UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Rek

16 PDZ pod Grunwaldem

 
Elbląg, 16 PDZ pod Grunwaldem
fot. kpt. Dariusz Guzenda, sierż. Dariusz Kirczuk

Po raz kolejny żołnierze 16 Dywizji Zmechanizowanej stanęli na Polach Grunwaldu, by uczcić 605. rocznicę zwycięstwa polskiego i litewskiego rycerstwa w jednej z największych średniowiecznych bitew europejskich.

18 lipca w ramach Dni Grunwaldu na Wzgórzu Pomnikowym odbył się Apel Grunwaldzki, w którym uczestniczyli żołnierze „Bursztynowej Dywizji”. Ten dzień wpisał się w historię 15 BZ. Dokładnie 20 lat temu Zawiszacy właśnie na Polach Grunwaldu otrzymali swój Sztandar i właśnie tu świętowali okrągłą rocznicę.
       Ramię przy ramieniu do apelu stanęli żołnierze 15 BZ, harcerze, uczniowie XII liceum Ogólnokształcącego z Gdyni, szwoleżerowie ze Szwadronu Honorowego 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich oraz strzelcy ze Szwadronu Toporzysko Pułku 3 Strzelców Konnych.
       W uroczystościach wzięli także udział: MON Republiki Litewskiej Juozas Olekas, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Żukowski, 1. zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. dyw. dr Anatol Jerzy Wojtan, który reprezentował Ministra Obrony Narodowej, dowódca 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej gen. dyw. dr Leszek Surawski, Dowódcy jednostek, szefowie i komendanci instytucji wojskowych, kombatanci, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych oraz przede wszystkim licznie przybyli mieszkańcy całej Polski.
       Meldunek o rozpoczęciu uroczystości został złożony zastępcy szefa Sztabu Generalnego WP gen. dyw. dr. Anatolowi Wojtanowi przez dowódcę 15 BZ gen. bryg. Sławomira Kowalskiego. Zastępca szefa sztabu dokonał przeglądu pododdziałów oraz przywitał uczestników na Polach Grunwaldzkich.
       Podczas uroczystości odśpiewana została „Bogurodzica”, przeprowadzono apel harcerski oraz złożono kwiaty i wieńce pod Pomnikiem Zwycięstwa Grunwaldzkiego przez zaproszone delegacje.

 


       Dużym zainteresowaniem uczestników apelu cieszył się pokaz sprzętu wojskowego, pokaz walki wręcz żołnierzy, pokaz woltyżerki oraz szyków w wykonaniu szwoleżerów i strzelców konnych oraz musztra paradna w wykonaniu uczniów XII Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni. Apel zakończyła defilada. Po zakończeniu uroczystości, odbyła się inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem, w której co roku bierze udział ok. 1,5 tys. osób, a zmagania jazdy i piechoty ogląda 100 tys. widzów.
       Grunwaldzkie święto połączone z prezentacją współczesnych Sił Zbrojnych dostarczyło wszystkim uczestnikom niezapomnianych wrażeń, ale stało się też prawdziwą lekcją historii Wojska Polskiego.
        
      

por. Sylwia Klimkiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem (od najstarszych opinii)
Pokazuj od
najnowszych
Pokazuj od budzących
największe emocje
 • żarty czy poważnie? A może oddziały husarii w 16 dzmech?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 1
  (2015-07-21)
 • Wolałem wojsko, które pomagało społeczności lokalnej, a nie bandę pasibrzuchów pracujących od 8 do 16 i mających wszystkich i wszystko w nosie. Parady, pokazy a w razie W. Polaku broń się sam. Mam nadzieję, że nasz potencjalny wróg napadnie w godzinach od 8 do 16 i nie w porze obiadu. No i oczywiście nie w święto narodowe lub kościelne, bo wtedy całe dowództwo na rautach o kontraktowi na paradach. , ,. .. .. i kamieni kupa"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 4
  pietrek1(2015-07-21)
 • No a dlaczeo toną polskie okrety?. .. Z nadmiaru rdzy i admirałow. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2015-07-21)
 • 15 Bursztynowa Dywizja, 16 Dywizja Zmechanizowana. .. .. i co tam jeszcze sobie życzycie. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2015-07-21)
 • Do pietrek1 - o jakim ty wojsku piszesz o jakim pomaganiu? że niby co kupowało w lokalnych melinach wóde ? to nazywasz pomocą ? i jeszcze jedno przedstaw swój plan pracy(służby) dla wojska skoro nie pasi ci że pracują od 8 do 16 niby co 24/h mają siedzieć w koszarach jak niewolnicy ? Jestem ciekaw jaki ty zawód wykonujesz pewnie jesteś prezesem firmy. .. jednoosobowej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 1
  (2015-07-23)
 • Czy pan pietrek1 mógłby rozwinąć swoją myśl ". .. Wolałem wojsko, które pomagało społeczności lokalnej. .. " mam pytanie gdzie szanowny pan był jak w 2009 i 2011 roku była w Elblągu tzw "cofka" byłeś pan na wałach czy może na bulwarze a może przed starą hurtownią przy campingu tak? to byłeś ślepy ??? nie widziałeś tam żołnierzy napełniających worki z piachem i układających zapory ??? lecz się na wzrok i nie wypisuj bzdur.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 1
  żołnierz(2015-07-23)
Reklama