Piątek 14-12-2018, imieniny Jana, Alfreda
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Antoni Czyżyk odpowiada Markowi Pruszakowi

 
Elbląg, Antoni Czyżyk odpowiada Markowi Pruszakowi Antoni Czyżyk (fot. AD)
Rek

Prezentacja przez Pana Marka Pruszaka sytuacji oświaty w sposób ogólny wydaje się działaniem celowym, mającym doprowadzić do społecznego niezadowolenia. Tymczasem podjęte decyzje są wynikiem głębokiej analizy uwarunkowań tych placówek i okazały się jedynym rozwiązaniem, o czym dyskutowaliśmy na spotkaniach komisji, których Pan Radny Marek Pruszak jest członkiem. Odpowiadając na wypowiedzi Radnego dotyczące zmian w sieci szkół ponadgimnazjalnych w Elblągu, przedstawiam nasze stanowisko w tej sprawie.

Przedstawione też zostały wówczas pisemne, pozytywne opinie rad pedagogicznych i związków zawodowych funkcjonujących w tych szkołach – których rolę w swoim wywodzie Pan Pruszak umniejsza, stwierdzając, że mimowolnie przyzwoliły na takie działanie. Na jakich zasadach, zdaniem radnego, mielibyśmy się opierać, próbując podjąć takie decyzje?
     Rozumiemy funkcję opozycji, której rolą jest między innymi recenzowanie naszej pracy, jednak dziwią nas wypowiedzi wskazujące jedynie na chęć zaistnienia w mediach, zwłaszcza że jako dyrektor szkoły z dużym doświadczeniem radny zna zasady funkcjonowania szkolnictwa. Owszem, głos Pana Radnego dotyczący mniejszej ilości uczniów w klasie jest słusznym, ale jest to w gestii dyrektorów szkół, którzy otrzymali przyzwolenie Departamentu Edukacji, muszą jednak podjąć takie decyzje, uwzględniając wszystkie realia.
     Likwidacja, sprzedaż, zwolnienia nauczycieli to obraz, jaki roztacza przed nami Radny. Jednak bliższe poznanie problemów, z jakimi borykają się szkoły – te podstawowe, infrastrukturalne, mała liczba uczniów powodująca, że nauczyciele łączą etaty w różnych placówkach – czy związane ze zbliżającą się reformą oświaty – daje wynik taki, jak decyzje, które zostały podjęte.
     Podsumowując:
– Miasto nie likwiduje żadnej ze szkół ponadgimnazjalnych, następuje tylko i wyłącznie połączenie szkół;
– Sytuacja była bardzo wnikliwie analizowana. Przez rok czekano, by uzyskać od dyrektorów szkół, Rad Pedagogicznych propozycje, rozwiązania. Nie było ich zbyt wiele, ale były. Dzięki temu można było zaproponować już zmiany. W wyniku tej reorganizacji pracownicy administracyjni i obsługi łączonych szkół znajdą zatrudnienie w innych placówkach. Nauczyciele będą mogli realizować godziny etatowe w jednej szkole, a nie w kilku, jak dotychczas.
– Między rokiem 2000 a 2012 liczba uczniów w szkołach ponadgimnazjalnych zmniejszyła się w sposób drastyczny, z prawie 15 tysięcy do 6 tysięcy. Niestety, następne lata to też spadek, o 150, 120 uczniów rocznie. A to przekłada się na konkretne klasy. Ministerialna subwencja przekazywana jest na ucznia. Jeśli jest mniej uczniów – subwencja jest mniejsza. Nie oznacza to jednak, że jest mniej obsługi (metry do sprzątania pozostają te same, do ogrzania, do oświetlenia, do sprawowania dozoru czy dziennego, czy nocnego). Te koszty się nie zmieniają.
– Klasy w szkołach ponadgimnazjalnych w Elblągu nie są przepełnione – 4 kwietnia 2011 r. z Departamentu Edukacji wysłane zostały do wszystkich szkół wytyczne dotyczące liczebności klas. W szkołach podstawowych średnia wszystkich oddziałów to 24 uczniów, w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych – średnia 26 uczniów w klasie. W przypadkach indywidualnych, każdą inną, odbiegającą od tego klasę, tworzono za zgodą Departamentu Edukacji. Mamy więc klasy, w których uczy się 21 uczniów.
– Ośrodek w Piaskach cały czas pozostaje jako miejsce realizujące Zielone Szkoły. Poza nim do realizacji idei Zielonych Szkół będzie można włączyć inne miejsca w całej Polsce. Dzięki temu wypoczynek dla dzieci zostanie uatrakcyjniony. Placówki oświatowe nie są nastawione na zyski, natomiast nie mogą zionąć pustkami niewykorzystanych baz i możliwości. Pomiędzy stratą a zyskiem jest jeszcze opcja oszczędności wynikających z niegenerowania strat. Szkoła w Piaskach obecnie w ciągu roku wykorzystywana była w połowie. Brak w niej dzieci i młodzieży nie powodował mniejszych pensji dla zatrudnionych tam nauczycieli. Koszty były przez cały rok.
     
     Opinie Marka Pruszaka – „PiS o zmianach w oświacie: sztuczne”.
     

     
Antoni Czyżyk, szef Klubu Radnych PO
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Po was - rządzący z PO tylko zgliszcza. Żadnego pomysłu na rządzenie, brak śladowych nawet oznak inteligencji. A wasze Słońce Peru - malarz kominów zresztą - to dopiero indywiduum. W jednym zdaniu trzy razy skłamie i dwa razy sobie zaprzeczy - oczywiście w przerwie gry w piłkę. To nie żaden niż tylko około 2 miliony młodych ludzi wyjechało z Polski. Tam rodzą się dzieci, tam chodzą do szkoły. I jakoś mało ich wraca, nie usłuchali con Donka.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  hrabia George(2012-02-10)
 • No cóż, pislamskie jełopy potrafią tylko jątrzyć (vide prezesik)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-10)
 • jeden napisze artykul, drugi odpisze i tak caly czas. nie szkoda wam czasu na wymyslanie, pisanie, wysylanie? nie lepiej cos robic?! bez sensu! trzeba wziac sie do roboty!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  rychu peja(2012-02-10)
 • Pomału rzeczywiście trzeba będzie likwidować szkoły, bo młodzi ludzie wyjeżdżają masowo z kraju, tam n. p. w Szkocji matka jeśli pracuje otrzymuje 1,5 pensji do 16-go roku życia dziecka i to jest pomoc, a u nas cóż ciągle brak pomysłów sensownych we wszystkich obecnie dziedzinach niestety !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-10)
 • Panom brak "KOHONES" nie mogą sobie tego powiedzieć w cztery oczy? Znaleźli sobie formę rozwiązywania sporów. .. .do roboty, za moje robicie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  płotek(2012-02-10)
 • A nasze stanowisko tzn. obywateli jest takie - zlikwidować Promyk i rodzinne tance. Komu to potrzebne?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  promyk(2012-02-10)
 • PO i PSL tylko obietnice i puste słowa. GDZIE obiecana przebudowa Światowida, miasto grodzkie a bałagan na każdym kroku. Ośrodek kultury szumna nazwa Europejski a sieczka z butów wychodzi. SMRÓD BRUD I UBÓSTWO. Oj polecicie jeszcze trochę i to z hukiem. PRECZ.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-10)
 • Pan Antoni pięknie analizuje, tańczy i pewnie kilka innych rzeczy też potrafi. A czy potrafi odpowiedzieć co stanie się z budynkiem, który opuszczą 2 z 3 szkół. Jak sam mówi "metry do sprzątania pozostają te same"?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  che?(2012-02-10)
 • Można wiedzieć o co wogóle chodzi? Tekst jest niejasny i ciężko się go czyta. Czemu brakuje choćby skróconej historii nt. której komentarz opublikowano? Wiem tylko, że chodzi o likwidację jakiś szkół i tłumaczenie się z niej pana Czyżyka (który nawiasem mówiąc chyba nigdy nie był wiarygodny o czym wiedzą jego pracownicy)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Podpis(2012-02-10)
 • .. .jeden wielki bełkot. .. polemizuje, ciekawi mnie czy sam siebie rozumie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  tolo(2012-02-10)
 • Jeżeli mają byc inne miejsca w Polsce włączone do edukacji ekologicznej. To mam pytanie : Dlaczego do dziś nic w tej sprawie nie zrobiono skoro czynna jest cały rok??? Dlaczego nie nawiązano kontaktów z innymi podobnymi ośrodkami w Polsce w ramach wymiany dzieci i młodzieży??? W czyje ręce pójdzie pięknie i atrakcujnie położony obiekt, który utrzymywany był z naszych podatków??? Dlaczego nie zatrudniono tam menedżera, aby to zdrowo funkcjonowało??? To tylko częsc pytań do radnych szczególnie tych co są już kilka kadencji no i tych młodych, wykształconych nauczycieli - menedżerów!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Kołomyja(2012-02-10)
 • A dlaczego to Pan Czyżyk polemizuje z radnym p. Pruszakiem, który wie i zna się o czym mówi. Zasłanianie się, że związki i organizacje się zgodziły to stara śpiewka naszego rządu. ZGODZIŁY sie bo co miały robić - strajkować i stracić pracę. Panie Czyżyk skoro rządzi pan Domem Kultury to proszę sobie nie uzurpować prawa do mądrości w temacie oświaty
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-10)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapety fashion z modą
Fototapety dziecięce
Obraz na dibond 260x60 cm - Słoneczniki
Fototapety z Londynem