UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Rek

10 milionów dla muzeum zagrożone

 
Elbląg, Czy budynek gimnazjum zostanie wyremontowany?
Czy budynek gimnazjum zostanie wyremontowany? (fot. Witold Sadowski, archiwum portEl.pl)

Muzeum Archeologiczno-Historyczne pozyskało 10 milionów złotych ze środków unijnych na modernizację budynku gimnazjum. Problem w tym, że na razie nie ma pieniędzy na wkład własny. Miasto pieniędzy nie da, bo zdaniem prezydenta projekt został zgłoszony przez dyrekcję bez jego zgody.

- Chodzi o remont kapitalny budynku gimnazjum, ale także o wyposażenie sal ekspozycyjnych i pomieszczeń magazynowych w standardach obecnie wymaganych – mówi o projekcie Maria Kasprzycka, dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. - Część merytoryczna będzie powtórzona, ale w zupełnie innej scenografii, planujemy też niewielkie pomieszczenie do przestrzeni wirtualnej, by pokazywać historię która będzie ciekawa dla najmłodszych odbiorców. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, powinniśmy zakończyć inwestycję w 2018 roku.
       Projekt modernizacji budynku gimnazjum opiewa na ponad 12 milionów złotych netto. 10,4 miliona złotych elbląskie muzeum pozyskało w konkursie ogłoszonym przez Zarząd Województwa z Regionalnego Programu Operacyjnego. Problem w tym, że placówka nie ma obecnie pieniędzy na wkład własny. Nie ma też co liczyć na pomoc miasta.
       - Wniosek muzeum został złożony bez mojej akceptacji, bez analizy finansowej, wyraźnie powiedziałem pani dyrektor, że nie zgadzam się na jego składanie w tej formie, a mimo to został złożony. Ta inwestycja nie jest wpisana w wieloletni plan inwestycyjny, to jest naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Zresztą nie mamy w tej chwili takich środków na wkład własny. Inne instytucje też czekają, np. Biblioteka Elbląska, która przygotowuje dokumenty właściwą ścieżką – powiedział nam Witold Wróblewski, prezydent Elbląga, który ukarał dyrektor muzeum naganą. - Między innymi za naruszenie dyscypliny finansowej i naruszenie autorytetu prezydenta – dodaje Witold Wróblewski. - Nie może być tak, że tylko dlatego że został złożony wniosek, my mamy obowiązek dać wkład własny. Gdyby tak było, to na drugi rok wszyscy poskładają wnioski i przyjdą do mnie, że chcą środki na wkład własny.
       - Faktycznie jest tak, jak pan prezydent mówi. Miasto nie ma pieniędzy na wkład własny, więc będziemy zabiegać o te pieniądze poza budżetem miasta. Będziemy zabiegać o promesę na ten cel u ministra kultury, do końca listopada są przyjmowane wnioski. Mamy nadzieję, że nam się uda i że Zarząd Województwa przedłuży nam termin na uzupełnienie wszystkich dokumentów – powiedziała nam Maria Kasprzycka. Dyrektor muzeum nie chciała jednocześnie wypowiadać się w sprawie nagany, którą została ukarana przez prezydenta. Jak się dowiedzieliśmy, odwołała się w tej sprawie do sądu.
      
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama