Środa 16-01-2019, imieniny Włodzimierza
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Architektura: Rodzi się nowa tradycja?

Elbląg, Architektura: Rodzi się nowa tradycja? Projekt domu, który wygrał konkurs. Powstał w Pracowni Architektonicznej AA w Gdańsku. (fot. nadesłane)
Rek

Jest szansa, że nowe domy budowane na naszym terenie będą lepiej wyglądać i lepiej wpisywać się w historyczny krajobraz. W Olsztynie odbył się wczoraj finał konkursu Twój dom - dialog z tradycją na "dom z katalogu", ale taki, który będzie nawiązywać do tradycyjnej zabudowy regionu.

Konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony architektów z całej Polski. Nadesłali oni prawie 200 projektów domów, które w opinii jurorów pokazują "niezwykłe w swej skali, twórcze zainteresowanie architekturą odwołującą się do lokalnych wartości", a wiele pomysłów prezentuje "ciekawe rozwiązania architektoniczne i wysoki poziom warsztatowy".
     W czasie uroczystego podsumowania w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie Iwona Liżewska, dyrektor Regionalnego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków w Olsztynie i sędzia konkursu, mówiła, że autorzy projektów, którzy w pełni odpowiedzieli na zadania konkursu, szli w trzech kierunkach.
     Byli tacy, którzy postanowili naśladować historyczną architekturę, wprowadzając jedynie współczesny układ funkcjonalny i stosując nowoczesne materiały budowlane. Inni połączyli regionalne wzory z dzisiejszymi materiałami i detalami. Trzeci trend, jaki się zarysował, to twórcza reinterpretacja przeszłości. To domy, których autorzy zastanawiali się na tym, czym była architektura regionalna dla dawnych twórców. Zdaniem jurorów, wszystkie tego rodzaju projekty mają szansę pozytywnie wpisać się w wiejski krajobraz województwa.
     Niestety, były i propozycje, które w niczym nie nawiązywały do krajobrazu kulturowego naszego regionu. Jak się dowiedzieliśmy, wśród nadesłanych prac znalazły się również projekty nowych domów dla Żuław. Jednak nie znalazły one uznania sądu konkursowego.
     Autorzy najlepszego projektu otrzymali nagrodę w wysokości 22 tys. zł, a nagroda za drugie miejsce wyniosła 14 tys. zł. Przyznano dwie równorzędne trzecie nagrody w wysokości 7 tys. zł i wyróżniono 24 kolejne prace.
     Do 13 stycznia w Galerii Marszałkowskiej (w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego) trwa wystawa pokonkursowa. Wszystkie nagrodzone i wyróżnione projekty znajdą się w specjalnym katalogu i na stronie internetowej. Będzie je można zobaczyć również na wystawach w urzędach gmin i gminnych ośrodkach kultury. Prezentacjom mają towarzyszyć dyskusje na temat kształtu architektury w naszym regionie.
     - Konkurs to dopiero pierwszy etap programu, który ma zwrócić uwagę na jakość krajobrazu województwa warmińsko-mazurskiego, doprowadzić do jego poprawy i harmonijnego rozwoju. Wierzymy, że w kolejnym sezonie budowlanym inwestorzy kupią katalogowe projekty i rozpoczną realizację domów, które wpiszą się w lokalną tradycję, podniosą wartość krajobrazu - mówią organizatorzy.
     Przedsięwzięcie przygotował samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, we współpracy z olsztyńskimi oddziałami: Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków oraz Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP.
     
     Czytaj więcej.
eswiatowid.pl
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • brawo bo to co teraz jest to jedna wielka pomylka
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-12-16)
 • a wcześniej to nie wiedzieli, jakie domy trzeba budować? po co tacy architekci i urzędnicy/
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  wiesiek44(2010-12-16)
 • Bardzo ciekawe wizje architektoniczne - budujące pewną odrębność i klimat naszych pięknych okolic. Żeby jeszcze w mieście - decydenci zrozumieli, że nie ich gusta i minimalizm formy jest warunkiem koniecznym realizacji jakiejkolwiek budowli.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  MiejscowyAborygen(2010-12-16)
 • Admin - dlaczego powszechne staje się w wielu artykułach cenzurowanie? Opinia zostanie umieszczona po pozytywnej weryfikacji dokonanej przez administratora. Nowe się zaczęło. Czerwony
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-12-16)
 • zacznijcie od zmiany głupich przepisow dot. budownictwa 9dach 2spadowy o kacie 40-45,i max wys budynku 8,5m )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-12-16)
 • Nie trzeba odkrywać nieznanych ladów, wystarczy krotka wyprawa architektoniczna do Szwecji, czy Niemiec nie mowiac o USA. Zwlaszcza z tej pierwszej Polacy powinni brac przyklad, podobny zimny klimat, a poza tym wszystko inne, male praktyczne i ładne domki od 50 do 150 m, a u nas rodzice po usamodzielnieniu się dzieci ganiaja we dwoje po 250 m szeregowcu, nie mowiac o kosztach ogrzewania takiej landary. A np. w Elblągu pelnym wolnych terenów w mieście, byly juz na szczescie prezydent z naczelnikiem Wydz Mienia Komunalnego blokowali przez lata przeznaczenie ich pod budownictwo jednorodzinne i kto chciał mieszkać w domku musiał wynosić się na wieś, albo Dąbrowa, albo pod skrzydła senatora do Krasnego Lasu. Miejmy nadzieję, że czasy sztucznego dystrubuowania tego dobra jakim są grunta budowlane z 5 grudnia minęły bezpowrotnie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-12-16)
 • Taka sobie stodoła mieszkalna, żadna rewelka
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-12-16)
 • Buhaha - to nie jest nasz teren. Olsztyn to sobie wybiera projekty pod warmię i mazury, więc niech nam nie wpychają swojej architektury nawiązującej do tamtych terenów. Do nich to tylko szałasy pasują. "Niestety, były i propozycje, które w niczym nie nawiązywały do krajobrazu kulturowego naszego regionu. Jak się dowiedzieliśmy, wśród nadesłanych prac znalazły się również projekty nowych domów dla Żuław. Jednak nie znalazły one uznania sądu konkursowego. " - to mówi wszystko.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Jonas(2010-12-16)
 • w elblągu i okolicach wybudowano tyle maszkaronów, że teraz będzie cieszko to wszystko ukryć duza zasługa w tej strasznej zabudowie tkwi w magistracie myslę ze nowa wladza szybko to zobaczy to urzędniczki o tym decydowały co wolno budować ja zeby dostać pozwolenie na budowe procesowałam się z urzędniczką -wygralam stracilam rok. pieniądze i nerwy elblazanka
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-12-16)
 • Iluzoryczne władanie nieruchomością i pozór decydowania o niej i o swojej własności to dorobek 60 lat "sprawiedliwości społecznej" Nadal funkcjonujące przepisy i ukazy w tym względzie odbierają jakiekolwiek władztwo na swoim i decydowanie o swoim prawowitym właścicielom dając pole do popisu miernocie urzędniczej. Architekci i urbaniści, biorąc pod uwagę swoje dzieła - nie podpowiadają praktycznie za nic a już najmniej za formę i smak swych prac, bo o praktycznym zastosowaniu i wkomponowaniu w lokalny krajobraz już nie wspomnę. Otaczają, więc nas w mieście i okolicach potworki wszelakie świadczące o gustach właścicieli jak i twórców tych dzieł wiekopomnych. I nie dziw, że polski ludek jest zgorzkniały - patrząc na takie brzydactwa może sie odechcieć się wszystkiego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  MiejscowyAborygen(2010-12-17)
 • ladny bo prosty i bez piwnicy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-12-17)
 • a brak piwnicy to wielki minus !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-12-17)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

OKOWOKO s.c.
Okulary korekcyjne EVA MINGE
Płyn Hayne
Okulary korekcyjne GIANFRANCO FERRE