UWAGA!

Było uroczyście

 Elbląg, Wczoraj na cmentarzu przy ul. Agrykola odsłonięto tablicę pamiątkową "Poległym Za Francję"
Wczoraj na cmentarzu przy ul. Agrykola odsłonięto tablicę pamiątkową "Poległym Za Francję" (fot. Henryk Myśliński)

Podobnie jak w całym kraju, również w Elblągu odbyły się uroczystości związane z 60. rocznicą zakończenia II wojny światowej. Złożono kwiaty pod pomnikiem Odrodzenia oraz na cmentarzu żołnierzy Armii Radzieckiej.

Tegoroczne obchody rocznicy zakończenia wojny były wyjątkowe. Na cmentarzu przy ul. Agrykola odsłonięto tablicę pamiątkową "Poległym Za Francję". W uroczystości wzięli udział przedstawiciele francuskiego miasta Compiegne, zaprzyjaźnionego z Elblągiem. Tablicę ufundowali tamtejszy samorząd oraz Stowarzyszenie Przyjaźni Elbląg - Oise.
     W kwaterze Aliantów na trzech mogiłach umieszczono nazwiska 26 Francuzów, którzy zginęli na ziemi elbląskiej.
     - Rzeczywista liczba poległych wciąż jednak pozostaje niewiadomą, bowiem z dostępnych mi archiwów wynika, że na tych terenach przebywało kilkuset Francuzów, którzy pracowali w obozach jenieckich, m.in. w Stuthoff i najprawdopodobniej zginęli z wycieńczenia - mówi Wiesław Wiśniewski, prezes Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Francuskiej.
     Podczas elbląskich uroczystości związanych z obchodami rocznicy zakończenia II wojny światowej nie obyło się oczywiście bez komentarzy na temat wizyty prezydenta Kwaśniewskiego na moskiewskich uroczystościach końca wojny. Kombatanci, których spotkaliśmy uważają, że wyjazd do Moskwy to dobra decyzja.
     - Końca wojny nie należy łączyć z polityką. Trzeba jednak wymagać od Rosji jasnego stanowiska w sprawie stosunku Związku Sowieckiego do Polaków oraz w kwestii mordów w Ostaszkowie czy Katyniu - powiedział Stanisław Socha ze Związku Inwalidów Wojennych.
R

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Było uroczyście i kameralnie-aż-do-przesady... pytam więc: wymagać od Rosji jasnego stanowiska w sprawie stosunku Sowietów do Polaków (Katyń itp.) powinniśmy my, czy szykujący-się-na-salony-międzynarodowe?
  • Majowe święta... Kiedyś flagi narodowe i nie tylko (czerone też) wywieszane były na 1 maja ale juz 3 maja nie było po nich śladu. Dzisiaj 1 maja wywieszone były flagi Polski i UE, 3 maja juz tylko same biało-czerwone powiewały a 8 maja znowu powróciły flagi niebieskie z gwiazdami. Dobrze tylko że Święto Niepodległości nie jest obchodzone w maju ...
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    jaculek(2005-05-09)
  • A w Moskwie Kwaśniewski miał kwaśną minę... To po co tam jechał ? Słuchać jedynie słusznej wersji historii a'la Putin ?
  • Tak sobie... ciekawe? czy nasi sojusznicy też tak kwiaty i warty stawiają na grobach polskich wojaków nie wspominając już o tych zamordowanych w obozach nie tylko w europie Bo coś mi się wydaje ze obiektywność polityczną i historyczną to tylko my jeszce uprawiamy, a pisze to tylko dlatego ze francuzów i włochów a niedlugo pewnie i innych ... poza nami... zaliczą do tych co walczyli z nazistami bo poprawność każe im przyznać racje, ze bylismy tchorzami jak zaczeli to przyznawać " sojusznicy Stalinowi ( 1943 -- 1945 ) i zaczynaj teraz Putinowi. Ale jak mają nas umieszczać na równi w takim towarzystwie to może lepiej niech już milczą
Reklama