Środa 24-04-2019, imieniny Grzegorza, Horacego
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Życiowe wybory elbląskich gimnazjalistów, czyli targów szkół dzień pierwszy

 
Elbląg, Życiowe wybory elbląskich gimnazjalistów, czyli targów szkół dzień pierwszy
fot. Michał Skroboszewski

Kolejne, trzynaste już Elbląskie Targi Szkół Ponadgimnazjalnych przyciągnęły dziś (26 marca) do Zespołu Szkół Mechanicznych tłumy gimnazjalistów z Elbląga i okolic. To właśnie tam, jak co roku, swoją ofertę edukacyjną zaprezentowały elbląskie szkoły ponadgimnazjalne. Zobacz zdjęcia.

A jest z czego wybierać. Na specjalnie rozstawionych stoiskach w samych superlatywach o swoich szkołach opowiadli ich przedstawiciele. Uczniowie mogli zapoznać się z ofertami piętnastu szkół ponadgimnazjalnych, wśród których prezentowały się licea ogólnokształcące, Liceum Plastyczne i szkoły zawodowe.
     Zespół Szkół Gospodarczych promował nowe kierunki: technik eksploatacji portów i terminali, fototechnik oraz technik turystyki wiejskiej, do podjęcia nauki na kierunku technik odlewnik zachęcał młodzież Zespół Szkół Zawodowych nr 1 - jedyna szkoła w Polsce kształcąca w tym zawodzie.
     Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących oraz Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych prowadzą nabór do klas wojskowych, będących pod patronatem 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, która podczas targów również prezentowała swoje punkty promocyjno-informacyjne: - Zainteresowanie naszymi punktami informacyjnymi jest bardzo duże, więc pęd do wojska nie maleje, a wręcz wzrasta – mówi mjr Zbigniew Tuszyńki z 16 PDZ w Elblągu. – Być może jest to podyktowane dużym bezrobociem, ale można zauważyć także u ludzi młodych nawrót do patriotyzmu. Praca w wojsku to z jednej strony oczywiście ustawienie sobie przyszłości, bo jest to stabilna i dobrze płatna praca, a dla młodego człowieka oczywiście także przygoda, jednak dla coraz większej liczby kandydatów liczy się przede wszystkim Ojczyzna, to że mamy taką a nie inną sytuację geopolityczną. Młodzież też to odczuwa, czym sam czasami bywam zaskoczony. To bardzo budujące i oby tak zostało – dodaje.
     Gimnazjaliści to już potencjalni kandydaci do służby przygotowawczej, żołnierze Narodowych Sił Rezerwowych oraz korpusu szeregowych zawodowych. Stąd też obecność specjalistów Wojskowej Komendy Uzupełnień na szkolnych targach. Jej przedstawiciele informowali dziś zainteresowanych, jak można rozpocząć procedury związane z naborem do NSR, a następnie do zawodowej służby wojskowej w korpusie szeregowych zawodowych.
     Obok szkół ponadgimnazjalnych swoją ofertę prezentowali także Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży przy Ochotniczych Hufcach Pracy, Centrum Kształcenia Ustawicznego i Centrum Kształcenia Praktycznego oraz dwie Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne.
     - Trzeba wzmacniać wiedzę o zawodach – mówi Mariusz Bachanek, dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych w Elblągu. - Ważne jest to, by młodzież wiedziała o nich coraz więcej, by poznała ich specyfikę. Targi to wspaniała okazja do tego, by każda szkoła mogła przedstawić swoją ofertę w kontekście dalszej kariery zawodowej młodych ludzi, by mogła przybliżyć, co ma do zaoferowania.
     Wydarzenie cieszyło się dziś sporym zainteresowaniem gimnazjalistów, przed którymi ważny wybór dalszej drogi edukacyjnej.
     Jutro (27 marca) targów dzień drugi. Zaproszeni są na nie kolejni gimnazjaliści.
dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Skoda Fabia z LPG już od 46 000 zł! - HADM
Modny Citroen C3 - HADM Gramatowski
ZWYCIĘSKI SUV C5 AIRCROSS - HADM Gramatowski
Rabaty do 11 000 zł na auta z rocznika 2019 w