Środa 20-06-2018, imieniny Bogny, Florentyny
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Elbląskie mistrzostwa świata

Elbląg, Elbląskie mistrzostwa świata W takich strojach wystąpi formacja "Lotos-Jantar" (fot. Damian Matwiejczyk)

W sobotę 26 listopada w nowej hali sportowej-rekreacyjnej przy ul. Karowej zostaną rozegrane Mistrzostwa Świata Formacji Standardowych – o tym wie już chyba każdy elblążanin. Prezentujemy Państwu nieco szczegółów na temat tej imprezy – być może mniej znanych.

Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej Światowid już po raz drugi otrzymało od Międzynarodowej Federacji Tańca Sportowego (IDSF) prawo organizacji tej imprezy (pierwsze mistrzostwa odbyły się w Elblągu w 1999 roku). - To dla nas ogromne wyróżnienie – podkreśla Antoni Czyżyk, dyrektor Światowida i trener elbląskich tancerzy.
     W mistrzostwach wystąpią formacje taneczne reprezentujące następujące kraje: Ukrainę, Słowację (dwie formacje), Białoruś, Czechy (dwie), Włochy, Mołdawię, Węgry (dwie), Niemcy (dwie), Rosję (dwie), Holandię (dwie), Polskę (dwie – obie z Elbląga) i Rumunię.
     Eliminacje rozpoczną się w sobotę o godz. 14, finały tego samego dnia o godz. 19. Ogłoszenie wyników zaplanowano na godz. 22.10.
     
     Nieco regulaminu
     Formację tworzy sześć do ośmiu par. Każda z formacji występujących w mistrzostwach ma sześć minut na prezentację swojego układu tanecznego. W tym czasie zawodnicy muszą przywitać się z publicznością, zatańczyć i zejść ze sceny. Przez większą część czasu partnerzy tańczą razem. Podczas wykonywania układu mają tylko 24 takty na to, aby oddalić się od siebie i wykonać dowolną figurę (obrót lub inny gest).
     W czasie występu tancerze muszą zaprezentować co najmniej cztery z pięciu tańców standardowych: tanga, fokstrota, quickstepa, walca wiedeńskiego i walca angielskiego.
     
     „Lotos - Jantar”
     Formacja Standardowa „Lotos - Jantar”, wcześniej występująca pod nazwą „Jantar”, nieprzerwanie od 1995 roku jest mistrzem Polski formacji tanecznych. W poprzednich „elbląskich” mistrzostwach świata w 1999 roku zespół wywalczył tytuł mistrzowski. Średnia wieku mistrzów świata wynosiła 18 lat, elblążanie zaprezentowali podczas zawodów układ oparty na motywach i muzyce z głośnego wówczas filmu „Titanic”. W 2000 roku formacja wywalczyła srebro na mistrzostwach Europy, a w latach 1998 i 1999 zajmował trzecie miejsce w Europie.
     Obecnie formację „Lotos-Jantar” tworzą: Marek Kucharczyk i Olga Korbolewska, Andrzej Orłowski i Aneta Sajkiewicz, Marek Jeziorski i Katarzyna Czyżyk, Piotr Czyżyk i Marta Abramowicz, Michał Oleszczyński i Patrycja Dyrmo, Michał Białkowski i Katarzyna Lesz, Michał Jedynak i Dorota Jedynak, Maciej Lesz i Małgorzata Wilczak. W formacji występują więc trzy rodzeństwa: Dorota i Michał Jedynak, Katarzyna i Maciej Lesz oraz Katarzyna i Piotr Czyżyk. Tylko czterech tancerzy „Lotosa-Jantara” występowało podczas mistrzostw w 1999 roku: Olga Korbolewska, Aneta Sajkiewicz, Andrzej Orłowski i Marek Kucharczyk.
     Zespół zaprezentuje podczas zawodów układ do muzyki zespołu „The Beatles”. Trenerem formacji jest Antoni Czyżyk.
     
     „Jantar II”
     Mimo zdobycia w ubiegłym roku tytułu mistrza Polski Formacja Standardowa „Jantar II” nie miała jeszcze możliwości wzięcia udziału zawodach rangi mistrzostw Europy czy mistrzostw świata, ponieważ występowała wówczas w kategorii wiekowej do 15 lat. W tym roku podczas mistrzostw Polski zespół wystartował w starszej kategorii wiekowej i zajął drugie miejsce, co dało mu prawo udziału w mistrzostwach świata.
     Formacja „Jantar II” zaprezentuje układ choreograficzny do muzyki z filmu „Titanic”.
     W składzie formacji występują: Mateusz Papużyński i Sara Aszkiełowicz, Michał Zacharewicz i Dominika Jabłońska, Tomasz Wierciński i Paulina Misiak, Paweł Jankowski i Sylwia Fijałkowska, Tomasz Grudzień i Ewa Bąkowska, Mateusz Zakrzewski i Klaudia Adamska, Michał Faliński i Izabela Gierulska, Bartosz Zylbert i Kinga Drutel.
     Trenerem Formacji jest również Antoni Czyżyk, natomiast choreograf elbląskich formacji Ariane Schiessler mieszka w Berlinie, gdzie na co dzień trenuje pary w klubach tanecznych. Od siedmiu lat tworzy układy dla tancerzy z Elbląga.
     
     Rywale
     W Mistrzostwach Świata Formacji Standardowych Elbląg 2005 weźmie udział 19 formacji. Najbardziej utytułowanymi są aktualny mistrz świata TSC Brauschweig (Niemcy) i Kodryanka z Kiszyniowa (Mołdawia). TSC Brauschweig sześciokrotnie zdobywał tytuł mistrza świata, dziewięciokrotnie – mistrza Europy i jedenastokrotnie – mistrza Niemiec. Zespół chce w Elblągu obronić tytuł zdobyty w ubiegłym roku podczas zawodów w Niemczech.
     
     Sędziowie
     Sędziami Mistrzostw Świata Formacji Standardowych Elbląg 2005 są: Krzysztof Wasilewski (Polska), Andreas Neuhaus (Niemcy), Andrei Gruzin (Mołdawia), Wolfgang Nicoletti (Austria), Jan Geerts (Belgia), Larisa Kuznetsova (Rosja), Trond Harr (Norwegia) i sędzia główny Heinz Spaeker (Niemcy).
     
     Sponsorzy
     Przygotowanie Mistrzostw Świata Formacji Standardowych i towarzyszącego im Międzynarodowego Festiwalu Tańca „Baltic Cup” kosztowało łącznie 450 tys. zł. Niezbędna więc była pomoc sponsorów. Głównym sponsorem obu imprez jest Grupa Lotos, pozostali to: Alstom Power, ABB Zamech Gazpetro, Przedsiębiorstwo Zieleni Miejskiej, Kwiaciarnia Azalia, Telefonia Dialog, OpeGieKa, Koncern Energetyczny Energa, Grupa Żywiec, Browar w Elblągu, Elbląskie Przedsiębiorstwo Robót Telekomunikacyjnych, Poczta Polska, Lupus, Pujan. Elbląskie Szkło i Witraże, Dom Handlowy Grand, Auto EL i Adia.
     

PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary korekcyjne EVA MINGE
Okulary korekcyjne JUST CAVALLI
Okulary przeciwsłoneczne DEFRAME
Okulary przeciwsłoneczne GENNY