Igor Janik 9. na Mistrzostwach Świata Juniorów w szachach klasycznych

Elbląg, Igor Janik 9. na Mistrzostwach Świata Juniorów w szachach klasycznych

W dniach 20-29.09 rozegrano w Durbanie (RPA) Mistrzostwa Świata Juniorów w szachach klasycznych, w 6 grupach wiekowych dziewcząt i chłopców. W grupie chłopców do lat 14 wśród 101 zawodników uczestniczył aktualny mistrz Polski i reprezentant KSz "Start" Elbląg, Igor Janik.

Nasz zawodnik, debiutujący w imprezie tej rangi, zajął bardzo wysokie, 9. miejsce z dorobkiem 7,5 pkt. z 11 rund, na co złożyły się zwycięstwa nad szachistami ze ZEA, Zimbabwe, Egiptu, USA, RPA, Kanady i Włoch oraz remis z Litwinem.
       Mistrzem świata został Chińczyk Yan Liu - 9,5 pkt. a kolejne lokaty zdobyli młodzi szachiści z Iranu i Rumunii, którzy wyprzedzili Igora zaledwie o 1 punkt. Należy podkreślić, że w klasyfikacji zawodników z Europy Igor był na 5. miejscu. Wynik Igora to drugi najwyższy rezultat z całej ekipy naszego kraju. Nasz zawodnik startował pod opieką swojego trenera, arcymistrza Roberta Kempińskiego z Gdańska, zaś wyjazd na te zawody był możliwy m.in. dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miejskiego w Elblągu i sponsorów.