Piątek 18-01-2019, imieniny Małgorzaty, Piotra
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Czas posprzątać świat

 
Elbląg, Czas posprzątać świat
Rek

Już w piątek (16 września) rozpocznie się 18 edycja akcji Sprzątanie Świata. W tym roku Fundacja „Sprzątanie Świata – Polska” i Fundacja Nasza Ziemia włączają się w obchody Międzynarodowego Roku Lasów, ogłoszonego przez ONZ. Dlatego hasło przewodnie brzmi „Lasy to życie – chrońmy je”.

W tym roku organizatorzy trwającej w dniach 16-18 września akcji zwracają szczególną uwagę na znaczenie lasów dla ludzkiego życia oraz likwidację dzikich wysypisk śmieci, które niszczą obszary leśne.
     
     Lasy to zielone płuca świata
     
Lasy nie tylko wytwarzają tlen i redukują poziom dwutlenku węgla, ale także są doskonałym filtrem dla zanieczyszczeń powietrza. Ich zwarte systemy korzeniowe ochraniają glebę i zatrzymują w niej ogromne ilości wody, która jest równocześnie oczyszczana ze szkodliwych związków. Lasy, magazynując wodę, ograniczają ryzyko występowania powodzi oraz łagodzą klimat. Znana jest również lecznicza funkcja lasów – mniejsza ilość bakterii na terenach leśnych i czyste powietrze są doskonałą terapią dla osób mających problemy ze zdrowiem, w szczególności z drogami oddechowymi. Sam fakt przebywania w lesie poprawia nasz nastrój, samopoczucie oraz dostarcza energii witalnej.
     Zróżnicowane wiekowo i gatunkowo lasy są najbogatszymi siedliskami pod względem ilości gatunków zwierząt i roślin. W porównaniu z lasami produkcyjnymi (o jednolitej strukturze) znacznie różnią się warunkami klimatycznymi i biologicznymi. Pozostawione kępy starodrzewu to siedliska różnych gatunków ptaków, w szczególności tych, którym do schronienia niezbędna jest obecność dziuplastych drzew.
     Martwe drewno w lesie (butwiejące drzewa i powalone pnie) zwiększa zatrzymywanie wody, zwiększa ilość materii organicznej oraz pożytecznych mikroorganizmów i owadów, często pełniących role regulacyjne w leśnej biocenozie.
     Aby prawidłowo chronić lasy, należy zabiegać zarówno o te najmniejsze zwierzęta i rośliny znajdujące się w runie leśnym, jak i o te najstarsze drzewa. Pozostawienie zróżnicowanej struktury i przemyślana ingerencja człowieka pozwalają na stworzenie wszystkim organizmom odpowiednich warunków życia, w wyniku czego poprawia się zdrowotność całych kompleksów leśnych.
     
     Co możemy zrobić dla lasów?
     
Zachowując czystość w lesie, ograniczając ilość dzikich wysypisk i odpadów stwarzających zagrożenie, dbamy o to, aby zachować naturalne warunki środowiskowe, zapewniające trwałość drzewostanów i ograniczające występowanie niebezpiecznych sytuacji (np. pożary).
     W tegoroczną akcję na terenie kraju angażują się szkoły, gminy, firmy, organizacje pozarządowe, koła łowieckie i wędkarskie oraz osoby prywatne, które organizują się w grupki sprzątające lasy. Jak co roku w akcję Sprzątania Świata włączyła się nasza, elbląska Szkoła Podstawowa nr 18, która pod hasłem „Zamień klamoty na pieniądze” organizuje zbiórkę zalegających w domach staroci.
     
     Organizatorzy Sprzątania Świata zachęcają do skorzystania z aplikacji internetowej, dzięki której można:
– bezpośrednio ze strony – złożyć zamówienie na tegoroczne plakaty oraz inne materiały informacyjno-edukacyjne, podzielić się z innymi wolontariuszami swoimi doświadczeniami,
     na mapie Polski oznaczyć plany na tegoroczną edycję akcji,
– zaznaczyć na stronie www.sprzatanie.naszaziemia.pl dzikie wysypiska śmieci, które napotkacie podczas leśnych wędrówek.
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia, a aneks kuchenny
Kuchnia nowoczesna III
Kuchnia nowoczesna
Kuchnia klasyczna