Wtorek 16-10-2018, imieniny Jadwigi, Małgorzaty
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

15 lat jeździ po Elblągu autobusami

 
Elbląg, 15 lat jeździ po Elblągu autobusami Karol Juchniewicz (fot. WS)
Rek

Karol Juchniewicz to kierowca autobusowy z wieloletnim doświadczeniem. Pracuje w PKS Elbląg. Rozmawialiśmy z nim o plusach i minusach tej pracy, o tym, co mu na elbląskich trasach odpowiada, a co by zmienił.

Witold Sadowski: – Jak długo jest Pan kierowcą autobusu?
     
Karol Juchniewicz: – W kwietniu minie 15 lat, jak jeżdżę autobusami miejskimi po Elblągu. Pracę zaczynałem w firmie ZKA, następnie po trzech latach, po zmianach funkcjonowania komunikacji autobusowej w naszym mieście, przeniosłem się do PKS-u. W firmie jeżdżę również w komunikacji międzymiastowej – wszystko w zależności od decyzji dyspozytora.
     
     – Ta praca wymaga dyscypliny i zmiany własnych przyzwyczajeń.
     
– Początkowo ciężko było mi się przyzwyczaić do wczesnego wstawania na pierwszą zmianę. Musiałem zmienić tryb życia i przystosować się chociażby do bardzo wczesnego wstawania. Gdy inni zasiadają do kolacji, ja już śpię, bo muszę być o 3 rano wypoczęty. Na początku miałem z tym pewne problemy, w tej chwili do tego przywykłem. Nie mam więc już problemów z wczesnym wstawaniem czy też późnym powrotem do domu.
     Wczesno-rannymi kursami nie jeździ wielu pasażerów, często są to te same osoby. Miałem taki przypadek, że podczas kursu w komunikacji międzymiastowej do Gdańska pewna zaskoczona pasażerka stwierdziła: „przecież pan jeździ w komunikacji miejskiej, wczoraj z panem jechałam, a dzisiaj widzimy się w Gdańsku?”. Kobieta myślała, że ja z dnia na dzień przeniosłem się do innej firmy przewozowej. A ja, jak wcześniej wspominałem, jeżdżę w firmie nie tylko autobusami miejskimi.
     
     – Jak się jeździ autobusem po Elblągu?
     
– W porównaniu do dużych miast po Elblągu jeździ się nie najgorzej. Wielu kierowców – nie tylko autobusów miejskich – zwraca jednak uwagę na kiepską sygnalizację świetlną. Niestety, w Elblągu nie ma tzw. zielonych fal i to jest duże utrudnienie. Przez to robią się korki. Sygnalizacja świetlna na niektórych odcinkach ulic jest ustawiona bardzo gęsto, do tego dochodzą niewielkie odległości między przystankami. Po wysadzeniu i zabraniu pasażerów z przystanku nie mamy możliwości „wstrzelenia się” do ruchu tak, aby nie stać na najbliższych światłach.
     Jazdę po mieście autobusem z pewnością ułatwiły nam oddane do użytku ronda. Kiedyś włączenie się do ruchu z ul. Agrykola w Kościuszki było bardzo trudne, teraz jest tam rondo i nie z tym ma praktycznie żadnych problemów. Duży ruch samochodowy utrudnia kierowcom autobusów generalnie wszystkie skręty w lewo. Skręt z ul. Bema w Mickiewicza na tzw. podwójnym skrzyżowaniu powoduje, że autobus praktycznie tamuje w tym miejscu ruch. Od czasu zamknięcia lewoskrętu z Al. Grunwaldzkiej głównym wjazdem na teren Elzamu zdecydowanie zwiększyła się ilość samochodów skręcających w ul. Lotniczą. I tam też kierowcy autobusów mają problem ze skrętem. Tym bardziej, że w niewielkiej odległości przed skrzyżowaniem jest przystanek. W godzinach szczytu czas skrętu tam w lewo bardzo się wydłuża i trzeba liczyć na wyrozumiałość innych kierowców.
     Porównując kierowców z Elbląga do tych z innych miast muszę powiedzieć, że nasi jeżdżą nie najgorzej. Mnie i moich kolegów boli jednak to, że w naszym mieście rzadko możemy liczyć na życzliwość kierowców i „wpuszczenie” włączającego się do ruchu z przystanku autobusu, zwłaszcza w godzinach szczytu. Z perspektywy 15 lat pracy sytuacja jednak poprawia się, choć ciągle nie wygląda to tak dobrze, jak ma to miejsce w dużych miastach. Może to jest spowodowane tym, że tam kierowcy autobusów miejskich jeżdżą bardziej dynamicznie i inni użytkownicy ulic bardziej obawiają się o swoje auta?
     
     – A pasażerowie elbląscy... Jacy są?
     
– Pasażerowie oczekują rzetelnej usługi. Płacą za przejazd, oczekują na przystanku i chcą wyjechać o czasie oraz dojechać na miejsce bez spóźnień. Każdy z nas, kierowców, chciałby to spełnić, jednak nie zawsze da się to zrobić.
     Od pasażerów oczekiwałbym więcej rozsądku i zrozumienia dla pracy kierowcy autobusu komunikacji miejskiej. Są takie sytuacje, na które kierowca nie ma żadnego wpływu. Ludzie mają do nas ogromne pretensje np. o nieodśnieżone przystanki. Kierowcy wiedzą, że pasażer ma rację, ale to nie my jesteśmy odpowiedzialni za odśnieżanie przystanków. Najgorsze jest jednak to, że uwagi kierowane do nas są bardzo często wykrzyczane, do tego wulgarnie i bardzo nieprzyjemnie. Kierowcy to normalni ludzie i jak większość osób bardzo biorą „do siebie” takie sytuacje. Odpowiadamy za przewożonych pasażerów, za bezpieczeństwo na drodze swoje, ludzi i współuczestników ruchu. Dodatkowy stres po scysji z pasażerem jest nam zupełnie niepotrzebny. Takie sytuacje sprawiają, że kierowca jednak myślami jest nie tylko na drodze, co z kolei może mieć wpływ na bezpieczeństwo. Dlatego proszę pasażerów o przekazywanie swoich uwag choćby w formie skarg do ZKM czy kierownictwa PKS, a nie bezpośrednio do kierowcy. Po co mamy przez kilka godzin jazdy myśleć o jakimś zdarzeniu, zamiast o bezpiecznej i punktualnej jeździe? Rozumiem, że kierowca jest tym pierwszym ogniwem i jemu najłatwiej „wyrzucić” swoje żale, ale wydaje mi się, że nie tędy droga.
     
     – A inne bolączki kierowcy autobusu miejskiego?
     
– Np. kwestia sprzedaży w autobusie biletów. Chodzi głównie o odliczone pieniądze. Bywa, że klienci chcą zapłacić banknotami 20-, 50-złotowymi. Zdarza się, że takich pasażerów jest kilku z rzędu. My naprawdę nie mamy dużo gotówki w kabinach, które w nowych autobusach nie są izolowane od przewożonych ludzi. Z racji własnego bezpieczeństwa nie posiadamy więc większej gotówki przy sobie, nie mamy więc możliwości wydawania reszty. Dlatego zgodnie z informacjami wywieszonymi w pojazdach proszę płacić za bilet odliczoną gotówką. Przyspieszy to z pewnością samą operację sprzedaży i nie będzie powodować opóźnień kursu.
     Mam też prośbę do starszych osób: wsiadajcie państwo do autobusu środkowymi drzwiami. Są one najszersze i najlepiej widoczne przez kierowcę. Często się zdarza, że starsza osoba wysiadająca ostatnimi drzwiami zatłoczonego autobusu wysiada z niego powoli i wówczas zdarzają się przycięcia drzwiami. Kierowca ma naprawdę słabą widoczność na trzecie drzwi pojazdu. Najczęściej, gdy wysiadającego pasażera zobaczy się w ostatniej chwili, jest już za późno i dochodzi do przytrzaśnięcia. Dlatego w swoim i moich kolegów imieniu proszę zwłaszcza osoby starsze czy mniej sprawne ruchowo o korzystanie ze środkowych drzwi.
     Kiedyś, kilka lat temu, miałem takie zdarzenie: gdzie grupa młodych mężczyzn zaczęła się ze mną awanturować. Niestety, po mojej reakcji nie mogłem liczyć na pomoc pozostałych pasażerów, pomógł mi jedynie przejeżdżający kierowca z konkurencyjnej firmy. Zatrzymał się i razem sytuację opanowaliśmy. Takie rzeczy są jednak wpisane w specyfikę tej pracy. Wszelkie sprawy zapalne w wozie staram się rozładowywać już na początku, aby ich nie zaogniać. Największe problemy są z osobami będącymi pod wpływem alkoholu.
     Są miejsca w Elblągu, gdzie żaden z kierowców autobusów miejskich nie lubi jeździć. Na pewnych odcinkach ulic dochodzi często do obrzucania autobusów kamieniami. Nie chcę mówić konkretnie, zainteresowani z pewnością wiedzą, o czym mówię.
     
     – Więc podsumujmy – jaki jest Elbląg dla kierowcy miejskiego autobusu?
     
– Pomijając gęsto ustawioną sygnalizację świetlną, to Elbląg jest naprawdę miastem przyjaznym i sympatycznym do jazdy. Chciałoby się, aby w kilku miejscach – zwłaszcza skrzyżowanie ul. Hetmańskiej z Tysiąclecia – skrzyżowania ze światłami zamienić na ronda. Ruch z pewnością byłby płynniejszy i bezpieczniejszy, a autobusy nie notowałyby opóźnień. No i ogromna prośba do innych kierowców: wpuszczajcie nas, gdy ruszamy z przystanków.

Witold Sadowski
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Sympatyczny tekst i fajny człowiek. Oby takich było więcej także i wśród pasażerów. Miłego dnia i normalnych ludzi w autobusie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  bez(2012-02-18)
 • Karol dzięki :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  kierowca PKS(2012-02-18)
 • a jak wyglada płaca w Komunikacji miejskiej ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-18)
 • ja mam prośbę o to aby kierowca autobusu wyjeżdżający z zatoczki włączał wcześniej kierunek, ponieważ dużo kierowców robi to gdy lewe przednie koło jest już na drodze a osobówka na wysokości połowy autobusu. dochodzi wtedy do groznych sytuacji. ja staram się ułatwia wyjazd z zatoczki zielonym jak tylko mogę. pozdro wszystkim normalnym kierowcom.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  MORDECZKA(2012-02-18)
 • Zawsze staram się wpuścić przed siebie autobus miejski wyjeżdżający z przystanku, ale na Boga, nie czekajcie z włączeniem kierunkowskazu do momentu, kiedy już jestem na wyskokości waszego tylnego koła! Pozdrawiam Pana Karola i wszyskich innych kierowników autobków serdecznie :-)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  bad(2012-02-18)
 • Do trzeciego komentarza, aco cie to obchodzi złotówo jedna!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-18)
 • niektorzy kierowcy CELOWO przy wyjezdzie z zatoczki czekaja az jakis samochod sie zblizy i dopiero wtedy wlacza kierunkowskaz. moze maja nudna prace i chca sobie zapewnic jakeis emocje?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-18)
 • Fajny kierowca :)))
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  aniaRH(2012-02-18)
 • bardzo miły kierowca, więcej takich powinno być!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  18.o2.2012(2012-02-18)
 • a ty z fotką nowej prawicy jesteś naprawdę tak głupi czy tylko udajesz? ke?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-18)
 • W koncu jakis normalny artykuł, który sie fajnie czyta. W końcu to nie bojkot "starych prykow pierdzących w stołki" tylko coś od ludzi dla ludzi. A jak sie komus moja składnia nie podoba, jego broszka. Zawsze mozna mnie po mailu znaleźć, to żaden problem. Co do ZKM itd, jak widze kierunkowskaz, zawsze wpuszczam autobus. Pozdrawiam wszystkich kierowców gdyż to nie jest lekka praca.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Ptasior(2012-02-18)
 • Sympatyczny człowiek! Pozdrawiam Pana i życze miłej pracy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-18)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary korekcyjne Oscar Ventura
Okulary korekcyjne JUST CAVALLI
Okulary przeciwsłoneczne Roberto Cavalli
OKOWOKO s.c.