Truso w półfinale mistrzostw Polski (piłka ręczna)

Elbląg, Drużyna MKS Truso wywalczyła awans do półfinałów
Drużyna MKS Truso wywalczyła awans do półfinałów (fot. arch. AD)

Po trzydniowym turnieju ćwierćfinałowym Mistrzostw Polski w piłce ręcznej juniorek młodszych, rozegranym w Dąbrowie Białostockiej, drużyna MKS Truso wywalczyła awans do półfinałów. Elblążanki uplasowały się na drugim miejscu w grupie. A to oznacza, że już są w gronie szesnastu najlepszych zespołów w kraju w tej kategorii wiekowej.

Elblążanki prowadzone przez trenera Dariusza Lotkowskiego rozpoczęły turniej pechowo, bo przegrały w piątek z zespołem gdańskiego AZS AWF, który wywalczył mistrzostwo Pomorza. Truso przegrało 27:39 (15:19), ale w pierwszych 20 minutach mecz miał wyrównany przebieg. Gdańszczanki podkręciły tempo, wykazały lepszą skuteczność w rzutach i wypracowane do przerwy prowadzenie powiększyły w drugiej części spotkania.
       W sobotę szczypiornistki Truso musiały wygrać kolejny mecz, żeby utrzymać szanse na awans. Od pierwszych minut spotkania z ambitnie walczącą drużyną gospodyń – Orzeł Dąbrowa Białostocka – elblążanki przypuściły szturm na bramkę rywalek. W efekcie po 10 minutach prowadziły 8:2 i systematycznie powiększając dorobek bramkowy odbierały chęć walki gospodyniom turnieju. Truso pokonując Orła 40:23 (18:8) uzyskało realną szansę na awans do półfinału.
       Zdecydować miał o tym wynik niedzielnego meczu elblążanek z wicemistrzyniami województwa łódzkiego, zapleczem kadrowym Piotrcovii z Piotrkowa Trybunalskiego. A ten pojedynek elblążanki rozpoczęły fatalnie, bowiem Piotrcovia po 10 minutach prowadziła 8:2. Rozregulowały się celowniki snajperek Truso i po składnych akcjach piłka po ich rzutach często trafiała w słupki lub poprzeczkę albo wychodziła na aut. Trener Lotkowski ostudził rozpalone głowy swoich piłkarek i skorygował ustawienie defensywy, co na szczęście poskutkowało. Elblążanki doprowadziły do remisu, a potem budowały przewagę bramkową, wygrywając spotkanie 29:19 (10:11) i z drugiego miejsca awansując do półfinału Mistrzostw Polski. W gronie najlepszych zawodniczek turnieju ćwierćfinałowego znalazły miejsce dwie zawodniczki Truso: bramkarka Ewa Sielicka i Karolina Maruszak z tytułem królowej snajperek i dorobkiem 31 zdobytych bramek.
       Oprócz wymienionych zawodniczek awans do półfinału wywalczyły: bramkarka Małgorzata Wołyniec, a w polu Patrycja Raczyńska (10 bramek w trzech meczach), Klaudia Wata (17), Magda Kośko (3), Paulina Kościelska (14), Aleksandra Plis (2), Agnieszka Potera (7), Katarzyna Kowalska (1), Patrycja Sadlińska (6). Gratulujemy sukcesu piłkarkom i trenerowi.