UWAGA!

Dlaczego chodzimy (nie chodzimy) na wybory?

 Elbląg, Dlaczego chodzimy (nie chodzimy) na wybory?
fot. AD

To badanie doskonale wpisuje się w temat czekającego nas w Elblągu referendum w sprawie odwołania prezydenta Grzegorza Nowaczyka i Rady miejskiej. Na zlecenie Fundacji Batorego CBOS przeprowadził badanie pt. „Obywatele i wybory”, dotyczące korzystania zarówno z czynnego, jak i biernego prawa wyborczego.

Badanie zostało zrealizowane w październiku 2012 roku metodą CAPI na próbie 977 dorosłych mieszkańców Polski. Najczęściej (18,5 proc.) wymienianym przez respondentów powodem absencji wyborczej podczas ostatnich wyborów jest brak odpowiedniego kandydata lub partii. Na drugim miejscu wskazywana jest choroba lub niepełnosprawność (14,2 proc.). Dalej ankietowani wymieniają powody typu „nie chodzę na wybory” i „nie ma sensu głosować” (10,2 proc.), brak zainteresowania polityką i wyborami (9,2 proc.) oraz rozczarowanie politykami (6,8 proc.). Zaskakujące, że zaledwie 2,2 proc. badanych wskazuje: „mój głos nie ma znaczenia” lub „moi kandydaci nie przejdą”.
       Aby zbadać, czy absencja wyborcza jest rzeczywiście funkcją niedostatecznej „podaży” politycznej, respondentom przedstawiono sześć ogólnych stwierdzeń na temat wyborów, pytając, czy zgadzają się z daną kwestią. Prawie 53 proc. badanych uważa, że partie przedstawiają programy, które nie odpowiadają potrzebom ludzi. Dla ponad połowy (58,9 proc. respondentów) proponowani kandydaci nie nadają się na posłów czy radnych. Partie promują swoich ludzi – „miernych, ale wiernych”, tak uważa aż 76,9 proc. Podczas głosowania nie ma szans wybrać osoby, która dobrze reprezentowałaby miejsce zamieszkania wyborcy, to opinia aż 57,5 proc. ankietowanych. Badani, którzy uważają, że partie przedstawiają programy, które nie odpowiadają potrzebom obywateli, są bardziej skłonni do absencji.
       Wbrew powszechnym opiniom stosunkowo niewielki odsetek respondentów (33 proc. uważa polityków za osoby nieuczciwe. Warto zwrócić jednak uwagę, na duży (w stosunku do pozostałych stwierdzeń) odsetek niezdecydowanych – aż 37 proc. nie udzieliło odpowiedzi na to pytanie.
       Badanie pokazuje także, że bardzo niewielki odsetek respondentów myśli o korzystaniu z biernego prawa wyborczego. Zaledwie 4,7 proc. kiedykolwiek myślało o kandydowaniu, a jedynie 3,8 proc. kandydowało w wyborach (najczęściej do rady gminy, do rady powiatu bądź do rady sołeckiej). Aż 91,5 proc. respondentów nigdy nie myślało o kandydowaniu na posła, senatora, wójta, burmistrza, prezydenta miasta lub kraju, radnego, czy chociażby sołtysa lub członka rady osiedla. To pokazuje, że stanowiska wybieralne są „zarezerwowane” dla wąskiej elity.
       Respondentów, którzy nie głosowali w wyborach parlamentarnych w 2011 roku, zapytano o ostatnie wybory, w jakich brali udział. Okazało się, że aż 15,8 proc. to osoby, które nigdy nie brały udziału w wyborach. Zaledwie 19,2 proc. niegłosujących potrafiło precyzyjnie podać rodzaj i datę ostatnich wyborów (głównie przypominają sobie wybory prezydenckie z 2010 roku, zdecydowanie mniej osób kojarzy pozostałe wybory). Co piąty niegłosujący (19,7 proc.) w ogóle nie pamięta, w jakich wyborach ostatnio uczestniczył.
       Wyniki badań potwierdziły, że polski wyborca (w odróżnieniu od niegłosujących) jest lepiej wykształcony, charakteryzuje się wyższym statusem zawodowym (kadra kierownicza, specjaliści z wyższym wykształceniem i pracujący na własny rachunek) i, co za tym idzie, wyższymi zarobkami, regularnie uczestniczy w nabożeństwach, interesuje się polityką oraz potrafi określić swoją orientację ideologiczną.
      
      
na podstawie informacji Fundacji Batorego oprac. PD

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Spokojnie, na pewno pójdziemy i ZAGŁOSUJEMY ZA ODWOŁANIEM! Ma Pan to panie naczelny jak w banku.
  • a właśnie że nie pójdziemy i nie zagłosujemy
  • wydawanie naszych podatków na fanaberie ludzi nie wiadomo skąd to są negatywy demokracji, po to jest kadencja żeby rozliczyć na koniec, cztery lata to i tak za mało. Panie Prezydencie rób Pan swoje i nie oglądaj się na ludzi którzy nawet nie próbują cokolwiek zrozumieć czy dowiedzieć się, nie przychodzą na spotkania, nie robią nic poza pretensjami, krytykować zza monitora to każdy potrafi.
  • a czy ktoś pokazał alternatywę i jakiś program? mieliśmy starszego Pana za Prezydenta przez wiele lat, nie było go widać, na nic nie chodził, nie jeździł, budował swoje monumentalne pominiki i tak na prawdę zmarnowaliśmy lata boomu gospodarczego, jak załamał się rynek stolarski gdzieś koło końca lat 90-tych to potem była tylko równia pochyła, w końcu udało się go zmienić, mamy człowieka dużo młodszego, wykształconego i doświadczonego, sam mówi w obcym języku, jeździ, reprezentuje Elbląg, próbuje nas odgruzować i przypomnieć światu, robi różne rzeczy żeby za kilka lat Elbląg wyglądał inaczej i co? nagle po 2 latach w połowie kadencji część ok. 10-12% Elblążan mówi nie, dlaczego? bo zaczyna porządkować, bo część z nas np. niepłacąc czynszów żyła na koszt innych którzy płacąc podatki ich utrzymywali, tak na prawdę nawet nie wiedząc o tym i teraz gdy się mówi, że za kilka zł za metr nie można wynajmować mieszkania z miasta bo nas na to nie stać to oburzenie, ale ja jako podanik chce aby moje pieniądze szły na rzeczy wspólne z których mogę korzystać czyli drogi, szkoły, baseny itp. a nie na długi innych którzy czasami poprostu uważają że tylko frajerzy płacą za mieszkanie, zastanówcie się nad tym.
  • Ja nie pójdę i nie chodzę na żadne wybory, dlaczego?dlatego że każdy kto kandyduje obiecuje a gów. .. no robi, oni robią tylko wszystko dla siebie i pod siebie
  • A dlaczego teraz jest nagle tyle informacji na temat pana grzesia nagle przypomnial somie o mieszkancach elblaga dwa lata zapominal :) a miasto tak wypromowal w chinach ze coraz wiecej sklepow otwieraja i bubel sprzedaj glosowac i odciagnac od koryta
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    za referendum(2013-02-14)
  • Po 1989 roku w ukształtował się w Polsce obóz władzy, który z drobnymi modyfikacjami personalnymi funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Aby zachować swoje stołki, co cztery lata przed wyborami zmieniają oni obowiązującą ordynację wyborczą na swoją korzyść. Tworzą nowe partie polityczne, aby zamącić wyborcom w głowach. Podobnie jest w Elblągu. Musimy zrozumieć, że to my jesteśmy ich pracodawcami i możemy dyktować im warunki zatrudnienia. Oni utrzymywani są z naszych podatków. Każdy kandydat powinien określić, co będzie robił (musi przedstawić swój program) i za ile (wynagrodzenie miesięczne). Dotyczy to wszystkich, czyli prezydenta i członków rady miasta. A wyborcy będą mogli sobie wybrać tych z najlepszym programem i najtańszych. Koniec z ustalaniem pensji i diet dla siebie po wyborach.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Jurek M(2013-02-14)
  • Wowka Bardzo wartościowy tekst zmuszający do zadumy-wszystkich! Przy okazji polecam www.portel.pl oraz www.portel.pl z wciąż aktualnym powiedzeniem lecz nie wobec wszystkich www.portel.pl Pozdrawiam
  • a ja nigdy na wybory nie pójdę mam to gdzieś w naszym kraju są sami oszuści a obiecanki cacanki już mi sie przyjadły po wyborze tego co nie chciał ale musiał i tak zleciało do dziś o ile pamiętam ostatni raz byłam na wyboracg jakieś 30 lat temu żyje a wladza mnie tyle obchodzi co zeszłoroczny śnieg.
  • Ja chciałbym precyzyjnie dowiedzieć się za co Ruch Palikota chce odwołać Prezydenta i Radę Miasta? Za co, że nie popierają homoseksualizmu lub tranzwestytów albo nie chcą gejom dać slubu czy za co?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    prezerwatywa(2013-02-14)
  • wywalić nowaczyka ktory zarabia 12.800 zł plisssss
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    JOAHIM(2013-02-14)
  • 10 tysięcy członków Ruchu Palikota?:)
Reklama