UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Batalion do nas nie przyleci

 
Elbląg, Oddziały Obrony Terytorialnej mają być wsparciem dla wojska
Oddziały Obrony Terytorialnej mają być wsparciem dla wojska (fot. AD, archiwum portEl.pl)

Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej ma powstać w 2017 roku. Niestety na razie bez batalionu z dowództwem w Elblągu. W naszym mieście powstanie tylko – jak w każdym powiecie – kompania OT. Ale też nie wiadomo na razie kiedy.

Elbląg od początku XX wieku był miastem garnizonowym. Począwszy od lat 90. wiele jednostek wojskowych z miasta wyprowadzono lub je rozformowano. Nadal w Elblągu mieści się sztab 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, 16 Batalion Dowodzenia „Ziemi Elbląskiej”, 16 Żuławski Batalion remontowy, 2 elbląski dywizjon przeciwlotniczy 16 Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego. Niestety do tych jednostek nie dołączy batalion Obrony Terytorialnej (batalion liczy od 300 do 700 żołnierzy).
       - Na obecnym etapie organizacji Wojsk Obrony Terytorialnej batalion w Elblągu nie będzie rozwijany – informuje Centrum Operacyjne Ministerstwa Obrony Narodowej.
       Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej będzie organizowana w 2017 r. Zgodnie z koncepcją Ministerstwa Obrony Narodowej organizacja Wojsk Obrony Terytorialnej ma się skończyć do 2019 r. - Nie będzie to jednak koniec rozwoju Obrony Terytorialnej i nie jest wykluczone, że dodatkowy batalion powstanie właśnie w Elblągu – uzupełnia Centrum Operacyjne MON.
       Na razie zamiast batalionu, w Elblągu jak w każdym powiecie, ma powstać kompania OT, czyli pododdział liczący od 60 do 110 żołnierzy-ochotników. Kiedy powstanie? Nie wiadomo.
       Projekt ustawy wprowadzająca nowy rodzaj sił zbrojnych jest na etapie uzgodnień w rządzie Według projektu żołnierzami Obrony Terytorialnej mogłyby być także osoby z kategorią zdrowia „D”, które mogłyby pełnić niektóre funkcje w nowym rodzaju sił zbrojnych.
       Służba w Obronie Terytorialnej ma trwać od roku do sześciu lat, przy czym planuje się możliwość przedłużenia czasu kontraktu. W tym czasie żołnierze mają ćwiczyć jeden weekend w miesiącu. Kandydaci, którzy nie pełnili czynnej służby wojskowej i nie złożyli przysięgi, będą mogli służyć w korpusie szeregowych. Przeszkolenie wojskowe przejdą podczas pierwszych 16 dni ciągłej służby, po której złożą przysięgę wojskową. W czasie pokoju żołnierze OT mają działać w przypadku klęsk żywiołowych, akcji poszukiwawczych oraz zajmować się ochroną zdrowia i życia ludzi. Ustawa ma wejść w życie w 2017 r.
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama