UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dobra wiadomość dla emerytów i rencistów

Elbląg, Dobra wiadomość dla emerytów i rencistów
fot. Anna Dembińska, archiwum portEl.pl

Od 1 lipca zwiększyły się kwoty wolne od potrąceń. Z wypłacanych emerytur i rent ZUS pobiera miesięcznie zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz oblicza, pobiera i przekazuje do Narodowego Funduszu Zdrowia składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Każdy emeryt otrzymujący decyzję emerytalną, a także w decyzji waloryzacyjnej, ma szczegółowo rozpisane wysokości kwot potrąceń na zaliczki i inne należności z tytułu podatku dochodowego oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne. Wyższe kwoty wolne od potrąceń to efekt podpisanej przez prezydenta zmiany ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw.
     Od początku lipca zwiększyły się kwoty wolne od potrąceń, niezależnie od rodzaju świadczenia. Wiadomość jest bardzo dobra dla zadłużonych emerytów i rencistów, którym komornik zabierze mniej. Tym samym od lipca otrzymają wyższą kwotę przyznanego świadczenia do wypłaty.
     Kwoty wolne od potrąceń komorniczych obowiązujące od 1 lipca br. to:
· przy potrąceniach alimentacyjnych – emeryt, rencista musi otrzymać do wypłaty minimum 500 zł, przy zajęciu komorniczym innym niż alimenty – 825 zł
· w przypadku potrącania kwot nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych, funduszu alimentacyjnego, pomocy społecznej; nienależnie pobranych zasiłków pielęgnacyjnych lub rodzinnych, zasiłków dla opiekunów; zasiłków i świadczeń z PUP, za okres, za który przyznano prawo do emerytury lub renty – emeryt, rencista musi otrzymać do wypłaty minimum 660 zł.
· w przypadku potrącania należności z tytułu odpłatności za pobyt osób uprawnionych do świadczeń w domach pomocy społecznej, zakładach opiekuńczo-leczniczych lub zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych – emeryt, rencista musi otrzymać do wypłaty minimum 200 zł.
     Jeżeli po odliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczki i innych należności z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych wysokość świadczenia jest niższa niż kwota świadczenia wolna od potrąceń i egzekucji, tj. odpowiednio kwoty 500 zł, 825zł, 660 zł i 200 zł, potrąceń i egzekucji nie dokonuje się.
     Kwoty wolne od potrąceń będą podlegały corocznej waloryzacji od dnia 1 marca na zasadach określonych dla emerytur i rent.
Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Tytul powinien brzmieć: Dobra wiadomość dla ZADŁUŻONYCH emerytów i rencistów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19 0
  Texx(2018-07-18)
 • Dobra wiadomość była by gdyby emeryt nie musiał płacić " podatku"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17 0
  leslawh(2018-07-18)
 • Fantastyczna wiadomość dla wierzycieli którzy czekaja na swoją kasę pobierając jednocześnie emeryturę w podobnej wysokości.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  Wierzyciel (2018-07-19)
 • Brawo - człowiek luga cale zycie na te kabany z Wiejskiej a one rzucają ochłapy - ehhh chore państwo - życie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  (2018-07-19)
 • 200, 500, 660, 825 - i weź wyżyj miesiąc za którąś z tych kwot. A ludzie nadal pracują za najniższą na papierku a reszta w kopercie . . . a później będą narzekać i obarczać Państwo. Ale te kwoty i tak za niskie. . .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  Johny deer(2018-07-19)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

AMK Meble łazienkowe 4
Promocja RATY 0%
AMK Kuchnia 2
AMK Szkło ozdobne 8