Elbląscy karatecy na Mistrzostwach Świata

Elbląg, Elbląscy karatecy na Mistrzostwach Świata

W połowie września w Chicago odbyły się Mistrzostwa Świata w Karate Shotokan. W skład 28-osobowej reprezentacji Polski weszło dwoje zawodników z Akademii Karate Andrex Elbląg - Patrycja Grześkowiak oraz Tomasz Dolega. W zawodach uczestniczyło 350 najlepszych zawodników z 23 państw.

Bardzo dobrze spisały się zawodniczki seniorskiej drużyny kumite - Patrycja Grześkowiak (Elbląg), Marta Dąbrowska (Łódź), Kamila Warda (Łódź) oraz rezerwowa Justyna Paczkowska (Szczecin). Reprezentacja polskiej drużyny seniorek zdobyła Srebrny Medal Mistrzostw Świata przegrywając jedynie z reprezentacją Anglii.
       Podczas pierwszego dnia zawodów rozegrano konkurencję kata indywidualne oraz drużynowe kadetów i juniorów, kumite indywidualne i drużynowe kadetów i juniorów, jak również eliminacje kata drużynowego seniorów.
       Drugiego dnia odbyły się kata oraz kumite indywidualne seniorów jak również kumite drużynowe seniorów oraz finały seniorskich drużyn kata.
       W konkurencji kumie indywidualnym seniorów udział wzięło ponad 60 zawodników, w tym zawodnik A.K. Andrex. Tomasz Dolega niestety przegrał w pierwszej walce z Niemcem Tauschem Matthiasem, który pokonał wszystkich przeciwników i został Mistrzem Świata.
       W kumite indywidualnym seniorek udział wzięło ok. 25 zawodniczek, w tym Patrycja Grześkowiak, która przegrała w walce o wejście do strefy medalowej ze Szwedką Arnelą Husie, plasując się tym samym na bardzo wysokiej 5 pozycji.
       W konkurencji kumite drużynowe mężczyzn zawodnicy Reprezentacji Polski w składzie: Tomasz Dolega, Piotr Szumiało, Szymon Grzywacz, Bartosz Głowacki oraz Bartłomiej Barański, przegrali walkę z drużyną Włoch 3:2 co wyeliminowało ich z dalszych rozgrywek.
       Wyjazd do Stanów Zjednoczonych według Jana Zamojcina i trenerów kadry był bardzo owocny: - Polska ekipa okazała się bardzo dobrze wyszkolona pod względem technicznym. Jesteśmy dumni z naszych reprezentantek, które pokonując w walce półfinałowej reprezentantki gospodarzy, pokazały dojrzałość i bardzo dobre przygotowanie do startu. Medale, z którymi wrócili karatecy z Chicago są dowodem na to, że praca którą wykonujemy ma sens.
       Wyjazd doszedł do skutku dzięki pomocy finansowej Prezydenta Elbląga.