Niedziela 23-09-2018, imieniny Bogusława, Tekli. Pierwszy dzień jesieni
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Tak bardzo chciałabym fruwać. Tak bardzo chciałabym fruwać.

Dokończą reformę

Zarząd województwa wciąż nie podjął decyzji co do przyszłości Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Elblągu.

Mimo zapowiedzi władz marszałkowskich z końca ubiegłego roku - m.in. wicemarszałek Ireny Petryny, decyzje nie zapadły do dziś. Na razie są jedynie zapewnienia, że mieszkańcy Elbląga nie będą zmuszeni w sprawach z zakresu medycyny pracy jeździć do Olsztyna.
     Przekształcenia w Ośrodku trwają od początku reformy służby zdrowia. W ich wyniku sprywatyzowane zostały niemal wszystkie gabinety specjalistyczne, a zatrudnienie zmalało ze 170 do 70 osób. Ostatni, przygotowany wiosną przez dyrektora WOMP-u, Andrzeja Łaszkiewicza plan ma zakończyć przekształcenia. Program zakłada prywatyzację świadczonej w ramach Ośrodka i stanowiącej ponad 90 procent jego działalności podstawowej opieki zdrowotnej - i utworzenie samodzielnego zakładu opieki zdrowotnej.
     Usamodzielnić miałyby się również pozostałe gabinety związane z medycyną pracy, poradnia psychologiczna, rentgen itp. Sam WOMP stałyby się zależną od Olsztyna strukturą, w ramach której - na zasadzie dzierżawy pomieszczeń - działałyby prywatne podmioty, które zawierać będą umowy z kasami chorych.
     Zmienić miałby się także właściciel. Po zgodzie radnych sejmiku - zamiast samorządu wojewódzkiego byłby nim Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Olsztynie. Sprywatyzowane elbląskie gabinety świadczyłyby na zlecenie samorządu należące do jego zadań własnych zadania z zakresu medycyny pracy - m.in. orzecznictwo co do przydatności do pracy.
     Pozostaje jednak sprawa długów elbląskiej placówki. To ona prawdopodobnie wpływa na to, że samorząd - podobnie jak w przypadku kilkunastu innych placówek służby zdrowia, zwleka z decyzjami. Dług wynosi dziś 1,5 miliona złotych.
     Andrzej Łaszkiewicz:
     - W rok 1999, w reformę weszliśmy z zyskiem 180 tysięcy złotych. Dług powstał, bo przez 3 miesiące Warmińsko-Mazurska Kasa Chorych nie chciała podpisać z nami umowy na podstawową opieką zdrowotną. Do tego doszły odsetki i słynna w swoim czasie sprawa "13"-tek (część trzynastych pensji nie została wypłacona do dziś – przyp. aut.). Teraz nasze zobowiązania nie rosną - zapewnia dyrektor.
     Elbląski WOMP, z poradniami w budynkach przy ul. Tysiąclecia i Stoczniowej świadczy dziś POZ dla 16 tysięcy osób, posiada specjalistyczne gabinety m.in. EKG, laboratorium, zatrudnia też służby sprzątające. Czy teraz, kiedy w Elblągu przestały niemal istnieć duże zakłady, na potrzeb których Ośrodek został powołany, WOMP jest potrzebny?
     - Świadczymy potrzebne wielu osobom i zakładom pracy usługi - rozpoznawanie chorób zawodowych, konsultacje dla podstawowej opieki zdrowotnej w sprawach medycyny pracy czy odwołań dotyczących przydatności do pracy - mówi dyrektor Łaszkiewicz. - Nie może być tak, by w istotnych sprawach elblążanie musieli jeździć do Olsztyna. Taki jest cel zmian - by powstała i działała tu, na miejscu osobna komórka, która się tym wszystkim zajmie.

AJ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapety z erotyką
Fototapety industrial
Fototapety do łazienki
Fototapety do sypialni