Środa 12-12-2018, imieniny Joanny, Aleksandra
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Rek

Dokończą reformę

Zarząd województwa wciąż nie podjął decyzji co do przyszłości Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Elblągu.

Mimo zapowiedzi władz marszałkowskich z końca ubiegłego roku - m.in. wicemarszałek Ireny Petryny, decyzje nie zapadły do dziś. Na razie są jedynie zapewnienia, że mieszkańcy Elbląga nie będą zmuszeni w sprawach z zakresu medycyny pracy jeździć do Olsztyna.
     Przekształcenia w Ośrodku trwają od początku reformy służby zdrowia. W ich wyniku sprywatyzowane zostały niemal wszystkie gabinety specjalistyczne, a zatrudnienie zmalało ze 170 do 70 osób. Ostatni, przygotowany wiosną przez dyrektora WOMP-u, Andrzeja Łaszkiewicza plan ma zakończyć przekształcenia. Program zakłada prywatyzację świadczonej w ramach Ośrodka i stanowiącej ponad 90 procent jego działalności podstawowej opieki zdrowotnej - i utworzenie samodzielnego zakładu opieki zdrowotnej.
     Usamodzielnić miałyby się również pozostałe gabinety związane z medycyną pracy, poradnia psychologiczna, rentgen itp. Sam WOMP stałyby się zależną od Olsztyna strukturą, w ramach której - na zasadzie dzierżawy pomieszczeń - działałyby prywatne podmioty, które zawierać będą umowy z kasami chorych.
     Zmienić miałby się także właściciel. Po zgodzie radnych sejmiku - zamiast samorządu wojewódzkiego byłby nim Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Olsztynie. Sprywatyzowane elbląskie gabinety świadczyłyby na zlecenie samorządu należące do jego zadań własnych zadania z zakresu medycyny pracy - m.in. orzecznictwo co do przydatności do pracy.
     Pozostaje jednak sprawa długów elbląskiej placówki. To ona prawdopodobnie wpływa na to, że samorząd - podobnie jak w przypadku kilkunastu innych placówek służby zdrowia, zwleka z decyzjami. Dług wynosi dziś 1,5 miliona złotych.
     Andrzej Łaszkiewicz:
     - W rok 1999, w reformę weszliśmy z zyskiem 180 tysięcy złotych. Dług powstał, bo przez 3 miesiące Warmińsko-Mazurska Kasa Chorych nie chciała podpisać z nami umowy na podstawową opieką zdrowotną. Do tego doszły odsetki i słynna w swoim czasie sprawa "13"-tek (część trzynastych pensji nie została wypłacona do dziś – przyp. aut.). Teraz nasze zobowiązania nie rosną - zapewnia dyrektor.
     Elbląski WOMP, z poradniami w budynkach przy ul. Tysiąclecia i Stoczniowej świadczy dziś POZ dla 16 tysięcy osób, posiada specjalistyczne gabinety m.in. EKG, laboratorium, zatrudnia też służby sprzątające. Czy teraz, kiedy w Elblągu przestały niemal istnieć duże zakłady, na potrzeb których Ośrodek został powołany, WOMP jest potrzebny?
     - Świadczymy potrzebne wielu osobom i zakładom pracy usługi - rozpoznawanie chorób zawodowych, konsultacje dla podstawowej opieki zdrowotnej w sprawach medycyny pracy czy odwołań dotyczących przydatności do pracy - mówi dyrektor Łaszkiewicz. - Nie może być tak, by w istotnych sprawach elblążanie musieli jeździć do Olsztyna. Taki jest cel zmian - by powstała i działała tu, na miejscu osobna komórka, która się tym wszystkim zajmie.
AJ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Serwis i Części VW - HADM Gramatowski
Oryginalne części Peugeot - HADM Gramatowski
Wypożyczalnia aut HADM Gramatowski
Serwis i oryginalne części Volkswagen