Elbląg, Start w najlepszej trójce PGNiG Superligi po sezonie zasadniczym! (piłka ręczna)

Zgodnie z przewidywaniami zakończył się pojedynek Kram Startu z UKS PCM Kościerzyna. Elblążanki pokonały rywalki 36:27 i zakończyły drugą rundę rozgrywek na wysokim trzecim miejscu. Zobacz zdjęcia z meczu.

Przed spotkaniem wydawało się, że pojedynek drużyny Andrzeja Niewrzawy z podopiecznymi Dariusza Męczykowskiego zakończy się wysokim zwycięstwem naszej drużyny. Elblążanki do tej pory zwyciężyły szesnastokrotnie, rywalki z kolei poniosły taką sama ilość, ale porażek. Obie drużyny dzieliło w ligowej tabeli aż siedem pozycji i dwadzieścia cztery punkty i to EKS upatrywany był w roli zdecydowanego faworyta. Piłkarki Startu wiedziały jak istotne jest to dla nich spotkanie, bo w przypadku wpadki pożegnałyby się z trzecią lokatą na koniec drugiej rundy.
       Dzisiejsze spotkanie rozpoczęły między słupkami zawodniczki z numerem 16 na bluzach, czyli dobrze znana w Elblągu Agnieszka Kordunowska-Lupa i Klaudia Powaga. Pierwsze akcje nie wychodziły obu drużynom, a pierwsza bramka padła dopiero w 3. minucie spotkania, po rzucie Ewy Andrzejewskiej. Rywalki zupełnie nie mogły się wstrzelić i gdy kontrę wykorzystała Magda Balsam, tablica wyników wskazywała 3:0 i o czas poprosił szkoleniowiec UKS. Reprymenda trenera podziałała na jego podopieczne mobilizująco i od stanu 4:0, szybko odrobiły dwa gole. Dobrze naszej bramki strzegła dziś Klaudia Powaga, która obroniła także rzut karny. Z kolei świetnie do kontr biegała Magda Balsam, która umieszczała w bramce piłki w zasadzie niemożliwe do wykończenia. W ekipie przyjezdnych skuteczna była Justyna Belter i po dwóch jej golach, rywalki zbliżyły się na trzy bramki (8:5). W 19. minucie spotkania na parkiecie pojawiła się Magdalena Szopińska i Aleksandra Kwiecińska. Nasza rozgrywająca bardzo dobrze weszła w mecz i rzuciła trzy kolejne bramki dla naszej drużyny. Gospodynie nie miały problemów ze sforsowaniem defensywy rywalek, a w ostatnich minutach pierwszej połowy także przyjezdne trafiały regularnie między słupki. Wynik pierwszej odsłony zawodów na 19:12 ustanowiła Sylwia Lisewska, najpierw trafiając z dystansu, a później egzekwując rzut karny.
       Po zmianie stron kościerzynianki szybko odrobiły dwa gole, jednak na większy dystans niż pięć bramek nie zdołały dojść. W 37. minucie pięknym rzutem z drugiej linii popisała się nasza reprezentacyjna skrzydłowa i EKS prowadził 22:15. W dalszym ciągu nieźle między słupkami spisywała się Klaudia Powaga, a po drugiej stronie kilka skutecznych interwencji zanotowała Iwona Łoś. Od 42. do 49. minuty gra toczyła się bramka za bramkę. Dwuminutowe wykluczenie Karmen Bunikowskiej nasze piłkarki wykorzystały dorzucając kolejne dwie bramki. Po trzeciej już przerwie na żądanie, UKS odpowiedziało taką samą liczbą goli i tablica wyników wskazywała 30:25. Zaraz potem gola z koła zdobyła Dominika Grobelska i chwile później po raz kolejny wpisała się do protokołu meczowego. Pięć minut przed końcem spotkania w elbląskiej bramce pojawiła się Sołomija Szywerska. Nasz golkiperka zachowała czyste konto, bo do końca meczu nie pozwoliła rywalkom ani razu umieścić piłki w siatce. Jej koleżanki z pola rzuciły trzy bramki z rzędu i mecz zakończył się zwycięstwem EKS 36:17.

Kram Start Elbląg - UKS PCM Kościerzyna 36:27 (19:12)
       Start: Powaga, Szywerska - Kwiecińska 6, Balsam 6, Waga 5 , Lisewska 5, Grobelska 4, Stokłosa 3, Muchocka 2, Andrzejewska 2, Jędrzejczyk 1, Gerej 1, Świerżewska 1, Szopińska.
       UKS: Kordunowska-Lupa, Łoś, Liskowska - Belter 8, Bunikowska 6, Krajewska 6, Neitsch 4, Rogożeńska 2, Ziółkowska 1, Konofał, Sus, Białek, Łazańska, Krajewska.

Zakończyła się druga runda rozgrywek PGNiG Superligi. Sześć pierwszych drużyn będzie walczyć o mistrzostwo, pozostałe o utrzymanie. Nasza drużyna zdobyła w sumie trzydzieści cztery punkty i uplasowała się na trzecim miejscu. Pierwszym przeciwnikiem EKS w rundzie trzeciej będzie lubińskie Zagłębie, a mecz zostanie rozegrany w przyszły weekend w Elblągu. Wcześniej (środa, 29 marca) Start zagra mecz rewanżowy Pucharu Polski w Lublinie.