Poniedziałek 17-12-2018, imieniny Łazarza, Floriana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Elbląg - ptasie miasto

Elbląg, Elbląg - ptasie miasto

Mimo zimy w Elblągu widać sporo ptaków. Latają całymi stadami, a ostatnio zaczynają nawet śpiewać. Warto wziąć lornetkę i przyjrzeć się im z bliska.

Jak opowiada młody elbląski ornitolog Paweł Stępniewski, okolice Elbląga są wyjątkowym miejscem dla ptaków. Na wilgotnych Żuławach żyją ptaki wodne i wodno-błotne, na Wysoczyźnie - leśne. Na skraju dwóch bardzo różnych środowisk mamy więc kolonię kormoranów - w Kątach Rybackich, widywane nad Zalewem czaple siwe i czaple białe, w okolicach Drużna około 200 gatunków innych ptaków, a na wilgotnych łąkach na Modrzewinie - świeżo odkrytą kolonię derkacza. Wyglądem derkacz przypomina przepiórkę, tyle że na długich nogach. Ptak wiedzie nocny tryb życia i dlatego jest trudny do obserwacji. Na fragmencie byłego poligonu, między Rubnem a Próchnikiem odkryto niedawno jedno z największych w Polsce skupisk tego ptaka.
     Teraz, zimą najłatwiej obserwować ptaki żyjące w okolicach wody - łabędzie, kilka gatunków kaczek. Z północno-wschodniej Europy i Skandynawii gościmy u nas jemiołuszki, kwiczoły, drozdy, paszkoty i rzepołuchy. Wszystkie ptaki zimą żyją tak samo intensywnie, jak wiosną czy latem (ornitologiczną ciekawostką jest żyjący w Australii tłuszczak, który na kilka miesięcy zapada w zimowy letarg; pojedyncze, śpiące ptaki można obserwować na niedostępnych półkach skalnych – przyp. autora).
     Miasto jest dla ptaków przyjaznym miejscem, bo nie ma tu wielu drapieżników.
     Zimę, podobnie jak w ubiegłych latach, mamy kapryśną. Od kilkunastu dni jest ciepło i - jak mówi Paweł Stępniewski - pierwsze grupy ptaków próbują odlatywać tam skąd przybyły. Część zaczyna nawet wiosennie śpiewać i zmieniać szaty na godowe.
     - Nie powinno jednak dojść do składania jaj, bo większość rozmnażających się u nas gatunków, składa je dopiero pod koniec kwietnia – mówi Paweł Stępniewski.
     Warto pamiętać, że wszystkie żyjące w Polsce ptaki są objęte całkowitą ochroną. Tylko wróbel i wrona objęte są ochroną częściową.
     W szczególnych przypadkach konserwator przyrody może wydać zgodę na odstrzał pewnej liczby ptaków, które wejdą w szkodę np. rybakom. W Polsce odstrzeliwano np. kormorany i czaple siwe.
AJ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary korekcyjne I-D TOKYO
Okulary korekcyjne EVA MINGE
Okulary przeciwsłoneczne Roberto Cavalli
Okulary korekcyjne XAVIER GARCIA