Sukcesy szachistów „Start” Elbląg

Elbląg, 11. Otwarte Mistrzostwa Elbląga Seniorów i Juniorów w Szachowej Grze Błyskawicznej
11. Otwarte Mistrzostwa Elbląga Seniorów i Juniorów w Szachowej Grze Błyskawicznej (fot. WS)

Podczas rozegranych w Warszawie mistrzostw Polski juniorów w szachach szybkich i błyskawicznych (2-5 sierpnia) jedyny elblążanin w stawce zawodników do lat 12, Igor Janik („Start” Elbląg) zdobył dwa medale.

W 11-rundowym turnieju szachów szybkich (z udziałem 91 zawodników) nasz młodzik zdobył 9,5 pkt., co dało mu srebrny medal z takim samym dorobkiem punktowym co zwycięzca grupy, Kamil Kozioł (MKS Rybnik). Co ciekawe, rywalizacja była niesłychanie wyrównana i o pierwszym miejscu rozstrzygnęło dopiero piąte kryterium, tj. wynik bezpośredni. Trzecią lokatę wywalczył kolega klubowy mistrza, Dawid Klementowski, z dorobkiem 8 pkt.
       Z kolei turniej szachów błyskawicznych zgromadził na starcie 75 młodych zawodników, którzy rozegrali 22 rundy. Najlepszy ponownie okazał się Kamil Kozioł - 17,5 pkt., drugie miejsce zajął Szymon Walter (UKS 21 Podlesie) a trzecie miejsce i brązowy medal zdobył  Igor Janik - po 16,5 pkt..

W ramach Dni Elbląga 2012 zorganizowano również otwarte mistrzostwa miasta w szachach błyskawicznych. Mistrzostwa rozegrane zostały w Klubie Olimpijczyka - zobacz zdjęcia. 20 zawodników zmierzyło się w 11-rundowym turnieju systemem szwajcarskim i po bardzo zaciętej rywalizacji mistrzem Elbląga seniorów został niezrzeszony Piotr Bieluszewski - 10,5 pkt., który lepszą punktacją pomocniczą wyprzedził obrońcę tytułu, Wojciecha Dąbrowskiego oraz Radosława Gniado - 7 pkt. i Zbigniewa Siwonia (wszyscy z klubu „Start” Elbląg) - 6,5 pkt. Mistrzem miasta wśród juniorów został po raz pierwszy Wojciech Bober - 6 pkt. przed 8-letnią Lidką Czarnecką (oboje z klubu „Start” Elbląg) - 3 pkt.