UWAGA!

Duchowe wsparcie, prestiż i promocja

 Elbląg, Rada Miejska w Elblągu przyjęła uchwałę patronacką w maju tego roku
Rada Miejska w Elblągu przyjęła uchwałę patronacką w maju tego roku (fot. arch. Michał Skroboszewski)

Najbardziej zapracowany święty - Święty Mikołaj - jest patronem piekarzy, żeglarzy, mieszczan, ubogich, dzieci, uczniów, rolników i ... panien na wydaniu. O jego opiekę i wstawiennictwo poprosiły także miasta m.in. we Włoszech Bari, a w Polsce Bydgoszcz. Biskup z Miry będzie także patronem Elbląga. Na prośbę Rady Miejskiej, prezydenta oraz biskupa diecezji elbląskiej Watykan wydał stosowny dekret. Uroczystości odbędą się 6 grudnia.

- Święty Mikołaj to przede wszystkim patron pojednania, czczony na wschodzie i na zachodzie, także patron wrażliwych na krzywdę innych, patron radosny, szczególnie mile wspominany przez dzieci - argumentuje Marek Pruszak, przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu, która w maju podjęła uchwałę o przyjęciu św. Mikołaja jako patrona miasta. - W średniowieczu również patron miast i portów hanzeatyckich. Patron żeglarzy, którego możemy prosić, by nas wspierał szczególnie w obliczu planowanej budowy kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej - z uśmiechem dodaje przewodniczący Pruszak.
       O zgodę na tak szczególny patronat Elbląg musiał wystąpić do Watykanu. Teraz nadeszła odpowiedź: pozytywna. Stolica Apostolska powołała się na kult św. Mikołaja, który w naszym mieście jest praktykowany od wieków. Patronuje on katedrze. Tam znajduje się figura biskupa z Miry licząca ponad 600 lat oraz obraz.
       - To radosny, sympatyczny święty, którego patronat jest dla miasta ważny prestiżowo - zauważa prezydent Elbląga Witold Wróblewski.
       Uroczystości odbędą się 6 grudnia. O godz. 16.30 w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się specjalna sesja Rady Miejskiej, podczas której odczytany zostanie dekret. O godz. 17 rozświetlona zostanie choinka na Starym Rynku, a o godz. 18 w katedrze pw. św. Mikołaj odprawiona zostanie msza święta w intencji Elbląga i jego mieszkańców. Wezmą w niej udział przedstawiciele różnych kościołów, bo św. Mikołaj jest czczony zarówno w obrządku zachodnim, jak i wschodnim.

  Elbląg, Nowinę z Watykanu przekazano podczas konferencji prasowej
Nowinę z Watykanu przekazano podczas konferencji prasowej (fot. AD)

- W przyszłości chcemy rozszerzyć grudniowe atrakcje i połączyć patronat św. Mikołaja z promocją miasta - zapowiada prezydent Wróblewski. - Symbolem Elbląga jest już Piekarczyk, a teraz może stać się nim św. Mikołaj. Już teraz wydamy okolicznościowe pocztówki, 6 grudnia będzie też kursował zabytkowy, mikołajkowy tramwaj. Czerwony, bo takie kiedyś jeździły w Elblągu - z uśmiechem wskazuje na podobieństwo do mikołajowego stroju Witold Wróblewski. - Od godziny 10 w hali sportowo-widowiskowej przy al. Grunwaldzkiej rozpocznie się tradycyjna, mikołajkowa zabawa dla przedszkolaków. Weźmie w niej udział ok. 1200 dzieci.
       - 6 grudnia będzie dniem patrona, w sali sesyjnej może pojawi się jego obraz - snuje plany Marek Pruszak.
       Świętych za patronów ma wiele miast w Polsce. Na przykład w Poznaniu są nimi św. Piotr i Paweł, a w Olsztynie – św. Jakub.
      

A

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • A jak się nie uda to p. Pruszak będzie miał na kogo zwalić winę? Mikołaju, Mikołaju / wszyscy ?/ elblążanie Cię wołają.
  • Św. Mikołaj to także patron. .. złodziei. Zapomniano dodać.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    5
    2
    miaumiau(2016-11-22)
  • Ciekawe ile trzeba było (lub ile trzeba bedzie ) zabulić tym cwaniakom w czarnych kieckach za łaskawe zezwolenie na udzielenie patronatu. Przeciez oni za darmo nic nie zrobią.
  • RobertKoliński Kolejny wykwit głupoty, marnotrawstwa środków publicznych i parafialnego wiernopoddaństwa elbląskich radnych, w dodatku przeprowadzony bez najmniejszej społecznej konsultacji. Czy ubogaceni duchem św. radni słyszeli o takiej postaci jak Kazimierz IV Jagiellończyk? Bardzo źle się stało, bo to kolejny zamach na świeckie państwo i pełzająca dyktatura religiantów w przestrzeni publicznej. Jaki związek ma tzw. św. Mikołaj z Elblągiem poza tym, że czasem - ten czerwony, od Coca-Coli - przynosi również i elblążanom prezenty? Po co w ogóle Elblągowi, po niemal ośmiu wiekach bez religijnego patrona, wciskać teraz na siłę jakiegoś bajkowego cudaka, którego 'cuda' - a jest w literaturze i nawet internecie trochę opisów rzekomych cudów tej postaci - są zwyczajnymi banialukami dla naiwnych i parafian? Naprawdę nie ma już w Elblągu na co wydawać pieniędzy, tylko dokładać z publicznego do biskupiej szkatuły? (. .. )
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    1
    RobertKoliński(2016-11-23)
  • RobertKoliński (. .. ) Czy naprawdę przez niemal 800 lat historii naszego miasta jego mieszkańcy potrzebowali tych narzucanych, obcych wzorców? Przecież żyli, pracowali, budowali, tworzyli i żaden bajkowy patron nie był im do niczego potrzebny. Ale skoro już koniecznie biskupi i elbląscy radni poszukują kolejnej okazji do pokazania się publicznie i wyrzucenia kolejnych pieniędzy podatnika w błoto, to może w takim razie lepiej byłoby znaleźć kogoś neutralnego, jakiegoś, nie wiem, filozofa, społecznika, podróżnika, naukowca, inżyniera, wynalazcę, matematyka, literata, poetę etc. [sto razy bardziej wolałbym Gandhiego, Skłodowską albo choćby Tuwima od jakiegoś cudaka], niż kolejnego religianckiego, w dodatku pół-baśniowego, patrona? Byłby zarazem pożytek dla młodzieży, zaś Elbląg nie musiałby być pośmiewiskiem na cały kraj i pewnie Europę. A najlepiej, i najtaniej, oraz w zgodzie z Konstytucją i sumieniami również 'obywateli, którzy tej wiary nie podzielają', byłoby jednak zwyczajnie z całej tej głupoty z patronami w ogóle zrezygnować - prawie osiem wieków dawaliśmy sobie radę bez patrona, to i kolejnych paręset lat pociągniemy bez takich wygłupów.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    1
    RobertKoliński(2016-11-23)
  • Moda na świętość po pruszkowsku, niechcem, ale muszem. .. .. takie wymuszanie wszystkiego co ponoć, ,katlickie, ,. .. tylko codzienność jest złodziejska. .. także po pisowsku!
Reklama