UWAGA!

Dzień Książki w Bibliotece Pedagogicznej w Elblągu

 Elbląg, Dzień Książki w Bibliotece Pedagogicznej w Elblągu

 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To doroczne święto ustanowione zostało w 1995 roku przez UNESCO. Jego celem jest promocja czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej prawem autorskim.

 Z tej okazji Biblioteka Pedagogiczna w Elblągu ogłasza abolicję dla osób, które przekroczyły termin zwrotu książek, a osoby wypożyczające książki zostaną obdarowane przez pracowników Biblioteki symboliczną czerwoną różą i drobnym książkowym gadżetem.
       Pomysł organizacji Międzynarodowego Dnia Książki zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés. 23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.
       23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.
       W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od roku 1930. Od 1964 tradycja ta kultywowana jest we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. Obecnie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich celebrowany jest na całym globie – od Nowej Zelandii po Kanadę. W roku 2010, po raz czwarty, będziemy go obchodzić również w Polsce.
      
Jadwiga Pawluk

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • A my elblążanie powinniśmy się cieszyć, że mamy jedynego chyba powieściopisarza współczesnego pana Pawła Lewandowskiego. Mało się mówi o jego książkach, nie wiem czy szkoły, poloniści elbląscy, nauczyciele i biblioteki mają jego pozycje jak : Zerwane mosty, Wariant B i ostatnia wydana w zeszłym roku przez Wydawnictwo URAN - W małym porcie to nie są wspomnienia, tylko powieści/.
  • Przeczytałam wszystkie powieści Pana Lewandowskiego, który ożywilł w nich region Warmii, Żuław i samego Elbląga. Czyta się te pozycje z nutką sentymentu, z nadzieją na dobre wybory ludzkie i z poczuciem, że te ziemie mają już polskie korzenie a nawet tradycje. Rys historyczny ukazuje lata powojenne i bardzo niedawne a to zmusza do porównań, skojarzeń a nawet szukania siebie. .. Gratuluję!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Sąsiadka Pisarza(2010-04-23)
  • Ale mało się mówi o tych powieściach i o pisarzu, nie chwalimy się jego powieściami, choć tak bardzo dotykają naszego regionu i przez niewielką grupę elblążan na pewno są oceniane wysoko - a szkoły, biblioteki, szkoda gadać, nie są zainteresowane ich promocją !
  • Szkoły powinny te powieści kupować na nagrody dla uczniów, bo dobre, wartościowe i elbląskie, pisane przez jedynego obecnie naszego powieściopisarza !!!!
Reklama