UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Bezpieczeństwo po obu stronach muru

 
Elbląg, Bezpieczeństwo po obu stronach muru
fot. Michał Skroboszewski

Blisko 500 osadzonych przebywa w Areszcie Śledczym w Elblągu oraz w oddziale zewnętrznym w Braniewie. Nad ich bezpieczeństwem czuwa (ale i pracuje nad resocjalizacją) ok. 300 funkcjonariuszy, w tym 132 w dziale ochrony. - To praca wymagająca dużej odpowiedzialności, odporności na stres, dużego zdyscyplinowania i rozumnego działania. Wychodzimy z założenia, że jak jest bezpiecznie w jednostce to jest i w środowisku lokalnym - mówi kpt. Anna Downar, rzecznik prasowy dyrektora Aresztu Śledczego w Elblągu. Zobacz zdjęcia z pokazu grupy interwencyjnej Służby Więziennej.

Dziś (23 listopada) w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Elblągu odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa pt. "Służba więzienna w systemie bezpieczeństwa publicznego". To wspólna inicjatywa uczelni oraz jednostek penitencjarnych.
       Tematem głównym było zapewnienie bezpieczeństwa publicznego poprzez ochronę społeczeństwa przed sprawcami przestępstw i praworządne wykonanie kary pozbawienia wolności oraz tymczasowego aresztu.
       - Nas kojarzy się z murami więziennymi i rzeczywiście jest to priorytet - przyznaje kpt. Anna Downar z Aresztu Śledczego w Elblągu. - Chodzi o to, by chronić społeczeństwo przed sprawcami przestępstw. Prowadzimy działania zabezpieczające, monitorujące skazanych, ale i wykonujemy pracę resocjalizacyjną, która ma na celu korygowanie zachowań dewiacyjnych, aspołecznych. Im więcej pracujemy nad skazanymi, im bardziej wpływamy na zmianę ich sposobu myślenia, zachowania, tym większe są szanse na to, że taka osoba po opuszczeniu zakładu karnego nie będzie stanowiła zagrożenia dla społeczeństwa - podkreśla rzeczniczka dyrektora elbląskiego aresztu.
       W Areszcie Śledczym w Elblągu oraz w oddziale zewnętrznym w Braniewie przebywa blisko 500 osadzonych.
       - To różnorodna grupa - mówi kpt. Downar - są skazani na wieloletnie wyroki z dożywociem włącznie, skazani za przestępstwa seksualne, za rozboje, za zabójstwa. To grupa bardzo trudna i podstawą jest zachowanie bezpieczeństwa, dyscypliny, porządku, stąd specjalnie wyszkoleni funkcjonariusze. Interweniują, gdy oskarżeni zagrażają życiu własnemu lub innych osadzonych.
       Dziś odbył się pokaz grupy interwencyjnej Służby Więziennej. Wykorzystanie jej umiejętności w realnych sytuacjach nie jest chyba częste?
       - To nie są rzadkie sytuacje - mówi rzeczniczka.
       Czym jeszcze zajmują się Służba Więzienna?
       - Współpracą z instytucjami i organizacjami nie tylko krajowymi, współpracujemy z jednostkami penitencjarnymi na Litwie i w Czechach - wylicza kpt. Anna Downar. - Współpracujemy również z formacjami mundurowymi, jak policja czy straż graniczna. Realizujemy program "Stracony czas", adresowany do dzieci i młodzieży, który polega na edukowaniu: co to są zachowania bezpieczne, jak zachować się w sytuacjach przemocowych, jak nie stosować przemocy, jak nie trafić za mury więzienne - wskazuje. - Starszą młodzież gościmy w więzieniach licząc na to, że zobaczy i nie będzie chciała tam trafić, sięgać po narkotyki. Organizujemy spotkania ze skazanymi, którzy opowiadają o swoich doświadczeniach. Współpracujemy także intensywnie z Urzędem Miejskim w Elblągu - kontynuuje funkcjonariuszka. - Często nasi funkcjonariusze chodzą do przedszkoli i szkół i tłumaczą najmłodszym ,jak odróżnić dobro od zła - w ramach programu Bezpieczny Elbląg.
       Funkcjonariusze Służby Więziennej przyznają, że ich praca jest trudna.
       - Towarzyszy nam stres psychiczny, to praca wymagająca dużej odpowiedzialności, trzeba być wyczulonym na potrzeby osadzonych, ale musi temu towarzyszyć postawa dużego zdyscyplinowania i rozumnego działania. Wychodzimy z założenia, że jak jest bezpiecznie w jednostce to jest i w środowisku lokalnym - kończy kpt. Downar.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama