UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblagu
Rek

Zmiany nazw elbląskich ulic, czyli co mieszkańcy powinni wiedzieć?

 
Elbląg, Zmiany nazw elbląskich ulic, czyli co mieszkańcy powinni wiedzieć?
fot. Anna Dembińska, arch. portEl
Reklama

W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego poprzez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej konieczna była zmiana nazw czterech ulic w Elblągu. Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej 7 września radni podjęli uchwały w sprawie zmiany nazw kilku elbląskich ulic.

Elbląskie ulice zostaną zmienione kolejno:
       -  Armii Ludowej na Generała Władysława Andersa
       -  Rodziny Nalazków na Józefa Wybickiego
       -  Kapitana Diaczenki na Starowiejską
       - Leona Kruczkowskiego na Zbigniewa Herberta
       -  Zniesiono także nazwę Skwer im. Janka Krasickiego
      
       Uchwały dotyczące zmiany nazw ulic wchodzą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
       Zmiana nazwy ulicy dokonana na podstawie w/w ustawy nie ma wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową – są one nadal ważne, co oznacza, że:
       • nie trzeba wymieniać dowodów osobistych, prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego pojazdów ani innych dokumentów zawierających dotychczasową nazwę - będą ważne dopóki nie upłynie ich termin ważności.
       • nie ma potrzeby dokonywana zmian aktów notarialnych
      
       Zmiany wprowadzane w księgach wieczystych, rejestrach, ewidencjach i pismach urzędowych zostaną dokonane z urzędu.
       Mieszkańcy ulicy ponoszą koszty związane ze zmianą pieczątek osobistych lub firmowych, wizytówek, a także ewentualnych tablic usytuowanych na ścianach budynków z nową nazwą ulicy, szyldów, banerów reklamowych i reklam. Miasto w żadnym przypadku nie może zrekompensować tych kosztów – brak podstaw prawnych dla tego typu działania.
      
       Mieszkańcy zmienianych nazw ulic powinni zgłosić zmiany adresowe następującym instytucjom:
       - Urząd Skarbowy w Elblągu - osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej zgłaszają zmianę przy najbliższym kontakcie z Urzędem Skarbowym (np. podczas składania zeznania rocznego). Można także wypełnić zgłoszenie aktualizacyjne ZAP 3.
       - Zakład Ubezpieczeń Społecznych - osoby pobierające świadczenia powinny zgłosić zmianę danych adresowych na formularzu (druk EZP: emeryci, renciści; druk US-13: osoby nie posiadające żadnego tytułu do ubezpieczenia; osoby prowadzące działalność oraz pracodawcy - na dokumentach zgłoszeniowych)
       - Dostawcy mediów (np. energii elektrycznej, gazu, wody) - osoby będące klientami powinny zmianę danych adresowych zgłosić do właściwego dostawcy.
       - Banki, firmy ubezpieczeniowe - należy zgłosić zmianę nazwy ulicy osobiście.
       - Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej - należy zgłosić osobiście.
      
Łukasz Mierzejewski, biuro prasowe Urzędu Miejskiego w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Osiedle Metalowców i są nadal tablice z ul. Waryńskiego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 4
  (2017-09-11)
 • Nie marudź, nie powtarzaj się, bo jest to nie na miejscu. IPN nie może wykreślić Ludwika Waryńskiego, gdyż nie kwalifikuje się wg jego kryteriów do zaliczenia w poczet "wydalonych bohaterów". Nie wiem gdzie uczyłeś się historii, albo nie uważałeś na lekcjach- L. Waryński był wybitnym działaczem robotniczym, walczącym o prawa robotników. Był prześladowany przez aparat ucisku caratu. Zginął w carskich kazamatach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 0
  celowniczy(2017-09-11)
 • RobertKoliński No to mieszkańcy tych ulic macie zapewnione wizyty w urzędach na cały tydzień - za zmarnowany czas i wydatki związane z tą kretyńską decyzją elbląskich prawicowych radnych sami wiecie komu możecie podziękować.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 1
  RobertKoliński(2017-09-11)
 • PiS który sam działa jak komuna dekomunizuje. Śmiechu warte, Tylko Polski żal. Przebudzenie ogłupionych wyborców PiSu będzie smutne. Wspomnicie moje słowa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  (2017-09-12)
 • słupki rosną naród głupieje - czyżby cała inteligencja została wycięta w 39 i po wojnie ? bo widać że potomków po sobie nie zostawiła - obudzą się niedługo z ręką w kiblu ci, którzy na nich głosowali - a przebudzenie będzie gorsze od tego gdy się wstaje rano po porządnym całonocnym chlaniu - już mi was żal idioci nieroby i patole
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2017-09-12)
 • osobiście podziękuję przy wyborach tym którzy się do tego przyczynili - I choćbym nie miał rąk i, choćbym i ust nie posiadał - wkład od długopisu w cewkę włożę i na Nowoczesną lub PO krzyżyk na karcie przyrodzeniem złożę
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  HaniebniePrzystojny43(2017-09-12)
 • Co za brak odpowiedzialności z decyzją zmian nazwy ulic!!!Każdy z tych głosujących niech przekaże kasę, która zostanie wydana bez sensu!!!O czym się nie mówi, że to wszystko kosztuje. Niech więc równowartość tych kosztów wpłacą na dom dziecka ze swoich poborów !!!PIS-owcy. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  mieszkankazawady(2017-09-12)
Reklama