Minimalna porażka Startu na zakończenie I rundy

Elbląg, Minimalna porażka Startu na zakończenie I rundy

EKS Start Elbląg nie wygrał ostatniego meczu pierwszej rundy z Energą AZS Koszalin. Jeszcze dziesięć minut przed syreną kończącą mecz dużo bliżej zwycięstwa były gospodynie. Długi przestój spowodował, że koszalinianki doprowadziły do wyrównania, by w końcu wyjść na prowadzenie i wygrać mecz 27:26. Zobacz zdjęcia.

Oba zespoły przystępowały do meczu z zamiarem odniesienia ostatniego ligowego zwycięstwa w tym roku. Koszalinianki radzą sobie w tym sezonie znakomicie, na dziewięć rozegranych meczów, tylko dwa razy musiały uznać wyższość rywalek, w tym raz dopiero po rzutach karnych. Z kolei zespół Andrzeja Niewrzawy z wygranej cieszył się pięciokrotnie i cztery razy schodził z boiska pokonany. Przed dzisiejszą potyczką zespoły dzieliło osiem punktów, AZS miał ich dwadzieścia dwa i był wiceliderem tabeli, elblążanki natomiast z czternastoma oczkami znajdowały się na miejscu szóstym. Pojedynki Akademiczek ze Startem za każdym razem dostarczają kibicom sporo emocji, nie inaczej było dziś.
       Mecz rozpoczął się dobrych akcji koszalinianek, które już po stu pięćdziesięciu sekundach prowadziły 3:0. Od pierwszych minut grą rywalek świetnie dyrygowała Romana Roszak, której występ w tym spotkaniu stał pod znakiem zapytania. Pierwszą bramkę dla naszej drużyny zdobyła w 4. minucie Aleksandra Jędrzejczyk z 7. metra. Nasza skrzydłowa bezbłędnie wykonywała rzuty karne w pierwszej połowie. Gospodynie szybko odrobiły straty z nawiązką i w 9. minucie, po golu Tatjany Trbović, prowadziły 5:4. Chwilę później na ławkę kar powędrowała Paulina Uścinowicz, co wykorzystały koszalinianki, doprowadzając do wyrównania po 6. Od 11. minuty inicjatywę na parkiecie przejęły Akademiczki, które raz za razem trafiały do siatki. Przy stanie 6:9 o przerwę poprosił Andrzej Niewrzawa. Elblążanki zaczęły realizować rady trenera, nieźle w ataku prezentowała się Justyna Świerczek i w 19. minucie mieliśmy czwarty remis w tym spotkaniu (11:11). Do końca pierwszej odsłony zawodów trwała bardzo wyrównana walka, kilka piłek odbiła Klaudia Powaga, mocno o gole walczyła Patrycja Świerżewska i po jednym z jej trafień, EKS odskoczył na dwie bramki i z taką przewagą udał się na przerwę. Po 30 minutach było 17:15.
       Start nienajlepiej rozpoczął drugą odsłonę zawodów. Kroki, strata, rzut w poprzeczkę i koszalinianki doprowadziły do wyrównania. W ekipie Akademiczek celnie rzucała Hanna Rycharska, u gospodyń natomiast Magda Balsam. Gra była bardzo wyrównana, piłka wpadała do siatki raz z jednej, raz z drugiej strony, a minimalną przewagę utrzymywał EKS. W 42. minucie piłkę przechwyciła Barbara Choromańska, a dwójkową akcję Trbović - Balsam wykończyła nasza skrzydłowa i tablica wyników wskazywała 22:20. Gospodynie popełniały sporo błędów, jednak rywalki także się ich nie ustrzegły. W 46. minucie trener Andrzej Niewrzawa ponownie zaprosił swoje podopieczne na rozmowę. Po wznowieniu ładnym rzutem bieżnym popisała się Justyna Świerczek, a gdy do siatki trafiła Hanna Yashchuk, EKS odskoczył na trzy gole. Chwilę później rzut karny obroniła Klaudia Powaga, jednak szansa na odskoczenie na cztery trafienia została zmarnowana. W 50. minucie piłkę między słupkami umieściła Tatjana Trbović, na kolejnego gola naszej drużyny musieliśmy czekać aż dziesięć minut. Koszalinianki mozolnie odrabiały straty, a gospodynie popełniały błędy. Próba gry siedmioma zawodniczkami w ataku nie przełożyła się na zmianę wyniku. W 58. minucie przyjezdne doprowadziły do wyrównania po 25. Akademiczki wykorzystały dwie kolejne straty Startu i pięćdziesiąt sekund przed końcem prowadziły 27:25. Gola kontaktowego rzuciła jeszcze Barbara Choromańska, jednak na doprowadzenie do remisu zabrakło już czasu.

EKS Start Elbląg - Energa AZS Koszalin 26:27 (17:15)
       Start:
Powaga, Pająk - Jędrzejczyk 6, Balsam 5, Świerczek 5, Świerżewska 4, Yashchuk 3, Trbović 2, Choromańska 1, Stapurewicz, Gadzina, Uścinowicz, Yashchuk, Kozimur.
       AZS: Prudzienica, Sach - Rycharska 6, Roszak 5, Han 4, Smbatian 4, Michałów 3, Mazurek 2, Nowicka 2, Volovnyk 1, Urbaniak, Tracz, Kaczanowska, Striukowa, Borysławska, Tomczyk.

Zobacz tabelę PGNiG Superligi kobiet

EKS zakończył I rundę PGNiG na szóstym miejscu z dorobkiem czternastu punktów. Zespoły czeka teraz przerwa, a na ligowe parkiety powrócą na początku stycznia.