Poniedziałek 21-01-2019, imieniny Agnieszki, Jarosława. Dzień Babci
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dobra zmiana generałów

 
Elbląg, Dobra zmiana generałów Dziś już oficjalnie gen. bryg. Marek Sokołowski przejął obowiązki dowódcy 16 PDZ (fot. MS)
Rek

Dziś (13 maja), już oficjalnie, gen. dyw. Leszek Surawski przestał być dowódcą 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, a jego obowiązki przejął gen. bryg. Marek Sokołowski. Generał broni Mirosław Różański, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych chwalił obu oficerów, a także całą dywizję: - Jest ona fundamentem bezpieczeństwa na tzw. ścianie wschodniej – podkreślał. Zapowiedział również wielkie, międzynarodowe ćwiczenie "Anakonda", którego głównym graczem będzie właśnie 16 PDZ. Zobacz zdjęcia z uroczystości.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej, dowódca 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, gen. dyw. dr Leszek Surawski zastał wyznaczony na stanowisko Inspektora Wojsk Lądowych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Jego dotychczasowe obowiązki przejął zastępca dowódcy – szef sztabu 16 PDZ, gen. bryg. Marek Sokołowski. Dziś już oficjalnie. W uroczystości, która odbyła się na placu apelowym 16 batalionu dowodzenia wziął udział Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, generał broni Mirosław Różański.
     Chwalił obu generałów: Leszka Surawskiego za to, że tchnął ducha w 16 PDZ, że dywizja otworzyła się na współpracę międzynarodową. - Należycie do najlepszych związków taktycznych w RP – zapewniał generał Różański, a do generała Sokołowskiego mówił: - To dobra zmiana. Życzę żołnierskiego szczęścia i wierzę, że wcześniejsza linia będzie kontynuowana.
     Nowy dowódca zapewnił, że „lotów” nie obniży.
     - Szkolenia, szkolenia i jeszcze raz szkolenia – to hasło dywizji będzie kontynuowane – mówił gen. bryg. Marek Sokołowski. - Ale po tych dwóch latach [pod dowództwem gen. dyw. Leszka Surawskiego – red.] co ja tu mogę jeszcze wyżej podnieść? - żartował.
     Z kolei zupełnie na poważnie generał Mirosław Różański mówił o tym, jaka przyszłość czeka 16 Pomorską Dywizję Zmechanizowaną:
     -To największy związek taktyczny, który jest rozmieszczony we wschodniej części RP i tak naprawdę jest głównym fundamentem bezpieczeństwa na tzw. ścianie wschodniej. W ciągu ostatnich dwóch lat 16 dywizja dokonała przeskoku generacyjnego, rozpoczęła współpracę z jednostkami m.in. z USA, z Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii. I to będzie kontynuowane, bo 16 dywizja stoi w przededniu największego ćwiczenia - "Anakonda". To ćwiczenie o wielkim wymiarze. Na terenie RP będzie ćwiczyło ponad 30 tys. żołnierzy z 28 państw NATO i tych, które aplikują do NATO, a 16 dywizja będzie jednym z głównych graczy.
     - Perspektywa dywizji to przede wszystkim jej rozwój - kontynuował generał Różański. -  Są już przygotowane plany dotyczące zwiększenia jednostek i będzie nimi objęta m.in. 9 brygada. Perspektywa to również modernizacja dywizji - wskazywał dalej. - Powodzeniem zakończyły się badania nad nowym systemem artyleryjskim Krab i pierwsze "Kraby" trafią tutaj, do 16 dywizji, dokładnie do 11 pułku. Modernizacja będzie również obejmowała inne systemy m.in. łączności, rozpoznania.
     - Wszystkim, którzy służą w 16 dywizji powinien towarzyszyć więc optymizm - zakończył Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • no tak i kolejna okazja do świętowania i zakrapianej imprezki na koszt podatnika. może tak jak ostatnio na nowej holandi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 18
  (2016-05-13)
 • Człowieku już o tym pisałeś, nie przezywaj tak! Najlepiej zaszyj się tam gdzieś w krzakach i sprawdź czy byli, pili, ile wypili może wtedy osiągniesz spełnienie!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  11 4
  heeee(2016-05-13)
 • Szkoda, że dowódca generalny ma słaby wzrok, bo gdyby miał wzrok sokoli zauważyłby, że gen. Surawski ma podwinięte strasznie noski w trzewikach. Podobno tym, co zadzierają nosa tak się dzieje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 9
  12-DWZ(2016-05-13)
 • Bo ma buty nieregulaminowe.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 4
  (2016-05-13)
 • Dziękujemy generałowi odchodzącemu Leszkowi Surawskiemu i życzę wszystkiego dobrego nowemu "staremu" generałowi przyjmującemu obowiązki Markowi Sokołowskiemu. Dobry żołnierz. Pozdrawiam.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 6
  100%elblążanin(2016-05-13)
 • widze tutaj pewno "znafców", jeden z drugim nawet nie wiecie co oni noszą na mundurze. Należy im się szacunek, ale wy tego pojęcia nie znacie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 4
  TSA(2016-05-13)
 • Mundurowych w Elblągu coraz mniej, a szkoda. Ale jak poprzednik apeluję o szacunek dla munduru i dla tych, którzy go noszą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 3
  (2016-05-13)
 • Znowu szkopski portal nabija sie z Rządu czy mi sie wydaje? Kto jest waszym mocodawcą? springer, axel, bauer, tellenbach czy polskapresse?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 9
  (2016-05-13)
 • Wróbel wygląda jak Rancor z Gwiezdnych Wojen.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 5
  (2016-05-13)
 • do organizatora demonstracji uczniów szkoły średniej Rambam Mesivta, rabina Zeva Friedmana, przed polskim konsulatem w Nowym Jorku. Podczas demonstracji uczestnicy występowali przeciwko "fałszowaniu historii" przez Polaków i wzywali do "rozliczenia się" z rzekomego "udziału w holokauście". Po rozpoznaniu przez Dział Dokumentacji Reduty Dobrego Imienia w trakcie postępowania antydyfamacyjnego stwierdziliśmy, że Zev Friedman jest najprawdopodobniej człowiekiem niezrównoważonym psychicznie. Nie zmienia to jednak faktu, że podczas demonstracji powiedziano słowa, na które musi być odpowiedź. W tej chwili analizujemy zapis wideo, aby sprawdzić, czy to co mówił Friedman nadaje się do podjęcia akcji prawnej przeciwko niemu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  (2016-05-13)
 • Buty ma regulaminowe- to są buty nowego wzoru jak i mundur galowy- pozdrowienia dla znawców tematu :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6 1
  ruk76666(2016-05-13)
 • Te prawdziwy Polaku zapodaj sobie tv Republika i radyjko od Rydzyka tak sama prawda i tylko prawda.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 3
  djkdtk(2016-05-13)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia inna niż inne
Kuchnia klasyczna
RTV + SZAFA
Kuchnia, a aneks kuchenny