UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dużo krzyku, błysków i grzmotów

 
Elbląg, Dużo krzyku, błysków i grzmotów
fot. Anna Dembińska
Reklama

Mówi się, że można wywołać burzę w szklance wody. Można i w probówce. Burzę ekstra, z błyskami i grzmotami. Do tego potrzebny jest kwas siarkowy, alkohol etylowy, nadmanganian potasu - et voilà ! Dziś (11 maja) w Elbląskim Parku Technologicznym dzieci i młodzież mogli zajrzeć do laboratorium chemicznego. Była także okazja, by popatrzeć na chip w karcie bankomatowej czy baterię zegarkową pod mikroskopem. Zobacz zdjęcia.

- To jest substancja pianotwórcza, do niej dodajemy zapach, może miętowy? No to jeżynowy i teraz czekamy na wybuch. Ja uciekam - z humorem instruował małego chemika Wojciech Chwiałkowski, kierownik Laboratorium Zaawansowanych Analiz Środowiskowych. Uczeń przy dźwiękach muzyki metalowej mógł poczuć się jak Lord Vader (Vader-Vader). Śmiało przystąpił do "wysadzenia" naczynia. Troszkę eksperyment się nie udał, ale oklaski i tak się należały.
       No to czas na burzę w probówce. Jakie składniki wymieszać? Kwas siarkowy, alkohol etylowy, nadmanganian potasu.
       - Już się pojawiły błyski, a za chwilę będą grzmoty - mówił Wojciech Chwiałkowski.
       Na pierwszym piętrze przedszkolaki i uczniowie mogli zobaczyć, jak drukarka 3D radzi sobie z modelami np. mieszkania.
       Metrotest, który - jak głosi napis na drzwiach - zajmuje się badaniami olejów, wzorcowaniem przyrządów, badaniami metalograficznymi, dziś sprawiał, że najmłodsi mieli ... większe oczy. Mogli popatrzeć przez mikroskop optyczny światła odbitego, który powiększa przedmiot od 12,5 do 1500 razy. W ten sposób niespotykanych rozmiarów nabrała bateria do zegarka, moneta 20-groszowa, chip z karty bankomatowej.
       Dziś laboranci zachęcali do wzięcia udziału w konkursie ... krzyku. - Pewna gimnazjalistka wykrzyczała nam kiedyś aż 150 decybeli – dodała pracownica laboratorium w EPT. Dziś poziom 120 decybeli to byłą norma.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem (od najstarszych opinii)
Pokazuj od
najnowszych
Pokazuj od budzących
największe emocje
Reklama