Sobota 19-01-2019, imieniny Henryka, Mariusza
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Drugie życie martwych drzew (Opowieści z lasu, odc. 40)

 
Elbląg, Drugie życie martwych drzew  (Opowieści z lasu, odc. 40) Fot. Jan Piotrowski, dzięki uprzejmości Nadleśnictwa Elbląg
Rek

Widujemy je podczas spacerów po lesie, leżą na ziemi i są domem dla wielu stworzeń. Mogłoby się wydawać, że martwe drewno czy próchniejące pnie drzew na dnie lasu to przypadek, dzieło natury. Jak się okazuje nie zawsze tak jest. 

- Las, jako najbardziej złożony ekosystem, potrzebuje również martwych drzew i ich szczątków. Są one obdarzone „życiem po życiu”, a będąc siedliskiem dla wielu rzadkich i chronionych organizmów zwiększają różnorodność biologiczną lasu. Niegdyś były traktowane jako marnotrawstwo surowca drzewnego, jako błąd w gospodarce leśnej - opowiada Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg. - Aktualnie leśnicy specjalnie pozostawiają w lesie martwe drewno jako jeden z niezbędnych elementów funkcjonowania lasu oraz zrównoważonej gospodarki leśnej. W trakcie wykonywania zabiegów gospodarczych niektóre drzewa, po wycięciu, pozostawiane są w lesie. Inne, szczególnie te, na których np. znajdują się dziuple, nie są wycinane i zostają w lesie do naturalnej śmierci.
     Drewno, które pozostawiono w lesie, jest miejscem bytowania wielu różnych organizmów. W pniakach rozwijają się głównie grzyby rozkładające drewno, małe kręgowce i owady, mają one także znaczenie dla małej retencji wód i ochrony przed erozją gleb. W drzewach zamierających lub martwych (stojących), częściowo połamanych, żyją liczne ptaki ssaki i owady oraz inne organizmy. W leżącym martwym drewnie, takim jak stare pnie, konary, gałęzie czy gałązki, bytują liczne bezkręgowce, grzyby, bakterie, ale i drobne kręgowce, np. gryzonie czy niewielkie ptaki.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary korekcyjne EVA MINGE
Soczewki progresywne 390zł
Okulary korekcyjne I-D TOKYO
Okulary korekcyjne EVA MINGE