UWAGA!

Cieszmy się z tego, że żyjemy w wolnym kraju

 Elbląg, Tłumy elblążan przeszły dziś ulicami miasta w Paradzie Niepodległości
Tłumy elblążan przeszły dziś ulicami miasta w Paradzie Niepodległości (fot. AD)

Kilkudziesięciometrową flagę narodową niosły dzieci i młodzież elbląskich szkół, reszta uczestników radośnie machała chorągiewkami z herbem Elbląga, dumnie kroczyli szczudlarze, grała orkiestra wojskowa, a tłum z bryczki pozdrawiał Marszałek Józef Piłsudski. Wesoły korowód dotarł na Plac Kazimierza Jagiellończyka, gdzie zabrzmiał polonez i pary ruszyły w tan. Tak elblążanie obchodzili Święto Niepodległości. Zobacz fotoreportaż.

Na początku było dostojnie i uroczyście. Przed południem w Ratuszu Staromiejskim odbyła się wyjątkowa sesja Rady Miejskiej, a następnie w katedrze pw. św. Mikołaja odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny. Później przyszedł czas na radosne świętowanie. Już po raz drugi elblążanie mogli uczestniczyć w Paradzie Niepodległości. W tym roku wzięło w niej udział kilka tysięcy osób. Kilkudziesięciometrową flagę narodową niosły dzieci i młodzież elbląskich szkół, grała orkiestra wojskowa, dumnie kroczyli szczudlarze. Na czele parady szedł prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk wraz z małżonką, a także wiceprezydenci oraz elbląscy radni, dalej kombatanci, przedstawiciele organizacji pozarządowych, uczniowie i nauczyciele i wielu innych. Bryczką ulice miasta przemierzali bohaterowie wydarzeń 1918 r., czyli marszałek Józef Piłsudski (w tej roli aktor Teatru im. Aleksandra Sewruka – Artur Hauke), Ignacy Paderewski (aktor Marcin Tomasik), Roman Dmowski (aktor Lesław Ostaszkiewicz). Tłum kierował się na Plac Kazimierza Jagiellończyka, gdzie przemówił Marszałek Piłsudski. Obwieścił – tak, jak w 1918 r. – istnienie niepodległego, demokratycznego państwa polskiego.
      

 


       O tym, że pamięć o historii jest bardzo ważna, mówił prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk: - Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości – to słowa Józefa Piłsudskiego, o których należy pamiętać. Każdy dziś świętuje na swój własny sposób, by realizować patriotyczny obowiązek. My zachęcamy do świętowania radosnego.
       Gdy z głośników zabrzmiały takty poloneza wraz z tancerzami Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Elbląska tańczyli: prezydent Elbląga, wiceprezydenci, mógł także przyłączyć się każdy chętny. A na zakończenie obchodów Święta Niepodległości: wojskowa grochówka dla wszystkich! Trzeba jednak było uzbroić się w cierpliwość i odczekać swoje w kolejce.
       W centrum Warszawy zamieszki, a my, w Elblągu świętowaliśmy na wesoło.
       - Bo Święto Niepodległości jest świętem radości – mówił Leszek Sarnowski, dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Miejskiego. - W każdym razie robimy wszystko, by tak było, a ilość osób, które włączyły się w tym roku w paradę pokazuje, że ludzie potrzebują takich radosnych obchodów. Było kilka niezręczności – przyznał dyrektor Sarnowski. – Niektórzy chcieli złożyć wieńce, ale pytanie: gdzie? Na szczęście byliśmy przy katedrze więc złożyliśmy je pod pomnikiem Jana Pawła II. Nie mamy bowiem w Elblągu pomników związanych z datą 11 listopada. Kazimierz Jagiellończyk został trochę w tę historię wmanewrowany i tam się sztampowo składało kwiaty, ale nie ma takiej potrzeby. Miało być uroczyście i było – zauważa Sarnowski. – Była uroczysta sesja Rady Miejskiej, msza święta, sztandary. Ale te tłumy, które przeszły w paradzie pokazały, że elblążanie chcą też świętować radośnie. Wyjdźmy więc z kościoła i idźmy w paradzie. Cieszmy się z tego, że żyjemy w wolnym kraju – zakończył Leszek Sarnowski.
      

A

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Jaki to "wolny kraj"?Polska już jest sprzedana, patrz rysunek.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Smutna prawda o Polsce(2012-11-11)
  • Super :) Niech sobie malkontenci malkontencom, niech sobie w stolicy "świętują", tak jak świętują. My mamy w Elblągu sympatyczny, uśmiechnięty marsz i git ! Bardzo fajna impreza :)
  • Do wolnego kraju nam brakuje sporo
  • Podziękujcie dzieciom z podstawówek, gdyby nie one i ich opiekunowie, to by plac był pusty
  • Żyjemy w powolnym kraju. "100 lat za murzynami". Kraju uciemiężonym przez podatki, niskie zarobki i ceny z kosmosu, gdzie młodzi muszą uciekać, żeby godnie żyć. Żałuję, że muszę dzień niepodległości mojej ojczyzny obchodzić za granicą, z dala od rodzinnego miasta i bliskich. .. na święta tak samo.
  • Całe szczęście, że lokalni chuligani nazywający się narodowcami pojechali do Warszawy. Dzięki temu elbląski marsz był spokojny, pokojowy i radosny, taki, jaki powinien być w tym dniu. Cieszmy się z tego, że żyjemy w wolnej Polsce.
  • Będzie dobrze, od nowego roku 30% drożej ZKM, 100% Czynsze, 40% energia. Jakoś dacie sobie radę. Zyjemy w pięknym niepodległym kraju
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    El_blag(2012-11-11)
  • szanujemy tradycje tylko na codzień nie szanuje się ludzi
  • z czego tu się cieszyć za niską pensję?
  • zbyt dużej radości to nie było widać -tylko młodzież szkolna z opiekunami i władze Elbląga
  • To święto i budy w wawie wskazują jakie to święto na pewno nie dla normalnych Polaków ale dla ludzi władzy, tragedia
  • A ja się cieszę z tego święta, dzięki niepodległości i wolności nasza lokalna banda troli internetowych, malkontentów może narzekać i marudzić żyjąc bądź co bądź w wolnym kraju nie zastanawiając się nad tymi którzy oddali życie za Polskę - Wolną Polskę w której będzie można wyrażać publicznie swoje zdanie i nie ponieść ofiary życia. Pozdrawiam
Reklama