UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Aikidocy na stażu

 
Elbląg, Aikidocy na stażu
Fot. Patrycja Kugler

Sobota, coraz bliżej godziny 11. Korytarzem przechodzą osoby ubrane w białe kimona, na macie panuje żywiołowa atmosfera. Wszyscy zastanawiają się, czy treningi będą trudne? Które techniki tym razem wybierze sensei i czy będą w stanie je wykonać? Czy staż aikido przebiegnie zgodnie z planem?

Uczestnicy zajmują swoje pozycje. W końcu na schodach pojawia się sensei Piotr Borowski (6 dan Aikido Aikikai), który idzie na środek maty. Siadając na sposób "seiza", zaczyna badawczo przyglądać się uczestnikom. Po krótkiej obserwacji następują wzajemne ukłony, przy których rozlega się znajome japońskie hasło "Onegai Shimasu", co po polsku dosłownie oznacza "proszę mnie nauczyć". Start!
       Szybka, intensywna rozgrzewka, a później to, na co wszyscy czekali: techniki. Niektóre szybkie i dynamiczne, inne wolniejsze i bardziej precyzyjne. Nad wszystkim czuwa sensei, który podchodzi do poszczególnych par, obserwując i dając pewne wskazówki.
       - Gdy sensei osobiście pokazuje mi technikę, czuję podziw i strach, ponieważ nie zauważam, kiedy upadam. Też bym tak chciał umieć! - nie kryje podziwu Michał, jeden z uczestników stażu Elbląskiego Stowarzyszenia Aikido "Aikikai".
       Między kolejnymi technikami następują krótkie przerwy, podczas których uczestnicy poznają nowe ćwiczenia. Sensei Borowski zwraca uwagę na najdrobniejsze detale: - Sensei Katsuaki Asai mówi, że tę technikę trzeba wykonywać w ten sposób. Bardzo ważne są szczegóły.
       Uczestnicy słuchają uważnie, gdy prowadzący opowiada o różnicach w dynamice wykonywania danej techniki przez różne narody. - Francuzi wykonując przewrót do przodu, robią wyskok. Oczywiście wygląda to bardzo efektownie, ale nie to jest zamysłem tej techniki. Japończycy uczą, żeby w takiej sytuacji robić przewrót z wysokości bioder partnera – wjaśnia Piotr Borowski.
       Po treningu i przerwie obiadowej nadchodzi czas na drugą część. Elbląscy aikidocy poznają w niej m.in. interesujące techniki z użyciem kija jo. Na końcu sensei rozdaje certfikaty osobom, które wcześniej egzaminował na wyższe stopnie. Prowadzący w dokładny sposób wyjaśnia, jak uczestnicy powinni je odbierać.
       - W aikido, gdy odbywa się uroczystość wręczenia certyfikatów, wszyscy powinni poruszać się na macie po kątach prostych. Wymagane jest poruszanie się w shikko (chód w pozycji klęczącej). Następnie siadamy seiza, odbieramy dyplom, robimy ukłon do prowadzącego i w podobny sposób się wycofujemy – tłumaczy.
       Piotr Borowski związany jest z aikido od ok. 40 lat. Jako prezes Polskiego Stowarzyszenia Aikido "Aikikai" prowadzi zajęcia w Europie, Afryce i Ameryce Południowej. Od ponad 20 lat zaprasza do Polski wielu gości (od 1996 corocznie przyjeżdża Katsuaki Asai, który jako jeden z nielicznych ludzi na świecie osiągnął poziom 8 dana), umożliwia również elbląskim zawodnikom uczestnictwo w tygodniowych stażach aikido w Afryce. Był inicjatorem powstania aikido w Elblągu w połowie lat 90.
      
Sylwiusz Brywczyński
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama