UWAGA!

Nie tylko dla mężczyzn (piłka nożna)

Piłka nożna w województwie warmińsko-mazurskim nie może pochwalić się zbyt wielkimi osiągnięciami w ostatnich latach. Na szczeblu centralnym piłkarskich rozgrywek region ma jedynie dwóch przedstawicieli - Drwęcę Nowe Miasto Lubawskie (2 liga) i Jezioraka Iława (3 liga).

Do lamusa przeszły chwile, gdy ten rejon kraju miał swojego reprezentanta w ekstraklasie, kilku na jej zapleczu i sporą grupę zespołów trzecioligowych. W chwili obecnej piłka na tych terenach przeżywa wyraźny regres.
     
     Jeszcze gorzej
     Wobec powyższego stanu większego zdziwienia nie budzi fakt, że z piłkarstwem kobiecym jest jeszcze gorzej. Podczas gdy historia piłkarstwa kobiecego w innych częściach Polski sięga początków lat siedemdziesiątych i dziś w innych ośrodkach działa z sukcesami prężnie kilkanaście klubów, w województwie warmińsko-mazurskim futbol w wydaniu kobiecym znajduje się w stadium szczątkowym. Próby stworzenia drużyny piłkarskiej złożonej z przedstawicielek płci pięknej podejmowano w przeszłości wielokrotnie, ale jak do tej pory bez wsparcia i koordynacji związku piłkarskiego przyniosło to mizerne skutki i w efekcie spełzało na niczym. Tak jak choćby przed rokiem w elbląskim Mlexerze, gdy z zaproszenia trenerów skorzystało 15 dziewcząt, ale różnice wiekowe pomiędzy nimi były tak duże, że nie dało się stworzyć drużyny. Głównym problemem rozwoju piłkarstwa kobiecego są zbyt duże odległości między konkurującymi ze sobą drużynami oraz permanentny brak pieniędzy na taki rodzaj piłkarstwa.
     
     Potrzeba zmian
     Włodarze regionalnej centrali piłkarskiej (Warmińsko-Mazurski Związek Piłki Nożnej) zdecydowali, iż dalej tak być nie może i w tej materii konieczne są jakieś ruchy. Pierwszy krok już został zrobiony i temu celowi służyć ma powołanie do życia Komisji Piłkarstwa Młodzieżowego Dziewcząt na czele z Mariuszem Perlejewskim, który odpowiedzialny będzie za rozwój młodzieżowego piłkarstwa kobiecego. Perelejewski to były piłkarz Syreny Młynary, zajmujący się obecnie pracą z młodymi adeptami piłki nożnej w tym klubie. W tym sezonie trenowani przez niego młodzicy Syreny zdobyli drugie miejsce w rozgrywkach podokręgu elbląskiego, a trampkarze - trzecie.
     
     Trudny początek
     Sam szef komisji nie ma jeszcze sprecyzowanego planu działania, nie wie konkretnie w jaki sposób poprowadzi swoją pracę. Wie natomiast, co trzeba w pierwszej kolejności zrobić, na czym się oprzeć, by rozwinąć i "rozpędzić" kobiecy futbol na Warmii i Mazurach. W kraju od jakiegoś czasu dominuje tendencja popierana przez Wydział Piłkarstwa Kobiecego w PZPN, by okręgowe związki piłkarskie włączyły się w organizację rozgrywek młodzieżowych dziewcząt, a następnie seniorek (realizacji tej koncepcji służy właśnie niedawna decyzja WMZPN). To właśnie na wniosek WPK PZPN powołano już w 1996 sześć makroregionów, w których przeprowadzane są m.in eliminacje młodzieżowych mistrzostw Polski dziewcząt. O tym, że istnieje duże zapotrzebowanie i zainteresowanie piłką nożna kobiet dowodzi w ostatnim czasie wiele rozgrywek Uczniowskich Klubów Sportowych i masowy udział drużyn złożonych z dziewcząt.
     Na Warmii i Mazurach w pierwszej kolejności należy więc doprowadzić do stworzenia i normalnego funkcjonowania drużyn piłkarskich złożonych z dziewcząt, by te mogły włączyć się w istniejący już system piłkarstwa kobiecego. To podstawowy cel postawiony przed nową komisją i jej szefem.
     
     Są pieniądze i pomysły
     Przed szefem kobiecej piłki młodzieżowej ogrom pracy.
     - Są dziewczyny kopiące piłkę w szkole w Młynarach - mówi Perlejewski. - To mógłby być zaczyn, baza do powstania drużyny. Chciałbym, by za tym poszły większe ośrodki, jak choćby Elbląg, który miał kiedyś kobiecą drużynę Truso.
     Jeszcze niedawno głównym problemem był brak pieniędzy. Pomysły na drużyny dziewczęce i kobiece, jak wspomniany wyżej Mlexera, siłą rzeczy były odkładane. Jak jednak zapewnia szef nowej komisji, „pieniądze na rozwój piłkarstwa kobiecego na Warmii i Mazurach są, a piłka nożna to przecież sport nie tylko dla facetów”.
BAR

Najnowsze artykuły w dziale Sport

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Moim zdaniem to wina WMZPN (szczególnie PODOKRĘG ELBLĄSKI) - kto tam jest zainteresowany promowaniem drużyn z naszego regionu? Nikt! Trzeba zdjąć opłaty wpisowe najmłodszych grup młodzieżowych oraz seniorskich A i B klasy. Gdzie ta młodzież ma trenować? Jeżeli rocznie na "podatek" do okręgu trzeba wydać ok. 1000 złotych od drużyny to kogo na to stać. W biednych gminach nie ma na środków. Już dziś mamy tylko 6-8 drużych B klasy i 10 A klasy. To jest biedny region. No ale kogo to obchodzi. Jak to mówią od kadencji do kadencji. Jeszcze jedno opłaty sędziowskie (co tydzień 300 złotych): a niech taki adept zanim zostanie prawdziwym sędzią z papierami posędziuje 1 rok czy 2 bez kasy w najniższych klasach rozgrywkowych taki staż sędziowski. No ale kogo to obchodzi .... 20 lat pztrzę na skład okręgu w elblągu. Cały czas te same twarze.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    trzeba zmian(2005-07-11)
  • Elbląg w IV lidze sie kisi. Bo nie ma pieniedzy na dobrych piłkarzy, ale pieniadze na lodowisko czy na jakąs niepotrzebna hale to sa.
  • Nasz Prezydent ma chyba ambicję na drużyne hokejową.
  • Panie TRZEBA ZMIAN mówisz pan że te same twarze od woeli lat? Niestaty są zmiany i to sporo, kilka osób się utrzymało z 1985 roku. A w ogóle po co zmiany, przecież jest dobrze. Mamy reprezentatnta w II lidze, w III też. A w IV aż 16 :) Poza tym nowe osoby nie mają doświadczenia w promowaniu piłki nożnej, tak im się tylko wydaje. A w tamtym roku nie łaska było popatrzeć na piłkarzy z lat 70 -tych? Przy okazji meczu z juniorami'89. Polonia Elbląg jest jako nieliczna wypłacalna. I ma wicemistrzostwo ligi wojewódzkiej. A ktoś tu mówi, że trzeba zmian. Śmieszne.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    działacz(2005-07-11)
  • No "działacz" - jestem zdumiony. Rewelacja :))).
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    trzeba zmian(2005-07-11)
  • działacz podsumowales sie nie ma co 'polonia' gdzie ty zyjesz chlopie czas zdac sprzet na emeryture isc pisz podanie o zwolnienie zeby nie bylo ze cie wywalaja Jak ma byc dobrze w naszej pilce, elblaskiej pilce jak wszedzie tylu podobnych dzialaczowi:( Dopoty dopoki tacy beda nic na lepsze sie nie zmieni
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    ave O L I M P I A(2005-07-11)
  • Czy można prosić o jakis kontakt do p. M. Perlejewskiego???
  • glika :-))) ty to jesteś
  • A Nowe Miasto Lubawskie ma tylko 11 tys. mieszkanców. Ma też II ligę piłki nożnej u siebie. Brawo "działacze" elbląscy !!!!! Może pora do Nowego Miasta na konsultacje ?
  • Niech jadą i nie wracają!!
  • a kto ich tam wposci??????????moze jakis rolnik do orania nieuzytkow hahahahahahahahaha
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    skonczyc z PRLem(2005-07-11)
  • glika jak możesz, to podaj jakiś namiar na siebie - dostaniesz namiar na trenera Perlejewskiego
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    kibic Olimpii(2005-07-11)
Reklama