UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Elbląski ślad w sprawie Nobla dla Jurka Owsiaka

 
Elbląg, Andrzej Kobylarz (na zdjęciu) wraz z Rafałem Collinsem zgłosili Jurka Owsiaka do pokojowej nagrody Nobla
Andrzej Kobylarz (na zdjęciu) wraz z Rafałem Collinsem zgłosili Jurka Owsiaka do pokojowej nagrody Nobla (fot. Witold Sadowski, archiwum portEl.pl)

Poseł z okręgu elbląskiego, Andrzej Kobylarz, zgłosił Jurka Owsiaka do Pokojowej Nagrody Nobla w 2019 r. Zrobił to na prośbę jednego z dziennikarzy. O tym, czy twórca i wieloletni szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zostanie laureatem prestiżowej nagrody, dowiemy się w grudniu.

- Uważam, że Jurkowi Owsiakowi ta nagroda się należy. Pomógł wielu ludziom, wielu dzieciom – powiedział poseł Andrzej Kobylarz, który zgłosił twórcę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy do pokojowej Nagrody Nobla. Takich prób było już kilka, ale nigdy nie działo się to w obliczu wydarzeń, o których mówi cały świat. 
       Pomysł zgłoszenia wniosku do Norweskiego Komitetu Noblowskiego w tym roku wyszedł od dziennikarza telewizji TVN Turbo Rafała Collinsa. Jak podaje na swoim fejsbukowym profilu, miał do dyspozycji tylko dwa tysiące znaków. Napisał m.in "Jerzy Owsiak nie może być opisany w dwóch tysiącach znaków, nie powinien być opisany w dwóch tysiącach znaków".
       Wysłać zgłoszenie może tylko osoba zaufania publicznego, np. poseł, dlatego dziennikarz poprosił o pomoc Andrzej Kobylarza, posła Kukiz 15. - Rafała Collinsa poznałem kilka lat temu podczas jednej z przeprowadzanych przeze mnie akcji. Poprosiłem go wtedy o gadżety związane z jego programem telewizyjnym – wyjaśnia Andrzej Kobylarz, który miał okazję się zrewanżować i spełnić prośbę dziennikarza. - Takich nominacji może być kilkadziesiąt, kilkaset. Teraz od komisji noblowskiej zależy, co zrobią z naszym wnioskiem - dodaje poseł.
       Obrady Norweskiego Komitetu Noblowskiego w Oslo są tajne, więc jeżeli (odpukać) Jurek Owsiak nie dostanie nagrody, to opinia publiczna nigdy się nie dowie, dlaczego jej nie otrzymał i na jakim etapie odpadł. Dziennikarz TVN Turbo apeluje jednak o przesyłanie komitetowi noblowskiemu wyrazów poparcia dla tej kandydatury.
       - Uprzejmie proszę wszystkich o wysyłanie listu lub maila do Norweskiego Komitetu Noblowskiego, jego treść może być naiwnie prosta wystarczy wpisać #nobeldlaowsiaka. Wysyłajmy maile oraz listy i Wrzucajmy foto z poczty lub z przed komputera z hashtagiem #nobeldlaowsiaka. List lub e-mail w ogromnej ilości na pewno zostanie zauważony! Jurek Owsiak pomagał nam 27 lat, teraz pomaga naszym dzieciom - czas pomóc Jurkowi! [...] Każdy mail lub list robi różnicę!” - napisał Rafał Collins na swoim profilu na Facebooku.
       Wyrazy poparcia można przesyłać za pośrednictwem e - maila lub pocztą tradycyjną:
      
       Adres email- library@nobel.no
       Adres drogą pocztową – Postal address: The Nobel Foundation
       P.O. Box 5232, SE-102 45 Stockholm, Sweden
       Street address: Sturegatan 14, Stockholm
      

       Kandydatów do pokojowej nagrody Nobla można zgłaszać do 1 lutego. Następnie Norweski Komitet Noblowski przygotuje listę kilkudziesięciu (najprawdopodobniej) nazwisk, które będą brane pod uwagę. Doradcy komitetu o każdym nominowanym przygotują raport, który otrzymają członkowie komitetu noblowskiego. M. in. na podstawie tych raportów i dyskusji wybiorą laureata. Nazwiska nominowanych i nominujących pozostaną tajne przez kolejnych 50 lat. Pokojowa Nagroda Nobla 2019 zostanie przyznana 10 grudnia w Oslo. Oprócz zaszczytu i osobistej satysfakcji laureat otrzyma też kwotę ok. miliona dolarów.
       Decyzja Jurka Owsiaka o rezygnacji z kierowania Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy sprawiła, że wielu miastach w Polsce organizowane są pikiety poparcia dla szefa orkiestry pod hasłem "Murem za Owsiakiem" z apelem o to, by zmienił swoją decyzję. Elblążanie chcą się w tej sprawie zebrać w niedzielę (27 stycznia) na Starym Mieście. Początek spotkania o godzinie 17.
      
SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama