Niedziela 09-12-2018, imieniny Wiesława, Leokadii
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Debata, cz. 2: Gdańsk, Olsztyn i przekop

Dzisiaj (16 października) odbyła się pierwsza z debat wyborczych Radia El. Gośćmi redaktora naczelnego radia Pawła Kasperczyka byli Witold Gintowt-Dziewałtowski (LiD), Tadeusz Naguszewski (PO), Leonard Krasulski (PiS) i Sławomir Malinowski (PSL). Oto druga część relacji.

Prezentujemy najciekawsze wątki rozmowy w Radiu El.
     
     Paweł Kasperczyk: Pora na nieśmiertelną kwestię. Nieśmiertelną od momentu, kiedy utraciliśmy status województwa, czyli przynależności administracyjnej. Zwłaszcza teraz, przed Euro 2012, dobrze by było być częścią woj. pomorskiego, bo pewnie część pieniędzy spłynęłaby do nas?
     
     Tadeusz Naguszewski: Jestem elblążaninem, kulturowo jakby bliżej mi do Gdańska, choćby ze względu na studia. Jednak, choć elblążanie konsekwentnie wypowiadają się za Gdańskiem, z mojej wiedzy wynika, że prędzej niż będą dzielone województwa, nastąpi regionalizacja, będą duże regiony, nie małe województwa. Być może więc dyskusja na ten temat jest dziś bezprzedmiotowa.
     
     Leonard Krasulski (PiS): Na początku kadencji na mój wniosek premier - jeszcze premier Kazimierz Marcinkiewicz - powołał zespół klubowy do przygotowania zmiany reformy administracyjnej. Doszliśmy do wniosku, że można stworzyć 30-34 województwa. Jednak, przy niechęci do woj. elbląskiego, jaka jest w Kwidzynie, Sztumie, Malborku czy Nowym Dworze, nie ma możliwości stworzenia woj. elbląskiego. Natomiast istnieje szansa przyłączenia Elbląga do woj. pomorskiego. No, ale to się wiąże z powstaniem woj. środkowopomorskiego. Taką zmianę trzeba jednak opracować globalnie, a nie, tak jak chce Samoobrona, tylko stworzyć woj. środkowopomorskie.
     
     Witold Gintowt-Dziewałtowski (LiD): Niestety, to nie do końca tak wygląda. Rzeczywiście, powstał zespół do spraw zmian podziału administracyjnego, ale ten zespół nic sejmowi nie zaproponował. Mało tego, z opracowań rządowych wynikało, że w Polsce nie przewiduje się żadnych zmian dotyczących struktury administracyjnej i za rządów PiS ten kształt województw pozostanie niezmieniony. Notabene, inne kluby też niespecjalnie domagały się zmian.
     Nigdy nie miałem wątpliwości, że bliskość kulturowa, towarzyska, związki gospodarcze Elbląga zawsze były silniejsze z Gdańskiem niż z Olsztynem. Dzisiaj wciąż tak jest i tego się zapewne nie zmieni, politycy na to wpływu nie mają. Natomiast, w związku z tym, że jesteśmy w województwie, na rzecz którego płynie więcej pieniędzy z funduszy strukturalnych i funduszu spójności UE, Elbląg z tego korzysta, bo jest największym beneficjentem tych pieniędzy w województwie. W woj. pomorskim nie miałby takiej szansy, bo tam tych pieniędzy jest mniej na głowę mieszkańca, a i konkurencja jest większa. Jest całe Trójmiasto i szereg miast wielkości podobnej do Elbląga: Słupsk, Starogard, nawet Tczew. A potrzeby woj. pomorskiego są wcale nie mniejsze, jeżeli chodzi o prowincję - nie mówimy tu o Trójmieście.
     Jeśli zaś chodzi o Euro 2012, korzyści i tak będą. Bo trasą najważniejszą na 2012 rok jest „siódemka”, do 2012 „siódemka” ma być drogą czteropasmową i my na tym zyskamy. Innych pożytków oczekiwać nie możemy, nawet gdybyśmy byli w Pomorskiem, bo przecież stadionu w Elblągu i tak by nie wybudowali.
     
     Sławomir Malinowski(PSL): Mamy sytuację, jaką mamy i nie należy tu już rozdrapywać ran. W najbliższym czasie pewnie nic się nie zmieni w podziale administracyjnym kraju. I jeżeli myślimy o budowaniu lepszej przyszłości, to starajmy się nawiązywać coraz lepsze kontakty z Olsztynem, nie zapominając oczywiście o Gdańsku. Chociaż do Gdańska też jest mi mentalnie i ze względu na przyjaciół bliżej niż do Olsztyna. Nie ma to jednak żadnego znaczenia - w polityce, w gospodarce nie ma sentymentów. Musimy się tak ustawić, żeby czerpać z naszej przynależności jak niewiększe korzyści.
     
     Paweł Kasperczyk: Przekop Mierzei Wiślanej - drugie sztandarowe hasło od lat. W końcu coś się jakby zaczyna zmieniać w tej kwestii?
     
     Witold Gintowt-Dziewałtowski (LiD): Przez całe lata ktoś mamił nas możliwością finansowania przekopu ze środków europejskich. Ja uprzedzałem, że to będzie bardzo trudne, wręcz niemożliwe. I rzeczywiście, Unia Europejska nie wyraziła zgody na finansowanie tej inwestycji ze środków europejskich, dlatego rząd wycofał tę propozycję. Dzisiaj słyszę, że premier Jarosław Kaczyński - niestety, obawiam się, że w ramach kampanii przedwyborczej - obiecuje, że całość środków na przekopanie Mierzei Wiślanej wyda budżet państwa. Kiedy? W następnej kadencji, czyli już niekoniecznie premier Kaczyńskie będzie musiał to swoje zobowiązanie wykonywać. Dlatego obawiam się, że sprawa, która jest ważna dla Elbląga i elblążan - może nie aż tak ważna jak rewitalizacja połączenia żeglugowego z Bałtijskiem i Kaliningradem, bo to są wymierne korzyści ekonomiczne - jest bardziej wykorzystywana w kontekście propagandowo-wyborczym niż racjonalnym. Chciałbym widzieć w budżecie państwa - a projekt budżetu jest już przygotowany - pieniądze na ten cel. Póki co, jest w jednej z rezerw zaledwie parę milionów złotych na przygotowanie dokumentacji.
     
     Leonard Krasulski (PiS): [do Witolda Gintowt-Dziewałtowskiego - PD] Mówi Pan pół prawdy. Otóż przyznano milion złotych na opracowanie studium wykonalności przekopu. Na przyszły rok przekazano 10 milionów złotych na opracowanie projektu, bo to jest zadanie wieloletnie. Ale obiecuję Panu - do 2012 roku Mierzeja będzie przekopana.
     
     Sławomir Malinowski(PSL): Kiedy była przygotowywana reforma administracyjna kraju, byłem przewodniczącym Rady Miejskiej Elbląga kadencji 1994-1998. Wówczas napisałem do prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego list z prośbą, że jeżeli już nie będzie można zachować województwa elbląskiego - za czym optowałem - to żeby przynajmniej nie oddzielał od Elbląga Mierzei i nie dzielił Żuław.
     Mamy w Elblągu port morski od lat dziewięćdziesiątych. Martwy. Port morski, do którego droga wodna ma w porywach głębokość 3,5 metra. Teraz mamy również nabrzeża, na które wydano mnóstwo pieniędzy. I właściwie nie możemy z tego korzystać. Musimy się więc zastanowić, jak z tego wybrnąć. Jeśli mówimy o przekopie Mierzei - nie będę tu wspominał o finansach, o których mówił poseł Gintowt-Dziewałtowski - mówimy o terenie, który nie jest przynależny administracyjnie Elblągowi. To nie Elbląg będzie podejmował decyzje. Więc tu jest kilka takich rzeczy, do których nie powinniśmy nawiązywać w kampania wyborczej, bo to są obietnice, które prawdopodobnie nigdy nie zostaną spełnione.
     
     W środę 17 października w Radiu El odbędzie się kolejna debata wyborcza, z udziałem kolejnych kandydatów. Początek o godz. 12.
     
     Dziękujemy Radiu El za udostępnienie materiału radiowego. Skróty - PD.
PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem, w woj. Gdańskim są dwa porty więc po co im trzeci i jak w biznesie lepiej rozwijać to co się ma niż tworzyć nowe niepewne tym bardziej, że mają i tak niewykorzystane moce. W olsztyński to jedyny port, a co można by dostarczać do Elbląga i skąd, bo co jeszcze ma port oprócz nadbrzeża, nie ma chłodni, magazynów itd
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2007-10-17)
 • zawiedli nasi politycy, wtedy kiedy utraciliśmy status województwa, a dalej winna solidarność
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2007-10-17)
 • Doktor Naguszewski razem ze swoją koleżanką z PO, byłą senator Gelert, już rok temu przekopywali Mierzeję. Dziś ani przekopu, ani p. senator.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  rufowski(2007-10-17)
 • Dyrektor niech lepiej opowie jak będzie uzdrawiał szpitale przez ich prywatyzację z pomocą posłanki Sawickiej!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  loto(2007-10-17)
 • .. .posłanki Sawickiej z PO i jej "sponsorów" z CBA
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  loto(2007-10-17)
 • Ładna wypowiedż Opracowanie studium wykonalności przekopu – a na portElu od lat tyle dyskusji, a tu wygląda na to ze nie ma jeszcze wiedzy czy jest to w ogóle wykonalne zadanie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Czerwony(2007-10-17)
 • A gradobicie - zapomniałeś o nim. Tak to typowy objaw wyższych uczuć urnochoda pozbawionego zdolności kojarzenia faktów. Czasy jedynie słuszne i te obecne, które są niewątpliwą kontynuacją tych minionych nic nie zmieniły w arsenale odczuć proletariackich (jak widać). Nadal nieudolność i ignoranctwo jest cechą pozytywną po upodabniającą do większości populacji tego miasta i państwa na niby.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  AborygenMiejscowy(2007-10-17)
 • Rzeczywiście, tylko p. Malinowski najrozsądniej wypowiada się o przekopie, wskazując, że Żuławy i Mierzeja zostały podzielone! Jednocześnie temat jest "odgrzewany" w momentach kampanii wyborczych!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Tyle!(2007-10-17)
 • Szanowni Panowie Posłowie, nie chcę być dla Was niegrzeczny, więc przytoczę słowa byłego Prezydenta Pana Aleksandra Kwaśniewskiego" Wasze wypowiedzi to jak zabawa dzieci w piaskownicy " Panowie Polska jest państwem prawa i prawo obowiązuje, przeczytajcie je, a potem dyskutujcie. Prawo dotyczące portu w Elblągu przekopu jest na stronie rafzen. pl oraz w piśmie Pana Prezydenta Henryka Słoniny do Pana Radnego Naguszewskiego. Pismo z opisem znajduje się też na stronie rafzen. pl Szanowni Panowie Pana Posła Leonarda Krasulskiego nikt nie oskarży o rozpowszechnianie nieprawdy, ponieważ ze względu na jego wykształcenie ma prawo nie wiedzieć, że istnieją jakieś przepisy. Natomiast pozostali Panowie nikt nie macie podstaw do rozpowszechniania nieprawdy. Szanowni elblążanie czas już zmienić wartę i głosować na młodych dobrze wykształconych. Więcej na stronie rafzen. pl Jerzy Kulas
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Jerzy Kulas(2007-10-17)
 • Pan Malinowski zawsze się wypowiada, ale na tym kończą się jego umiejętności. PSL to chyba szósta albo siódma partia, do której należy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  pamiętliwy(2007-10-17)
 • W biografii posła Krasulskiego z PiS przeczytałem, że ma wykształcenie podstawowe, a więc proszę nie pisać "oczywistej nieprawdy", że nie ma wyształcenia. Czytać chyba potrafi. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  docentt(2007-10-17)
 • Dla moherów wystarczy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2007-10-17)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Autoryzowany Serwis Skoda Hadm Gramatowski.
Serwis i oryginalne części Audi
Samochody używane HADM Gramatowski
Autoryzowany Serwis Citroen Hadm Gramatowski