Środa 16-01-2019, imieniny Włodzimierza
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Zastrzyk bezpieczeństwa

 
Elbląg, Zastrzyk bezpieczeństwa Od 2017 r. szczepienia przeciwko pneumokokom mają być obowiązkowe (fot. AD-arch. portEl)
Rek

W roku 2015 do elbląskiego sanepidu zgłoszono 12 przypadków zachorowań wywołanych przez pneumokoki, które przebiegały w postaci posocznicy i zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. To duży skok w porównaniu z poprzednimi latami. Szczepionka jest nieobowiązkowa i dość droga więc niewielu rodziców decyduje się podać ją swoim dzieciom. Jednak od 2017 r. ma to być profilaktyka obligatoryjna. - Wreszcie - cieszy się Marek Jarosz, szef Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Elblągu. Nadal problemem pozostaje ospa wietrzna.

Zakażenia pneumokokowi są infekcjami niedostatecznie diagnozowanymi - badania laboratoryjne wykonuje się głównie u osób dotkniętych ciężkim przebiegiem choroby (przede wszystkim inwazyjną postacią choroby). Statystyki oparte tylko na nielicznych zgłoszeniach od lekarzy są więc niewiarygodne i nie oddają rzeczywistej skali problemu - czytamy w raporcie o stanie sanitarnym Elbląga w roku 2015. - Jednakże istnieją doniesienia potwierdzające dużą rangę problemu zakażeń pneumokokowych. Należą do nich doniesienia epidemiologiczne z ośrodków krajowych specjalizujących się w tego rodzaju infekcjach, a także stanowisko Światowej Organizacji Zdrowia.
     W roku 2015 do elbląskiego sanepidu zgłoszono 12 przypadków zachorowań wywołanych przez pneumokoki, które przebiegały w postaci posocznicy i zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych ( w 2014 r. - 2). W trakcie czynności przeciwepidemicznych objęto nadzorem 40 osób z kontaktu, które skierowano do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w celu wdrożenia profilaktyki antybiotykowej.
     - Wszystko wskazuje na to, że od roku 2017 szczepienia przeciwko pneumokokom znajdą się w kalendarzu szczepień obowiązkowych. Wreszcie - mówi Marek Jarosz, szef elbląskiego sanepidu. - Łączny koszt - 50 mln zł w skali roku. To dużo, biorąc pod uwagę, że koszt wszystkich innych szczepień to ponad 100 mln zł. Jednak jesteśmy jednym z ostatnich krajów pozbawionych tej profilaktyki. A problem jest poważny - podkreśla Marek Jarosz. - I dotyczy całego społeczeństwa.
     Inną chorobą, która gwałtownie przybrała na sile, jest ospa wietrzna. W 2015 r. w Elblągu zarejestrowano 879 przypadków zachorowań (w porównaniu do 2014r., w którym odnotowano 283 przypadki), z czego najwięcej zachorowań odnotowano w miesiącach od marca do maja, u dzieci w wieku od 2-6 lat. - Od wielu lat w całej Polsce utrzymuje się tendencja wzrostowa zapadalności na ospę wietrzną, zwłaszcza dzieci, co przemawia za stosowaniem szczepień ochronnych, które niestety są bezpłatne tylko dla nielicznej grupy osób (zgodnie z kalendarzem szczepień) - zauważa szef elbląskiego sanepidu. - Nadal popularne są tzw. ospa party, podczas których do chorych dzieci zaprasza się zdrowe, by też się zaraziły. Ospa wietrzna jest chorobą lekceważoną, zapomina się o poważnych powikłaniach. To duży problem zdrowotny.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Ból dolnej części pleców antyszczepionkowców za 3,2.. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 3
  (2016-04-19)
 • Większość ludzi jest nosicielami tych bakterii. Moim zdaniem nie warto się szczepić nabijać kieszenie kasą koncerną farmaceutycznym. Należy prowadzić aktywny i zdrowy tryb życia. Ale większość ludzi nie ma o tym pojęcia, że się truje przyjmając różne specyfiki zamiast wrócić do natury!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 3
  (2016-04-19)
 • Czy to to szczepienie które chroni przed chorobami odkleszczowymi ?????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 1
  ziutka90(2016-04-19)
 • Biznes farmaceutyczny ma się dobrze. Ludzie faszerują się prochami, płynami bo w reklamach tacy zaj.., uśmiechnięci, bez prostaty, tłuszczu, głowa nie boli, kataru nie ma, paznokcie takie wypasione, a skóra jaka aksamitna, a juz hitem są spalacze tluszczu. Nawpier. .. .. się spalaczy i leżeć, a kondycja sama się zrobi. Naiwnych co w to wierzą jest ogrom. Faszerujcie się chemią dalej. POWODZENIA. p. s. od ponad 30 lat nie byłem u lekarza, zero chorób, zero kataru, zero problemów, nie szczepiłem się praktycznie na nic od 10 roku zycia, nie wpier. .. .. tych wynalazków farmaceutycznych. Jem normalnie, ruszam się, nie siedze na du i nie wpier czipsów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 0
  (2016-04-19)
 • Do tych osób, które nie chcą szczepić swoich dzieci: "Nie należy zażywać żadnych lekarstw, bo utrudniają one kontakt z Bogiem. Żadna choroba w rzeczywistości nie istnieje, jest tylko subiektywnym doznaniem, które można zwalczyć poprzez modlitwę – takie poglądy wyznaje Stowarzyszenie Chrześcijańskiej Nauki".
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 10
  3yer(2016-04-19)
 • g prawda ludzie wróćmy do natury na przeziębienie lipa, sok malinowy zamiast tabletki! Niech lenie dorabiają koncerny produkujące to badziewie! w każdej reklamie tabletka na to tabletka na tamto tabletka na odchudzanie! Brednie!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 1
  (2016-04-19)
 • Ta do natury- do pieca na 20 zdrowasiek?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 4
  (2016-04-19)
 • Nie chroni, na boreliozę w ogóle nie ma szczepionki.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 0
  Lamia(2016-04-19)
 • Szkoda tylko że nigdy chwalą się składem tych cudownych szczepionek. Rtęć, aluminium, formaldehyd i inne trujące związki chemiczne to stały dodatek do wielu szczepionek.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 1
  wertyuihgfghj(2016-04-19)
 • "W 1989 r. Michaił Gorbaczow zaproponował na spotkaniu w Moskwie Wojciechowi Jaruzelskiemu zwrot Ziem Wschodnich w dwóch wersjach. Pierwsza: zwrot Wilna, Lwowa i Krzemieńca; Druga - okręg grodzieński z puszczą białowieską i dawne woj. Lwowskie z zagłębiem naftowym. Powodem tej propozycji było unieważnienie umów jałtańskich i chęć wzajemnego zrzeczenia się roszczeń o odszkodowania. Wkrótce Jaruzelski przyjął propozycje Gorbaczowa w imieniu Polski. Kiedy sprawa dotarła do Warszawy, panowie Geremek, Michnik, Kuroń i Mazowiecki pojechali w pośpiechu do Moskwy i prawie na klęczkach wybłagali Gorbaczowa, aby tego nie czynił. Jakich wpływów użyli nikt nie wie, w końcu Gorbaczow przystal na ich prośby. Konsul generalny ZSRR w Krakowie p. Serdaczuk mówił o tym w obecności prof. Edwarda Prusa. Również potwierdził to poseł z Litwy do sejmu ZSRR Jan Ciechanowicz w rozmowie ze Stanisławem Sadowskim z Toronto. Podała to również prasa nowojorska. Opublikowano to w Podstawach Narodowych Nr 4 (2) 2006 r. "
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  (2016-04-19)
 • Prostowanie krzywizn II wojny światowej (?) Nie wnikając w potrzebę uregulowania nordyckich i dalekowschodnich skutków (obecnych) zdobyczy wojennych ZSRR, na scenie europejskiej jedną z takich zdobyczy ZSRR/Rosji jest rejon Kaliningradu/Królewca. Pomysł zwrotu tego rejonu Niemcom jest równie prowokacyjny, jak i utrzymywanie go przez Rosję. Najbardziej sprawiedliwe i uzasadnione historycznie było by oddanie sukcesorom Rzeczpospolitej Obojga Narodów, której kiedyś Królewiec/Prusy były lennem. Oznaczało by to konieczność podziału obwodu kaliningradzkiego na części, proporcjonalnie np do obecnej powierzchni terytorium obu krajów - z pewną przewagą na rzecz Litwy ale ze służebnością jaj części na rzecz Białorusi. Cała zatoka Gdańska powinna znaleźć się w granicach Polski wraz z portem Królewiec
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 0
  (2016-04-19)
 • Sterydziarze 5 x dziennie sie szprycuja i jak ładnie wyglądaja!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 0
  (2016-04-19)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Promocja RATY 0%
Szafka RTV pod telewizor Cromer połysk 160 cm
AMK Szkło ozdobne 5
AMK Kuchnia 10