpiewana na melodię okupacyjnych szlagierów. Uczestnicy w asyście policji przemaszerowały pod Ratusz Staromiejski. Tym razem nie był to cichy protest, jak trzy tygodnie temu. Uczestniczki i uczestnicy protestu głośno dawali wyraz swojemu niezadowoleniu z planów rządu.
       - Nie jesteśmy niewolnikami. To, co Jarosław Kaczyński raczył powiedzieć niedawno, że jaka by ciąża nie była, to masz nosić głupia babo, niech nawet umrze, ale trzeba go ochrzcić. To się w głowie nie mieści – mówiła Izabela Listewnik, uczestniczka Czarnego Protestu.
       Po drodze marszu było biuro poselskie Jerzego Wilka oraz siedziba Prawa i Sprawiedliwości. Jak można się było spodziewać pod tymi budynkami nastąpiła przerwa w spacerze, głośno wyrażano swoją dezaprobatę wobec polityki partii rządzącej. Szkoda tylko, że uczestnicy pohałasowali „sobie, a muzom”, bo w biurze poselskim nikogo nie było.  Marsz zwrócił uwagę głównie mieszkańców okolicznych budynków i przypadkowych przechodniów. Reakcja na protest – jak się można było spodziewać – była różna: od oklasków i słów wsparcia do komentarzy typu: „Głupie baby, popier... je”. Przed marszem szedł milczący pan z hasłami antyaborcyjnymi. Jednak za wyjątkiem dziennikarzy nikt na niego uwagi nie zwrócił.
       Czarny Protest na początku października pokazał siłę kobiet. Dziś kobiety nie chcą już tylko utrzymania obecnej ustawy aborcyjnej.

  Elbląg, Żarty się skończyły!
fot. AD

 - Która i tak jest hipokryzją. W całym województwie podkarpackim nie ma ani jednego lekarza, który wykonywałby aborcję nawet w przypadkach, gdy jest ona dozwolona – zwraca uwagę Angelika Domańska.
       Uczestniczki protestu domagają się też zaniechania reformy edukacji i tego, by kościół katolicki nie wtrącał się do polityki.
       - Nie pasuje nam to, że dziecko do 11. roku życia będzie miało nauczanie zintegrowane. Będziemy wychowywać matoły – mówi Izabela Daciuk, współorganizatorka dzisiejszego marszu.
       Izabela Daciuk zwróciła też uwagę na koszty likwidacji gimnazjów i brak pracy dla nauczycieli z likwidowanych szkół.
       - Boję się też o naukę zakłamanej historii. Ja uczyłam się takiej historii i nie chciałabym, żeby moje dzieci też uczyły się nieprawdy na historii – mówi Izabela Daciuk.
       Po marszu w Ratuszu Staromiejskim odbyły się panele dyskusyjne. Nie cieszyły się jednak tak dużą popularnością, jak sam przemarsz. Można było także podpisać petycje pod tak rozmaitymi inicjatywami jak "Nie dla odstrzału dzików", "Odebranie prof. Chazanowi prawa wykonywania zawodu lekarza ginekologia – położnika" i "Ratujmy radiową Trójkę".
       Dzisiejszy marsz był również protestem antyrządowym. Tu już nie chodziło tylko o aborcję, uczestniczki głośno wyraziły swój sprzeciw wobec działań i planów obozu rządzącego. Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że w Czarnym Marszu wzięły udział także organizacje polityczne z naszego miasta.
       - Prawa kobiet są dla naszej partii bardzo ważnym punktem programu. Przyszliśmy tu, żeby wesprzeć dziewczyny, ale też zamanifestować naszą obecność i pokazać, że Razem jest alternatywą dla tej „koalicji obskurantów” w parlamencie, która solidarnie zagłosowała przeciw prawom kobiet – mówił Robert Koliński, lider elbląskiego oddziału partii „Razem”.
       Wśród demonstrujących spotkaliśmy także Tadeusza Kawę z Komitetu Obrony Demokracji.
       - Wspieramy to, co robią dziewczyny. Nie chodzi nam w tej chwili o promocję KOD -u, ale rozdawaliśmy ulotki o naszym wydarzeniu, gdyż jest to okazja, żeby je wręczyć osobiście – mówił Tadeusz Kawa z elbląskiego oddziału KOD – u.
      

Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Moment w którym na owych marszach zaczną się pojawiać znane postacie z politycznej sceny będzie oznaczał, że zostałyście panie sprytnie wmanewrowane w walkę o powrót do koryta, tak zresztą dzieje się cały czas, ale Wy nie jesteście tego świadome. Wydaje się wam, że jesteście takie niezależne w swoim proteście, a tak naprawdę manewrują wami jak chcą - dzisiejszy "udział organizacji politycznych" był tylko kwestia czasu. Na fali waszego protestu sprytnie korzystają do robienia zadymy ontyrządowej
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  90 33
  (2016-10-24)
 • Jak w ogóle możecie takie chamstwo propagować i pokazywać? :-( Żenada. Poziom dna i dwa metry mułu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  89 53
  (2016-10-24)
 • Nie było tam nawet stu osób. Dno ...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  72 44
  Jww(2016-10-24)
 • Marsz rozpoczęty spod komunistycznego pomnika Odrodzenia jak przystało na czerwonych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  74 47
  3pokolenieUB(2016-10-24)
 • Nikt wam nie każe chrzcić dzieci, kotów czy co wy tam sobie w tej ciasnocie umysłowej uroicie. O co tak naprawdę walczycie? Zapewne sami nie wiecie. Chrześcijaństwo to cześć Polskiej kultury czy wam się to podoba czy nie. Jak ktoś ma problemy z akceptacja niech się przeniesie na przykład do niemieć tam niedługo będzie nowa religia. Czemu nie walczycie o wolność muzułmanek ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  73 48
  polokinijczyk(2016-10-24)
 • @polokinijczyk - Zasady pisowni i ortografia to również część polskiej kultury, a Ty co? Innych pouczasz, a sam masz to gdzieś.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  28 24
  (2016-10-24)
 • Ten pan sprytnie troleju feministki. "Silne niezależne kobiety" ze stadem kotów w domu i toną whiskas-a pod schodami.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  42 21
  polokinijczyk2(2016-10-24)
 • Trzeba protestować bo rządy PiS przypominają mi rok 1953.Wtedy Komisja Nadzwyczajna (obecnie Jakiego) rozkułaczała mojego ojca. Pracowaliśmy całą rodziną od świtu do zmroku aby wywiązać się z obowiązkowych dostaw. Przyjechali i zabrali nam to co jeszcze pozostało bo mieliśmy jeszcze dla siebie. Żeby przeżyć zimę korzystaliśmy z pomocy sąsiadów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  46 63
  Jerzy11(2016-10-24)
 • widać sama młodzież w okresie rozrodczym
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  58 23
  kl(2016-10-24)
 • Nakręcacie nienawiść. .. Ktoś mądry kiedyś powiedział "Jakże kłopotliwa jest nienawiść bez wzajemności" - mam nadzieję, że nie uda Wam się do tej spirali nienawiści wciągnąć innych, mądrych ludzi. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  45 20
  (2016-10-24)
 • Foto nr 30 szczyt hipokryzji - działacz KODu i piewca PO u którego w agrogospodarstwie były prezydent Komorowski podpisywał ustawę pisze o opiece medycznej ! Szkoda że jak rządziło PO to ta opieka była dla "swoich" lub tych ze szmalem a reszta kopa dostawała, a teraz mu się przypomniało !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  55 22
  (2016-10-24)
 • Ci wszyscy wmawiający nam, ze zostałyśmy zmanipulowane, wmanewrowane, otumanione itp. niczego nie zrozumieli. Mamy głęboko w d. kto jest przy korycie, ale ten kto się aktualnie tam znajduje musi wiedzieć, że jesteśmy podmiotem w dyskusji, a już na pewno w dyskusji o nas. Jesteśmy pełnoprawnymi obywatelkami RP i nikt, czy to PIS czy PO czy inna partia, a już na pewno nie kler nie będzie decydował za nas, nie pozwolimy odebrać sobie prawa do antykoncepcji i edukacji zdrowotnej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  25 34
  cornick(2016-10-24)
Reklama