Wtorek 18-09-2018, imieniny Stanisława, Ireny
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Elbląski sędzia wyróżniony

Sędzia Sądu Rejonowego w Elblągu Piotr Żywicki otrzymał wyróżnienie w konkursie „Sędzia Europejski 2005”, organizowanym przez polską sekcję Międzynarodowej Komisji Prawników. Organizacja ta promuje prawa człowieka oraz wysokie standardy orzecznictwa.

Laureatami konkursu są sędziowie- autorzy najlepszych uzasadnień do orzeczeń, których treść oparta została na orzecznictwie europejskim dotyczącym głównie praw człowieka i wolności słowa. Sędzia Żywicki został wyróżniony za uzasadnienie, jakie napisał do wyroku, który dotyczył słynnej już wypowiedzi szefa elbląskiej Solidarności Mirosława Kozłowskiego. Kozłowski nazwał prezesa firmy Hetman „panem z buszu, który traktuje swoich pracowników jak niewolników”. Sędzia Żywicki, uniewinniając Kozłowskiego, powołał się w uzasadnieniu m.in. na wolność słowa.
     - Niezależnie od polskich przepisów prawa karnego czy odwołań do prawa pracy, nawiązałem do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i orzecznictwa Trybunału w Strasburgu w zakresie wolności słowa, jednocześnie z poszanowaniem dobrego imienia osób, których wolność słowa dotyczy.
     Piotr Żywicki dodaje, że wiedza z dziedziny orzecznictwa europejskiego znacznie pomaga sędziom w pracy. - Sędziowie nieustannie się dokształcają na studiach podyplomowych. Wiedza w zakresie prawa pracy, gospodarczego czy cywilnego jest często konieczna do wielu rozstrzygnięć – mówi.
     Polska sekcja Międzynarodowej Komisji Prawników w tej edycji przyznała dwie nagrody główne: sędzi Barbarze Polańskiej z Tarnowa oraz sędzi Joannie Grzankowskiej z Koszalina. Były też trzy wyróżnienia. Otrzymali je: sędzia Włodzimierz Brazewicz z Gdańska, sędzia Grażyna Radzicka z Poznania i właśnie elblążanin, sędzia Piotr Żywicki.
     Piotr Żywicki jest przewodniczącym 8. Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Elblągu. To już jego drugie wyróżnienie w tym konkursie. Pierwsze otrzymał w II edycji konkursu za uzasadnienie wyroku skazującego na grzywnę lidera Samoobrony Andrzeja Leppera, który podczas jednej z rolniczych blokad w Nowym Dworze Gdańskim w 1999 r. nazwał ówczesny rząd premiera Buzka rządem zdrady narodowej, a kilku członków gabinetu bandytami i pajacami. Sędzia Żywicki wówczas uzasadniał, że czym innym jest krytyka, a czym innym słowny atak na określone osoby.
     

R
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Citroen HADM Gramatowski już otwarty!
Serwis i oryginalne części Audi
Pomoc w przypadku szkody komunikacyjnej
Serwis i Części VW - HADM Gramatowski