Niedziela 16-12-2018, imieniny Albiny, Zdzisława
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Czego chcą elblążanie?

 
Elbląg, Czego chcą elblążanie? Mural na elewatorze to jeden z pomysłów zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego (fot. spyrdys, Fotka Miesiąca, maj 2014)
Rek

Remonty dróg i chodników, nowe parkingi i place zabaw – tego elblążanie chcą zawsze. Jednak w tym roku do Budżetu Obywatelskiego wpłynęły również wnioski nieco bardziej oryginalne. Święto czekolady, ogród miejski z hotelem dla owadów, ojciec Klimuszko siedzący na ławeczce, tramwaj wodny, a nawet spłata długów miasta to kilka pomysłów zgłoszonych do tej edycji.

Mural na budynku elewatora zbożowego przy ul. Portowej? Albo linowy plac zabaw w formie statku? A może ojciec Klimuszko odlany z brązu, siedzący na ławeczce w okolicu Mostu Wysokiego? Marzenia elblążan nie znają granic, dlatego wśród 223 wniosków zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego znajdują się pozycje dość zaskakujące.
     I tak na przykład jeden z wnioskodawców optuje za uruchomieniem miejskiego ośrodka produkującego płyty meblowe, ktoś inny uważa, że miasto mogłoby zakupić tramwaj wodny, są również pomysły dotyczące Góry Chrobrego. To tam, według pomysłodawców, można by było wybudować punkt widokowy albo wieżę. Ktoś proponuje utworzenie trzech nowych linii tramwajowych, ktoś inny chciałby miejskiego ogrodu z budkami lęgowymi, domkami i hotelem dla pszczół, trzmieli, motyli i biedronek. W Parku Planty mogłaby się pojawić ścianka wspinaczkowa i tyrolka, w Bażantarni ścieżka zdrowia. 
     Mieszkańcy chcieliby również samoobsługowej stacji naprawy rowerów oraz samoobsługowej wypożyczalni tych pojazdów. Komuś marzy się odbudowa ceglanego muru przy Galerii El, a ktoś inny proponuje renowację form przestrzennych. Pojawia się również pomysł ustawienia nowego pomnika – dziecka utraconego.
     Na liście jest również kilka inicjatyw, a wśród nich święto czekolady z koncertami, pokazami robienia pralinek czy lizaków, czy festiwal sjesty albo odpoczynku. Mają one integrować mieszkańców i zachęcać ich do spędzania czasu na świeżym powietrzu.
     Elblążanom na sercu leżą również finanse miasta.Wśród złożonych wniosków można znaleźć i taki który zakłada, że Budżetem Obywatelskim można spłacić... część miejskich długów.
     Urzędnicy na pomysły mieszkańców czekali do końca czerwca, teraz przyszedł czas na ich weryfikację.
     - Do 1 września utworzona zostanie pełna lista, natomiast głosowanie rozpocznie się 19 września i potrwa do 10 października – wyjaśnia Joanna Urbaniak, rzeczniczka prezydenta.
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Przekop Mierzei Wiślanej wiąże się z powstaniem nowych miejsc pracy, co potwierdziły przecież specjalistyczne agendy rządowe, które wyliczyły, że przy budowie i obsłudze kanału pracować będzie 2,5 tys. ludzi. Rozpoczęcie tej inwestycji to także ogromna szansa rozwoju dla marin, nie tylko tej w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Elblągu, ale także tych okolicznych we Fromborku, Tolkmicku, Braniewie, Malborku, Krynicy Morskiej, Kątach Rybackich i Sztutowie. Będą one przyjmowały żeglarzy, którzy przypłyną z krajów skandynawskich czy z Niemiec. W tej chwili nie mają takiej możliwości, muszą najpierw uzyskać wizę od Rosjan. Także antypowodziowa rola kanału jest ważna – można nim wypuścić nadmiar wody z zalewu. Militarne znaczenie jest tez ogromne w razie wysadzenia mostów na drogach można będzie drogą wodną przemieszczać się na Morze Bałtyckie– otwarcie Zalewu na morze bez proszenia się Ruskich. Zobaczcie Falsterbokanalen.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20 4
  (2016-07-12)
 • Każde miasto portowe bez portu umiera. A Elbląg był zawsze miastem portowym. Niestety nie może liczyć wciąż na dobre i złe humory Rosji. Musi mieć swoje wyjście na Morze. Gdyby nie zmiana władzy przekop by już był skończony w 2013 r przez PIS"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16 5
  (2016-07-12)
 • nawiązać i zacieśnic współpracę z Polonią w Obwodzie!!!!Podobno większość mieszkańców Obwodu Królewieckiego, Kresów Południowo-Wschodnich i Wschodnich Niemiec jest za przyłączeniem do Polski. Nie wiem czy robili już referendum, ale wiem że za Prezydenta Jelcyna były plany oddania Niemiec wschodnich, Obwodu i Kresów Polsce.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 3
  (2016-07-12)
 • Teraz wszyscy chcą do Polski bo w krajach nowej UE jest jeszcze normalnie. Biali ludzie na ulicach, żadnych zamachów, zdrowe jedzenie itp. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 0
  (2016-07-12)
 • ja chcę pomnik ojca dyrektora albo pomnik ofiarom pedofli w sutannach
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  11 8
  (2016-07-12)
 • A ja kaplicy i kapelana w każdej klatce schodowej w blokach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6 4
  (2016-07-12)
 • tylko pracy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 2
  (2016-07-12)
 • Chcą rozliczenia NIEGOSPODARNOŚCI jaka miała miejsce w miejskiej spółce EPEC-u i ukarania winnych!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 0
  (2016-07-12)
 • Scieżki zdrowia juz były. Za to im obetna teraz po 25 latach nagrody.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 0
  (2016-07-12)
 • Urzednicy kase przejedli, a teraz mieszkancy maja znowu im dawac???? wstydu nie maja, a miasto sie wyludnia
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 1
  nowaczek(2016-07-12)
 • Odbudować zamek który był w Elblągu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6 2
  (2016-07-12)
 • Pora by były statki Elbląskie i woziły turystów a Ostródzie podziękować niech spadają na mazury-jeziora. Postawili nad brzegiem rzeki pomosty tak dziadowskie -deski pękają. Powinni się tym zainteresować inspekcje bezpieczeństwa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 0
  (2016-07-12)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Hosting WWW START
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata Mini
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok
Czytnik kart kryptograficznych