Niedziela 16-12-2018, imieniny Albiny, Zdzisława
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Czy ONR to faszyści?

 
Elbląg, Czy ONR to faszyści? Wyrok w tej sprawie zapadnie 21 lutego (fot. MS, zdjęcie z poprzedniej rozprawy)
Rek

Na to pytanie będzie musiał odpowiedzieć elbląski sąd w procesie, który działaczowi partii Razem Robertowi Kolińskiemu wytoczył Jacek Gierwatowski, współzałożyciel stowarzyszenia Elbląscy Patrioci i działacz Obozu Narodowego - Radykalnego. Dziś odbyła się druga rozprawa w tej sprawie. Wyrok jest spodziewany 21 lutego.

Przypomnijmy: Robert Koliński w lutym ubiegłego roku zamieścił w mediach społecznościowych (na Facebooku) i lokalnych portalach szereg wpisów dotyczących ONR. Napisał też do prezydenta Elbląga i przewodniczącego Rady Miejskiej, protestując przeciwko temu, by ONR współorganizował w naszym mieście Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wpisy nie spodobały się 47-letniemu Jackowi Gierwatowskiemu, współzałożycielowi Stowarzyszenia Elbląscy Patrioci i członkowi ONR, który był głównym organizatorem marszu. Skierował do sądu prywatny akt oskarżenia, domagając się przeprosin i wpłacenia 2 tysięcy złotych na cele społeczne.
     Dzisiaj odbyła się druga rozprawa w tej sprawie, na której sąd przesłuchał czworo świadków wezwanych przez Jacka Gierwatowskiego. Każdy z nich zeznawał, że ONR to organizacja mająca na celu promowanie wartości narodowych i zajmująca się filantropią i pomocą charytatywną. Od skojarzeń z faszyzmem odcinali się na wszelkie sposoby.
     - Podczas marszu [II Marszu Żołnierzy Wyklętych, który w ubiegłym roku odbył się w Elblągu - red] nie zauważyłem żadnej symboliki nawiązującej do faszyzmu. Dominowały orły, barwy biało-czerwone – zeznawał jeden ze świadków.
     Obrona starał się przekonać sąd, że Obóz Narodowo-Radykalny jest organizacją faszystowską, o czym mają świadczyć działania członków ugrupowania i treść deklaracji ideowej stowarzyszenia.
     - Jak rozumieć hasło „Śmierć wrogom Ojczyzny”? Co oznacza homogeniczność etniczna w deklaracji ideowej ONR-u? - pytał Marcin Wróbel, obrońca Roberta Kolińskiego.
     Oskarżony swoich świadków nie powołał. Dalszych wniosków dowodowych nie przedstawiono, w związku z tym sąd zadecydował, że mowy końcowe i wyrok zostaną ogłoszone 21 lutego.
     - Spodziewam się wyroku skazującego Roberta Kolińskiego za szkalowanie żołnierzy wyklętych i ONR-u. Mam nadzieję, że skończy się tak, jak złożyłem w akcie oskarżenia, wyrokiem skazującym oraz zapłatą zadośćuczynienia na rzecz fundacji „Pomoc Patrioty” w wysokości 2 tys. zł. Na dzisiejszej rozprawie Robert Koliński znów powielał te same kłamstwa, te same pseudo dowody – mówił po rozprawie Jacek Gierwatowski.
     - Spodziewam się uniewinnienia Roberta Kolińskiego. Dzisiejsza rozprawa zaskoczyła mnie tym, że państwo z ONR-u nie wiedzą, pod czym się podpisują, nie wiedzą za czym idą i nie są w stanie odnieść się do swoich poglądów – tak mówił po rozprawie Marcin Wróbel, obrońca Roberta Kolińskiego.
     Oskarżony (wyraził zgodę na upublicznienia jego nazwiska) nie czuje się winny. Na poprzedniej rozprawie mówił m.in.: „Ten prywatny akt oskarżenia jest próbą ograniczenia wolności słowa i wywarciem presji na mnie i sąd. Moje wpisy mają charakter historyczny i edukacyjny, pokazujący, że ONR nawiązuje do ideologii faszystowskiej i miasto nie powinno zgodzić się na to, by taka organizacja mogła być współorganizatorem marszu”.
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Panie Robercie, czy jak dojdziecie do władzy, to będziecie rozkulaczac chłopów ? I jak będzie z kolektywizacja wsi
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  32 19
  kalwaryjczyk (2018-01-23)
 • Słowa Józefa Stalina: "nazwijcie ich faszystami, nazistami albo antysemitami. Skojarzenie to, wystarczająco często powtarzane, stanie się faktem w opinii publicznej"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  33 14
  ndn(2018-01-23)
 • ONR faszystami? Chciałem przypomnieć że przywódca ONRu Jan Mosdorf został przez faszystowskie Niemcy aresztowany i wysłany do Auschwitz-Birkenau. W obozie koncentracyjnym Mosdorf pomagał żydom oraz był jednym z inicjatorów powołania wśród więźniów wspólnego frontu walki i samopomocy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  30 18
  marioo(2018-01-23)
 • ONR faszystami??? Chciałem przypomnieć że przywódca ONRu Jan Mosdorf został przez faszystowskie Niemcy aresztowany i wysłany do obozu zagłady Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  27 24
  mariooo(2018-01-23)
 • Temat zastępczy! Że paru wariatów w lesie krzyczy i salutuje to teraz robią krajową furorę. Faszystą należy się psychiatryk a nie uwaga. W tym czasie, gdy wszystkie stacje roztrząsają zlot jakiś ge**w w lesie to inni robią prawdziwe afery.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  22 14
  jjjjooojjjj(2018-01-23)
 • Nie uzyskałem odpowiedzi na pytanie jak to jest z ONR? Nie ma stałej siedziby, a podana w KRS jest Pubem Loch Nees w Krakowie na ul. Warszawskiej 15 w obrębie posesji Warszawska 15/17 wraz z kioskiem z gyrosami. .. .Statut nie jest znany organizacjom terenowym czyli Brygadom Wojewódzkim i Oddziałom terenowym. Żeby go tylko obejrzeć, bez możliwości zrobienia notatek czy nawet fotografii trzeba zapisać się do czytelni Sądu w Krakowie odpowiednio wcześnie (ze znacznym wyprzedzeniem) i to nie wszystkim ten dokument pokażą! Czy ktoś zna ten dokument i czy w nim są elementy faszystowskie? (ponoć były i z tego powodu ONR nie zarejestrowano w Brzegu). Tak na vizus jest to organizacja mocno hierarchiczna, prawie tajna, bo niczego się nie można dowiedzieć. Trzeba podpisać Deklaracje, a tam jest kilka passusów typu prawnego. .. .W Olsztynie nie figuruje w spisie w UW, w Elblągu nie figuruje w spisie UM. .. .. a uzyskuje zezwolenia na wszystkie akcje, demonstracje itp. Na jakiej podstawie jak formalnie ich nie ma?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  32 8
  klmn(2018-01-23)
 • RobertKoliński @kalwaryjczyk - Uspokajam pana, nic takiego nie planujemy - ciekawostką natomiast jest fakt, który padł dziś z ust jednego ze świadków oskarżenia na procesie (na poprzedniej rozprawie podobne banialuki wygłaszał też główny skarżący;), że nacjonaliści z ONR po dojściu do władzy planują ocenę obywateli RP czy spełniają oni aby warunki zaliczenia do postulowanej statutowo przez tę organizację tzw. "etnicznie homogenicznej wspólnoty narodowej" czy też nie. Nie dowiedzieliśmy się wprawdzie co dokładnie ma się stać z tymi, których dziarscy, łysi chłopcy z ONR nie uznają za wystarczająco godnych noszenia miana Polaka, ale sam fakt takich planów i dążeń (statut ONR!) powinien dać panu do myślenia - to nie lewica dzieli ludzi wg jakichś wydumanych, anty-demokratycznych, dyskryminacyjnych kryteriów, ale robią to tzw. "prawdziwi Polacy" z ONR, którzy nie wstydzą się poprzeć tych dyrdymałów czy to wymownym gestem hitlerowskiego pozdrowienia, czy przebierając się w mundurki hitlerowskiej SA na swoich paradach czy w końcu uznając wszystkich nie zgadzających się z nimi za "wrogów ojczyzny" i gardłować publicznie za wymierzeniem takim zaprzańcom kary śmierci:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  29 13
  RobertKoliński(2018-01-23)
 • Niedługo z mediów głównego ścieku dowiemy się że Niemcy nie byli faszystami?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  41 7
  niejestemzONR(2018-01-23)
 • Panie Robercie nie rozumiem dlaczego się czepiacie patriotów i dlaczego was to boli ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  27 35
  Konieczny (2018-01-23)
 • Dlaczego jeszcze nikt nie zajął się zdrajcami narodu polskiego- Jaruzelskim i Kiszczakiem?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  31 19
  Kazik(2018-01-23)
 • Wedlug definicji faszyzmu (nic bez panstwa,wszystko w panstwie itd) istota faszyzmu jest to ze urzednicy panstwowi (a jest ich obecnie 5 razy wiecej w Polscy niz u szczytu Prl) organizuja zycie gospodarcze kraju. Wg definicji faszystowskimi partiami sa prawie wszystkie pod rzad:razem,onr,po,pis,nowoczesna itd. Niefaszystowski poglad na swiat oznacza: zeby ludzie sami spontanicznie na wolnym rynku dzialali i sie bogacil bez kontroli panstwa. No ale jesli przymkniemy oko na definicje to oczywiscie faszyzmem mozna nazwac i niebieskiego kota
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 6
  agall(2018-01-23)
 • po co robic tym kanapowym lewakom reklame? nie pisc o tych glupotach, bo szkoda miejsca
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 11
  (2018-01-23)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Hosting WWW START
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok (bez czytnika)
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata (bez czytnika)