Kadetki Truso w półfinale Mistrzostw Polski (siatkówka)

Elbląg, Kadetki Truso w półfinale Mistrzostw Polski (siatkówka)

Od 5 do 8 marca w Mońkach trwały ćwierćfinały Mistrzostw Polski Kadetek w piłce siatkowej. Zawodniczki Truso Elbląg prowadzone przez Wojciecha Samulewskiego i Kazimierza Stankiewicza awansowaly do kolejnej fazy turnieju.

Nasze miasto w tych rozgrywkach reprezentowało MKS TRUSO Elbląg, które trafiło do grupy „B” z zespołami BAS Białystok oraz TKS-T Budowlani Toruń. W sąsiedniej grupie były zespoły TPS Lublin, UMKS MOS Wola Warszawa oraz MUKS Gim-Net Mońki. Najpierw uczestnicy rywalizowali w dwóch podgrupach (każdy z każdym), a dwa najlepsze zespoły kwalifikowały się do drugiej fazy z zaliczeniem meczu z podgrupy. Następnie rozgrywały dwa spotkania z rywalami, którzy awansowali z drugiej podgrupy. Po stworzeniu tabeli awans do kolejnej rundy zdobyły zespoły z pierwszego i drugiego miejsca.

Pierwszego dnia przeciwnikiem Truso był BAS Białystok, który zajął pierwsze miejsce w województwie podlaskim. Mecz rozpoczął się po naszej myśli elblążanek, które dobrze zagrywały oraz świetnie przyjmowały zagrywkę, co skutkowało skutecznymi atakami w pierwszej akcji. Pierwszy set zakończył się do 14. Kolejna partia również była pod nasze Truso i zakończyła się wygraną do 17. W trzecim secie wdarło się rozprężenie i mecz się wyrównał. Pomimo piłek meczowych nie udało się zakończyć spotkania w trzech setach i przeciwnik wygrał 27:25. Rywal poszedł za ciosem i wygrał czwartego seta do 20. W tie breaku udało się uspokoić grę i dominacja elblążanek była zdecydowana. Cieszy fakt, że dziewczyny potrafiły walczyć do końca i wiara w zwycięstwo je nie opuściła. Set zakończył się wynikiem 15:6 i całe spotkanie 3:2.
       Drugiego dnia o godzinie 18:00 rozpoczęło się kolejne spotkanie. Tym razem przeciwnikiem był zespół Budowlanych Toruń. Elblążanki narzuciły od początku spotkania swój styl gry i w godzinę uporały się z przeciwniczkami bez żadnej dramaturgii 3:0 (20,13,8).
       Mając na koncie dwa zwycięstwa w grupie zespół awansował do drugiej fazy turnieju z zaliczeniem jednego meczu grupowego z Białymstokiem. Elblążankom przyszło rozegrać kolejne dwa spotkania już z bardziej wymagającymi przeciwnikami - TPS Lublin oraz MOS Wola Warszawa. Żeby awansować do Półfinałów Mistrzostw Polski Kadetek, wystarczyło wygrać mecz z TPS Lublin. Przeciwnik awansował do kolejnej fazy z drugiego miejsca w swojej grupie, ulegając doświadczonemu zespołowi z Warszawy.
       Przed meczem Truso wiedziało, że musi grać cierpliwie i może on się zakończyć tie breakiem. W zespole z Lublina gra świetna zawodniczka Aleksandra Lipska, która jest reprezentantką naszego kraju. Aby wygrać spotkanie elblążanki musiały zmęczyć Olę i czekać cierpliwie na swoje okazje. Mecz nie zaczął się po naszej drużyny, która przegrywała 0:4, 1:8. Świetne spisywała się w ataku Aleksandra Lipska, która była nie do zatrzymania. Kolejna część partii była pod dyktando zespołu z Lublina. Słaba zagrywka oraz własne niewymuszone błędy spowodowały, że set zakończył się do 16. Kolejna partia miała podobny przebieg. Truso nie potrafiło nawiązać walki i przegrało do 18. W trzecim secie na parkiecie pojawiła się Karolina Kaczmarczyk oraz Agnieszka Kowalczyk, które poprawiły grę naszego zespołu. Mecz się wyrównał i elblążanki nawiązały walkę. Świetna postawa zawodniczek w końcówce seta pozwoliła wygrać set 25:23. Elblążanki zrozumiały, że da się wygrać ten mecz 3:2 i poszły za ciosem. Bardzo dobra gra Aleksandry Szczygłowskiej w przyjęciu pozwoliła Weronice Wołodko rozgrywać piłkę kombinacyjnie. Ciężar gry w ataku w pewnym momencie spoczywał na barkach Oli Szczygłowskiej i Darii Pik, która nie myliła się w ważnych momentach seta i tym samym Elbląg doprowadził do stanu 2:2 wygrywając czwartego seta do 21. Początek tie-breka rozpoczął się po myśli Truso, które prowadziło 2:0 i miało okazję,by zdobyć kolejny punkty, lecz się nie udało. Mecz był bardzo wyrównany, przy zmianie strony Lublin prowadził 8:7. Wtedy na zagrywkę weszła Aleksandra Wójcicka i serwowała już do końca spotkania. Szybująca stacjonarna zagrywka powodowała zamieszanie w zespole przeciwnym, dzięki czemu elblążanki migły ustawić szczelny podwójnym blok i szukać punktów w kontratakach. Podopieczne Wojciecha Samulewskiego i Kazimierza Stankiewicza wróciły z dalekiej podróży, a dziewczyny pokazały kolejny raz, że mają charakter i grają do końca, walcząc o każdą piłkę. To jakże stare siatkarskie powiedzenie „Kto nie wygrywa 3:0 ten przegrywa 2:3” znalazło swoje potwierdzenie w tym meczu.
       Wygrana z Lublinem dała elblążankom awans do Półfinałów Mistrzostw Polski. Pomimo tego zawodniczki Truso chciały w ostatnim meczu zaprezentować się jak najlepiej. Dodatkową motywacją dla dziewczyn był fakt, że zespół, który wygra ćwierćfinał Mistrzostw Polski w drodze losowania może być organizatorem półfinałów. Pomimo walki i dużych chęci pierwsze dwa sety wygrał zespół z Warszawa do 19 i 20. W trzecim secie elblążanki się zmobilizowały i wiedząc z poprzedniego spotkania z Lublinem, że można wygrać set i mecz wychodząc z najgorszych opresji pokonały warszawianki 27:29. Niestety trud całego turnieju powoli dawał się we znaki dziewczynom i czwartego seta jak i całe spotkanie zasłużenie wygrały warszawianki

Pomimo przegranego ostatniego meczu elblążanki otrzymały od osób zebranych na hali sportowej wiele pochwał i komplementów, a przede uzyskał awans.
       Turniej Półfinałowy MP Kadetek odbędzie się 24-26.04.2015 r.

Skład MKS TRUSO Elbląg: Weronika Wołodko, Aleksandra Szczygłowska, Dominika Dziczek, Daria Pik, Izabela Giecewicz, Aleksandra Wójcicka, Maja Kańduła, Karolina Kaczmarczyk, Paulina Markowicz, Agnieszka Kowalczyk, Julia Dunajska, Milena Figielska.
       Trener: Wojciech Samulewski, Kazimierz Stankiewicz