Niedziela 16-12-2018, imieniny Albiny, Zdzisława
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Archeolodzy wrócili na starówkę

 
Elbląg, Archeolodzy wrócili na starówkę (fot. RG)
Rek

Na działkach przy ul. Studziennej i Bednarskiej, na elbląskiej starówce, rozpoczęły się dzisiaj prace odkrywkowe fundamentów dawnych kamienic. Prace nadzoruje Muzeum Archeologiczno-Historyczne. W tym miejscu ma powstać nowa zabudowa, nawiązująca do historycznej.

Trzy działki przy ul. Studziennej i Bednarskiej, jak już informowaliśmy, za 1,9 mln złotych wylicytowała w przetargu firma TJM Development z Mławy. Jak dowiedzieliśmy się w elbląskim ratuszu, miasto nie podpisało jeszcze aktu notarialnego w sprawie sprzedaży, co jednak nie przeszkadza w rozpoczęciu prac odsłaniających fundamenty dawnych kamienic.
     - Dzisiaj zaczęliśmy kopanie, odsłaniamy pozostałości kamienic do poziomu posadzek piwnic, czyli to, co po wojnie zostało po prostu zasypane. Musimy te pozostałości opisać, skatalogować. Nasza praca pomoże inwestorowi przygotować projekt zabudowy tego miejsca. Na razie odkrywamy odcinek od hotelu do Ścieżki Kościelnej – powiedział nam Mirosław Marcinkowski, kierownik działu archeologii miasta i regionu Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu.
     - Na prowadzenie powyższych badań inwestor pod koniec roku 2017 uzyskał pozwolenie konserwatorskie. Prace archeologiczne będą prowadzone etapowo zgodnie z przyjętym przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków programem badań archeologicznych oraz zgodnie z dotychczas przyjętą na Starym Mieście w Elblągu metodyką badawczą – informuje Monika Maksymiuk z elbląskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

  (fot. Michał Skroboszewski) (fot. Michał Skroboszewski)


     W kwartale ulic Bednarska, Studzienna i Wodna mają powstać kamienice z mieszkaniami, funkcją usługową i podziemnymi garażami. Inwestor musi rozpocząć budowę do końca 2020 roku i ukończyć ją w ciągu dwóch lat. Przed rozpoczęciem inwestycji jest zobowiązany przeprowadzić na tym terenie prace archeologiczne pod nadzorem konserwatora zabytków. 
     Kamienice mają powstać po historycznym obrysie, a „projektowana architektura musi nosić znamię czasu i miejsca, w którym powstała, a jednocześnie wykazywać się uniwersalnymi walorami estetycznymi” - pisali urzędnicy w specyfikacji przetargowej tych działek.
     Przedstawiciel inwestora, który wygrał przetarg na zakup działek, nie chce na razie zdradzać szczegółów inwestycji.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata Mini
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata (bez czytnika)
Domena funkcyjna .com.pl
Hosting WWW START