UWAGA!

Czy elbląskie łyżwiarstwo wróci do czasów chwały?

 Elbląg, Roman Derks został nowym prezesem Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego
Roman Derks został nowym prezesem Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego (fot. Anna Dembińska)

Elblążanin Roman Derks został nowym prezesem Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego. Z byłym łyżwiarzem Olimpii Elbląg rozmawiamy o kondycji tej dyscypliny w naszym kraju i próbujemy odpowiedzieć na pytanie: kiedy wrócą czasy chwały elbląskich łyżew?

- Gratuluję objęcia stanowiska prezesa Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego. Co było przyczyną zmiany prezesa związku w trakcie kadencji?
      
- Było oczekiwanie w środowisku łyżwiarskim, żeby nastąpiła zmiana w zarządzie związku. Dotychczasowy prezes ustąpił i zgodnie ze statutem zarząd mnie wybrał na stanowisko nowego prezesa. Dokończę kadencję, która mija w 2018 roku.
        
       - Jakie są najważniejsze plany na te dwa lata?
      
- Przede wszystkim eliminacje i udział w igrzyskach olimpijskich. Chcemy powtórzyć sukces z Soczi, gdzie zdobyliśmy trzy medale.
      
       - Łyżwiarzy w mediach mało widać. Dla „kibica w kapciach” pojawiają się nagle na igrzyskach i potem tak samo nagle znikają.
      
- W ostatni weekend akurat było ich widać. Trzykrotnie reprezentanci Polski stawali na podium w Pucharze Świata w Heerenveen. Artur Waś był drugi na 500 m, drużyna kobiet zajęła trzecie miejsce, męska drużyna sprintu również usadowiła się na najniższym stopniu podium. [W skład męskiej drużyny wchodzi zawodnik Orła Elbląg Sebastian Kłosiński – przyp red]. Trzecie miejsce w Pucharze Świata w short tracku w Szanghaju dołożyła Natalia Maliszewska na 500m. Dla związku najważniejsze są w tej chwili mistrzostwa świata na dystansach, które odbędą się w przyszłym roku w Gangneung w Korei Płd.
      
       - A jak na tym tle prezentują się elbląscy łyżwiarze?
      
- Dużo słyszymy o Sebastianie Kłosińskim. To jest taki typ wojownika, który w tej chwili ma postawiony za cel igrzyska. Jest bardzo zmotywowany, nie chcę powiedzieć, że to będzie „drugi Bródka”, ale coś w tym jest. Sebastian niemal w każdym swoim starcie bije życiówkę. W Heerenveen był trzynasty na 1000 metrów, a to nie jest najszybszy tor. Do tej pory rekordy życiowe miał z Calgary i Salt Lake City, gdzie są najszybsze tory na świecie.
      
       - Jak przebiegają eliminacje do igrzysk w łyżwiarstwie szybkim?
      
- Zawodnicy kwalifikują się z Pucharu Świata w sezonie olimpijskim. W 2017 r. przed olimpiadą będą cztery zawody z tego cyklu. Połowę stawki zawodników na igrzyskach to łyżwiarze z czołówki PŚ. Drugą połowę tworzą zawodnicy spoza czołówki, którzy uzyskali najwyższe czasy na zawodach pucharowych. W sprincie może startować czterdziestu zawodników: dwudziestu najwyżej sklasyfikowanych po czterech turniejach Pucharu Świata i dwudziestu, którzy uzyskali najlepsze czasy na pojedynczych zawodach, ale sklasyfikowani w PŚ są poniżej dwudziestego miejsca. I analogicznie w pozostałych konkurencjach. W biegu na 1500 m startuje 28 zawodników, w biegu na 10 km – 16. Trzeba też pamiętać, że igrzyska to jest tylko kilka biegów i o zajętym miejscy decydują drobne niuanse. Nie zawsze faworyt musi wygrać.
      
       - Największą przeszkodą w rozwoju tej dyscypliny sportu w Polsce jest brak infrastruktury.
      
- Tu muszę się z panem w 100 procentach zgodzić. Ale jest dobra wiadomość, w maju przyszłego roku jest planowane oddanie hali w Tomaszowie Mazowieckim. Będzie to pierwsza w Polsce hala długodystansowa spełniająca standardy światowe. Hale do jeżdżenia na krótkich dystansach już mamy, między innymi w Elblągu na lodowisku „Helena”. Tor niepełnowymiarowy o długości 333 metrów w Elblągu miał być oddany w tym roku, niestety jego budowa jest opóźniona.
      
       - Jak już ten tor w Elblągu powstanie, to możemy liczyć, że jakieś zawody w naszym mieście się odbędą?
      
- Oczywiście, że tak. W maju w Warszawie odbywają się konferencje trenerskie, gdzie działacze mogą zgłaszać zawody do kalendarza imprez. Jest dla mnie niezrozumiałe, że później zawody są organizowane niejako „na siłę”; nikt nie wie, że to od działaczy i trenerów zależy zgłoszenie zawodów w maju.
       Mamy pretensje i do działaczy Okręgowego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego w Elblągu, że nikt nie przyczynia się do organizacji imprez w mieście. Mamy piękną halę „Helena”, natomiast działacze nie zgłaszają żadnych zawodów do oficjalnego kalendarza PZŁS. Związek ma pieniądze na takie imprezy i może je sfinansować, wystarczy tylko zgłosić ich organizację. Do tej pory miałem wrażenie, że wszyscy są przeciwnikami organizacji zawodów w Elblągu. Z tutejszego okręgowego związku łyżwiarstwa słyszę, że oni nie będą organizować zawodów w Elblągu. To kuriozalne, że okręgowy związek nie ma nawet konta bankowego, mimo że istnieje od dziewięciu lat. Mam wrażenie, że związek w Elblągu istnieje tylko dlatego, aby ktoś mógł się nazywać prezesem. Przez dziewięć lat nie zostały zorganizowane żadne zawody, nie było inicjatywy skierowanej do miasta czy do Polskiego Związku, żeby propagować sport dziecięcy czy młodzieżowy.
      
       - Trzeba zmienić ludzi?
      
- Oni się sami zmieniają. Robią to w taki sposób, że nawet władze miejskie Elbląga czyli władze nadzorcze o tym nie wiedzą. Zgodnie ze statutem okręgowego związku kadencja -władz trwa cztery lata, ostatnia trwała pięć lat i nikt nie zauważył, że już minęła. Nie wiem jak to racjonalnie wytłumaczyć.
      
       - Jak ocenia Pan poziom łyżwiarstwa w Elblągu?
      
- Są trzy kluby: KS Orzeł Elbląg i dwa UKS-y działające przy SP 12: Viking i Prolube. W Orle trenują reprezentanci Polski na torze długim: Sebastian Kłosiński i Adrian Wielgat. Kamila Stormowska reprezentuje nasz kraj w short-tracku. Wcześniej reprezentantem Polski był też Marcin Bachanek z UKS Viking. Jeżeli powstanie już niepełnowymiarowy tor długi w Elblągu to na pewno stworzy to nowe możliwości w naborze dzieci do tej dyscypliny. Nie jest tajemnicą, że ośrodki, które mają taki tor, dominują w Polsce.
       Elbląg kiedyś był potęgą łyżwiarską, dominowaliśmy w całej Polsce. W Olimpii trenowali m.in. Ewa Białkowska, Erwina Rysiówna, Piotr Krysiak. Ale to wiązało się z tym, że był tor i było na czym trenować. Na razie elbląscy łyżwiarze trenują na lodowisku „Helena”.
      
       - Na lodowisku panuje jednak konkurencja. Więcej godzin chcieliby tu spędzać i hokeiści, i łyżwiarze.
      
Miasto jednak należy pochwalić. Lodowisko jest udostępniane łyżwiarzom z toru krótkiego, z UKS Viking i Orła Elbląg. Łyżwiarze toru długiego z Orła to głównie reprezentanci Polski – im treningi zapewnia Polski Związek. Oni jeżdżą i trenują po całym świecie.
      
       - Mamy w Elblągu reprezentantów Polski, ale nie można ich na co dzień podziwiać w rodzinnym mieście.
      
- Bo nie ma bazy. Jeżeli będzie tor lodowy, to będzie można ich zobaczyć w czasie treningów lub zawodów. W tej chwili w czasie przerw pomiędzy zgrupowaniami przyjeżdżają na chwilę do Elbląga. Ale nie mają gdzie trenować, więc po jednym dwóch dniach uciekają do Zakopanego albo do Warszawy, żeby móc potrenować na torze długim.
      
       - A Pan jak trafił do łyżwiarstwa?
      
- W sumie bardzo prozaicznie. W SP 12 w soboty były cztery godziny wychowania fizycznego. Dwie godziny mieliśmy z Heleną Pilejczyk. Chodziliśmy na basen na ul. Spacerowej, który był zalewany wodą i mrożony. Ponieważ dobrze jeździłem, Helena Pilejczyk zaproponowała mi treningi w Olimpii Elbląg. W podstawówce jeszcze wielkich wyników nie było. Potem trafiłem pod skrzydła Romana Ryckego, który dziś jest w Orle Elbląg. Zacząłem wygrywać zawody, byłem wielokrotnym mistrzem Spartakiady, później juniorów, seniorów, biłem rekordy Polski. Kiedy urodziło mi się drugie dziecko, stwierdziłem, że już czas na sportową emeryturę.
      
       - A po zakończeniu kariery sportowej?
      
Zająłem się pracą. Udzielałem się jako kibic. Świetnie znałem całe środowisko łyżwiarskie, wszystkich trenerów. Dwa lata temu zostałem poproszony, żebym kandydował do władz związku. I życie się tak potoczyło, że zostałem prezesem Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego. Jest to wyzwanie...
      
Sebastian Malicki

Najnowsze artykuły w dziale Sport

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • To w ramach pracy niech się przejdzie na nowo budowany tor na Agrykola I zobaczy co tam. Się wyrabia
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    10
    0
    AntyoN(2016-12-14)
  • Za komuny był taki Pan Kowalczyk który trafił do Warszawki i wszyscy się łudzili że w końcu miasto się doczeka prawdziwego toru no i zadziałał tak pięknie, że powstały w Sanoku i Tomaszowie. Ciekawe czy sytuacja się powtórzy. Oj naiwni.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    10
    0
    Fuszkin(2016-12-14)
  • Tor w Elblagu w grudniu jak juz pisałem nie zostanie oddany do uzytku. Myśle ze jak przyjda mrozy i snieg. To nawet do marca go nie oddadzą.
  • Piękna i ciekawa dyscyplina sportu! Ale czy w czasach homo-fejsbukus ludzie mają czas na emocje sportowe?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    1
    DonMarciano(2016-12-14)
  • Zabierzcie się za tyłki zarządu KS"Orzeł " !!! Łyzwiarze dłudzy mimo osiągania świetnych wyników byli i są traktowani jak najgorsze ścierwo trenerzy i rodzice starają się aby zawodnicy mieli stroje sprzęt a klub nic nie pomaga już nie mówię o wyjazdach na zawody kiedy wiecznie nie ma pieniędzy jeśli rodzic nie wyłoży to dziecko nie pojedzie nawet kiedy osiąga dobre wyniki. Paranoja a pan swislocki przychodził na 2 godziny i dostajemnicze takie pieniądze za nic plus wypłaca sobie nagrody. ...
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    9
    0
    Obserwator z wewnątrz (2016-12-14)
  • O ile pamiętam LODOWISKO HELENA było wielokrotnie gospodarzem wielu imprez w short tracku na szczeblu krajowym i międzynarodowym i zawsze organizacja imprez sportowych była "wychwalana" przez władze miasta i PZŁS (można sięgnąć do artykułów archiwalnych). .. .. Nie bardzo więc rozumiem niektóre zarzuty nowego prezesa. .. .
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    9
    0
    synjeździł.pl(2016-12-14)
  • @Obserwator z wewnątrz - Za brak pieniędzy na kluby sportowe osiągające sukcesy podziękuj kopaczom polnym z Olympji i Wójcikowi, który dostał grubą kasę "mimo, że nie spełniał warunków formalnych, ale jest kumplem prezia i znaleźliśmy inny sposób, żeby im dać dużo pieniążków". Reszta klubów dostaje ochłapy, żeby nie było, że nic nie dostają.
  • GRATULACJE. Sukcesy łyżwiarzy :były, są i będą tylko brak toru łyżwiarskiego to największy problem. Daliście d***y w tym UM z budową toru łyżwiarskiego. Kompromitujecie sie z dnia na dzień a budujący ten tor to już powinni być na kopach pogonieni a ich robotę powinni dokończyć inni. A tym pseudo firmom WAŁA ZAPŁACIĆ. KARAC za każdy dzień tego bubla.
  • W normalnym kraju to ktoś by już beknął za tą budowę toru i won ze stołka by było. A u nas bajeczki.
  • buduja nowy tor i jak wszystko w Elblagu niepelnowymiarowy !!!!! pytam sie po co tracic tyle kasy na dziadostwo. panie prezydencie, panie przewodniczacy rady miasta czy w Elblagu mazna zrobic jedna rzecz porzadnie.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    7
    0
    tylkoKukiz(2016-12-14)
  • Jak już coś robić, to robić dobrze. Jak można było w ogóle pomyśleć o budowie niepełnowymiarowego toru?! Jak ktoś chce pojeździć na małym, to mamy Helenę. Przecież to tak, jakby zrobić boisko do piłki nożnej i nie zrobić bramek, albo zrobić tylko jedną połowę. Cud, że do hokeja lodowisko zrobili wymiarowe.
  • Roman, gratulacje! Waldek.
Reklama