UWAGA!

Elbląg bez zakażeń legionellą

 Elbląg, Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację tekstu
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację tekstu (fot. pixaby.com)

W Elblągu nie stwierdzono dotychczas przypadków zakażenia legionellozą, ale powiatowy Sanepid dmucha na zimne. Rozesłał do samorządów, obiektów hotelowych oraz przedsiębiorstw wodociągowych zalecenia dotyczące ograniczenia ryzyka wystąpienia tej choroby.

Liczne zakażenia legionellozą odnotowano najpierw w Rzeszowie i okolicach, dzisiaj dotyczą już czterech województw: podkarpackiego, wielkopolskiego, małopolskiego oraz lubelskiego. Do szpitali trafiło ponad 150 osób, czternaście niestety zmarło.

- W Elblągu i regionie nie odnotowano dotychczas przypadku zakażenia legionellą – informuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Elblągu. Sanepidy w całym kraju dmuchają na zimne, rozsyłają do samorządów, obiektów hotelowych i przedsiębiorstw wodociągowych zalecenia dotyczące ograniczenia ryzyka wystąpienia tej choroby.

- Ryzyko występowania i namnażania się tych bakterii zależne jest między innymi od poprawności wykonania wewnętrznych systemów wodociągowych i ich właściwej eksploatacji, w tym zapewnienia odpowiedniej temperatury wody i stężenia środków dezynfekcyjnych, wielkości rozbioru wody czy też istniejącej wcześniej kolonizacji systemu przez bakterie legionella sp. – czytamy w zaleceniach Sanepidu. - Ryzyko zakażenia tymi bakteriami związane jest przede wszystkim z urządzeniami i elementami wewnętrznego systemu wodociągowego, które wytwarzają aerozole wodne (m.in.: prysznice, baseny z hydromasażem/typu SPA/typu whirlpool, systemy klimatyzacyjne).

Bakteria legionella jest szeroko rozpowszechniona w środowisku, a jej rezerwuarem jest woda i mokra gleba. Zakażenie tymi bakteriami następuje w wyniku wdychania zawierających te bakterie mikroskopijnych kropelek wody zawieszonych w powietrzu (aerozoli). Bakterie legionella żyją w wodzie i namnażają się w sprzyjających warunkach – na przykład w stojącej wodzie w sieciach wodociągowych w temperaturze od 20°C do 50°C. Aerozole zawierające bakterie legionella mogą powstawać na przykład w trakcie wypływu wody z kranu lub prysznica, poprzez wydostające się z wody pęcherzyki w basenie typu SPA lub w niektórych systemach klimatyzacji. Legionellozą nie można się zarazić od innej osoby.

- Dlatego też przed ponownym otwarciem budynków wskazane jest wdrożenie odpowiednich działań takich jak np. płukanie instalacji, dezynfekcja (chemiczna lub termiczna) wody, a w przypadku zwiększonego ryzyka kolonizacji systemu, przeprowadzenie badań wody w kierunku Legionella sp. Prawidłowe wyniki będą potwierdzeniem, że korzystanie z obiektu jest pod tym względem bezpieczne – pisze Sanepid. - Zalecenie wykonania badania w kierunku Legionella sp. dotyczy przede wszystkim budynków, w których są one wykonywane sporadycznie 1-2 razy w roku oraz budynków, w których wyniki wcześniejszych badań wody wskazywały na obecność tych bakterii (niezależnie od wielkości stwierdzanego zanieczyszczenia). Próbki wody do badań powinny być pobrane w punktach wskazanych w obowiązujących przepisach prawnych.

 

Jak zredukować ryzyko zakażenia?

1. Regularnie czyść i dezynfekuj urządzenia natryskowe w domu (głowice prysznicowe, nawilżacze powietrza, wanny z hydromasażem) zgodnie z zaleceniami producenta

2. Po nieużywaniu kranu ponad 2 tygodnie, odkręć wodę na przynajmniej 2 min zanim zaczniesz z niej korzystać.

3. Okresowo opróżniaj i przepłukuj urządzenia grzewcze, zgodnie z zaleceniami producenta, aby zredukować osiadające na dnie i ściankach zanieczyszczenia

4. Jeżeli możesz, zachowaj temperaturę wody w urządzeniach grzewczych na poziomie 60°C.

oprac. RG

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama