Środa 23-01-2019, imieniny Rajmunda, Ildefonsa
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Elbląski sąd: ONR nawiązuje do faszystowskiej organizacji przedwojennej

 
Elbląg, Elbląski sąd: ONR nawiązuje do faszystowskiej organizacji przedwojennej Robert Koliński został dzisiaj przez sąd uniewinniony. Wyrok nie jest prawomocny (fot. Anna Dembińska)
Rek

Sąd uniewinnił Roberta Kolińskiego, działacza partii Razem, od zarzutów zniesławienia, jakie postawił mu Jacek Gierwatowski, działacz Obozu Narodowo-Radykalnego. Uznał, że posty oskarżonego na temat tej organizacji mieszczą się w granicach publicznej debaty. - Pańska organizacja niestety sama na siebie ukręciła ten bicz. Nawiązujecie do organizacji przedwojennej, która była jawnie organizacją faszystowską, stosujecie te same symbole i nazwy – mówił do oskarżyciela po ogłoszeniu wyroku sędzia Maciej Rutkiewicz. Wyrok nie jest prawomocny.

Robert Koliński w lutym ubiegłego roku zamieścił w mediach społecznościowych (na Facebooku) i lokalnych portalach szereg wpisów dotyczących ONR. Napisał też do prezydenta i przewodniczącego Rady Miejskiej, protestując przeciwko temu, by ONR współorganizował w Elblągu Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. „Organizatorem tego haniebnego wydarzenia są m. in. Obóz Narodowo-Radykalny oraz Młodzież Wszechpolska, organizacje w sposób jawny odwołujące się do swych przedwojennych, faszystowskich, antysemickich, rasistowskich i ksenofobicznych korzeni” - napisał Robert Koliński w jednym z komentarzy na portEl.pl 
     Te i inne wpisy tego rodzaju nie spodobały się 47-letniemu Jackowi Gierwatowskiemu, współzałożycielowi Stowarzyszenia Elbląscy Patrioci i członkowi ONR, który był głównym organizatorem marszu. Skierował do sądu prywatny akt oskarżenia, domagając się przeprosin i wpłacenia 2 tysięcy złotych na cele społeczne.
     Dzisiaj po kilku miesiącach procesu zapadł wyrok w tej sprawie. Sędzia Maciej Rutkiewicz uniewinnił Roberta Kolińskiego od stawianych mu zarzutów, a kosztami procesu (około 800 zł) obciążył oskarżyciela prywatnego. Wyrok nie jest prawomocny.
     - Pańska organizacja niestety sama na siebie ukręciła ten bicz. Nawiązujecie do organizacji przedwojennej, która była jawnie organizacją faszystowską, stosujecie te same symbole i nazwy – mówił do oskarżyciela po ogłoszeniu wyroku sędzia Maciej Rutkiewicz, odnosząc się do zapisów deklaracji założycielskiej ONR i organizowanych przez to stowarzyszenie wydarzeń.
     - Piszecie w deklaracji, że jesteście przeciwnikami wszystkich ustrojów totalitarnych, w następnym zdaniu piszecie, że również demokracji i w kolejnym, że jesteście zwolennikami ustroju hierarchicznego. Cóż to jest ustrój hierarchiczny? To jest właśnie ustrój totalitarny, to dokładnie to samo tylko inaczej nazwane. Nazywajmy rzeczy po imieniu, a zmienią się w okamgnieniu – mówił sędzia, nawiązując nawet do jednej z piosenek zespołu „Raz, dwa, trzy”. - Nie mówię, że jesteście faszystami czy nazistami, tak jak mówił oskarżony w debacie publicznej, korzystając z wolności słowa. Ja tylko mówię, że oskarżony miał prawo tak uważać na podstawie tego, co wy sami o sobie piszecie, jak się zachowujecie na własnych demonstracjach, jakie głosicie hasła, jak się nosicie. Tego nie można zinterpretować inaczej, jest to jednoznaczne. W ten sposób ubierały się bojówki nazistowskie i faszystowskie przed drugą wojną światową lub w czasie wojny – kontynuował sędzia. - Przed wojną było mnóstwo bojówek, zasadnicze pytanie, czy chcemy, by te czasy wróciły. Kiedy po ulicach biegają bandy ogolonych na łyso przebierańców i się nawzajem naparzają. Ja nie chcę. Jeżeli pan chce, może pan głosić takie poglądy i właściwe organy powinny się tym zająć – powiedział do oskarżyciela.

  fot. Anna Dembińska fot. Anna Dembińska


     Zdaniem sądu komentarze Roberta Kolińskiego w mediach społecznościowych nie dotyczyły Jacka Gierwatowskiego, a jedynie organizacji ONR i nie przekraczały granic debaty publicznej. - Zastanowiłbym się poważnie nad używaniem słowa „naziol" czy "piewcy morderców Polaków".  A jak by byli mordercy Ukraińców, Żydów, Białorusinów czy kogokolwiek innego, to byłoby dobrze? Nie! Morderca to moderca. Nie jest to kwestia, żeby pana za to karać, ale używając takich słów zbliża się pan do strony przeciwnej – zwrócił się do oskarżonego sędzia Maciej Rutkiewicz.
     Wyrok nie jest prawomocny. Oskarżyciel już zapowiedział odwołanie. - Po tym jak sąd uniewinnił wczoraj sędziego złodzieja (chodzi o sprawę sędziego, który w jednym ze sklepów zabrał z lady 50 zł nienależące do niego. Wczoraj Sąd Najwyższy uniewinnił sędziego, uznając, że zabrał pieniądze przez roztargnienie – red.), to nic mnie już nie zdziwi – skomentował wyrok po wyjściu z sali rozpraw Jacek Gierwatowski
     - Nie pisałem w swoich komentarzach ani na temat oskarżyciela, ani organizacji Elbląscy Patrioci. Odnosiłem się tylko i wyłącznie do organizacji ONR i to nie do elbląskiego oddziału, ale do ogólnopolskiego, który odwołuje się w swoich działaniach, symbolice i umundurowaniu do organizacji faszystowskiej przedwojennej. Potwierdził to sąd i bardzo się z tego cieszę. Trzeba tę debatę kontynuować, bo zagrożenie faszyzmem w Polsce narasta. Mam nadzieję, że ten wyrok przyczyni się do tego, że ta część naszego społeczeństwa, która uważa, że to temat poboczny, przejrzy na oczy i zainteresuje się tym bardziej, bo to realne niebezpieczeństwo – powiedział po wyroku Robert Koliński.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Brawo! Brawo! Brawo!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  61 32
  Pacyfista(2018-02-21)
 • Sędzia sobie tekst piosenki zacytował i ogłosił wyrok. .. pseudopartia rAzem świętuje- parę bełtów za Lenina dziś pójdzie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  36 64
  777(2018-02-21)
 • Pan Maciej przywraca mi wiarę w sądy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  61 33
  znaffca(2018-02-21)
 • Brawo! Bardzo dobre podsumowanie sędziego. Dobrze usłyszeć taki głos rozsądku. W zasadzie sam oskarżyciel - działacz ONR swoimi wypowiedziami tak się pogrążył, że był najlepszym dowodem w tej sprawie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  64 27
  jestempartiotą(2018-02-21)
 • RobertKoliński Zgadzając się całkowicie ze słusznym, mądrym i sprawiedliwym wyrokiem elbląskiego sądu chciałbym tylko wyjaśnić, że określenie "naziol" jest powszechnie używanym kolokwializmem, synonimem określeń "faszysta" czy "nazista". Jeśli zaś chodzi o frazę "piewcy morderców Polaków", to oczywiście sąd miał rację w swoich uwagach, jednak - jak zresztą wyjaśniłem na koniec - dotyczyło ono Polaków w sensie wszystkich obywateli ówczesnej Rzeczpospolitej, bez względu na pochodzenie etniczno-narodowe, a zostało użyte w taki a nie inny sposób, bowiem dyskusje internetowe i komentarze tu nie zostawiają miejsca na elaboraty i niuanse; ogranicza zarówno kwestia skupienia uwagi odbiorców, o co niełatwo w dzisiejszych czasach, jak również ilość znaków w komentarzach, co zmusza do zwięzłości w opiniach;) Dziękuję pięknie wszystkim wspierającym mnie dziś na sali sądowej, jak również za wszystkie wyrazy poparcia płynące z całej Polski (i świata!:) Najważniejsze, że dziś faszyzm nie przeszedł - No pasarán!:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  45 24
  RobertKoliński(2018-02-21)
 • Praktycznie w każdym większym mieście sądy orzekały że ONR jest legalnie działającą organizacją i nie są żadnymi faszystami, aż tu nagle elbląski sąd ma zupełnie inne zdanie? Proponuję się odwoływać do innego sądu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  30 53
  jdjdjdj(2018-02-21)
 • ONR faszyści? Ale lewackie ugrupowania z dumą nazywający się komunistami to są OK? Komunizm to taka sama zaraza jak faszyzm.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  39 47
  ujujujujk(2018-02-21)
 • @ujujujujk - Czyli które to konkretnie ugrupowania?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 4
  (2018-02-21)
 • RobertKoliński @jdjdjdj - Jest to oczywiście nieprawda, nawet w sądzie cytowałem dziś z pół tuzina wyroków sądów z całego kraju z ostatnich kilku lat, które wprost uznawały działania członków tej organizacji za "faszystowskie"; w dodatku np. Sąd Okręgowy w Opolu orzekł prawomocnym postanowieniem z dnia 12 października 2009 r. (na wniosek Prokuratora Okręgowego w Opolu) o rozwiązaniu stowarzyszenia ONR w Brzegu, właśnie ze względu na propagowanie przez te struktury ideologii faszystowskiej. Proszę wrzucić w wyszukiwarkę: Góra św. Anny, ONR - przekona się internauta o czym piszę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  30 11
  RobertKoliński(2018-02-21)
 • Tak jak mówiłem od samego początku, ze sprawa jest wygrana na korzyść działacza partii Razem zastanawia mnie przy okazji i ilu cwanych lisów będzie chciało ugrać na tej sprawie ? Ponad wszelka wątpliwość widać wyjątkową aktywność KOD i PO-tragedia!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23 19
  Prorok_Igor(2018-02-21)
 • Brawo Panie Sędzio! A Resztę Proszę Pozostawić Narodowi. Sami Ich Rozwiążą. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  32 23
  (2018-02-21)
 • Komentarz Pana z ONR do wyroku sądu jest najlepszym dowodem o nim samym
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  39 10
  Ty ja oni(2018-02-21)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

AMK Meble łazienkowe 3
AMK Szkło ozdobne 8
Szkło ozdobne 5
Fronty lakierowane mdf połysk różne kolory RAL