UWAGA!

Elbląski WOPR przed sezonem

 Elbląg, Ratownicy WOPR-u pojawią się na okolicznych wodach
Ratownicy WOPR-u pojawią się na okolicznych wodach (fot. arch. Anna Dembińska)

W tym sezonie o bezpieczeństwo kąpiących się zadba 45 ratowników elbląskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego. Będzie można ich spotkać na kąpieliskach w Piaskach i Krynicy Morskiej. Oprócz tego ratownicy zadbają o to, żeby nie doszło do nieszczęśliwego wypadku na pozostałych akwenach powiatu elbląskiego.

Ratownicy będą dbali o bezpieczeństwo kąpiących na kąpieliskach w Krynicy Morskiej i Piaskach. Oprócz tego zadbają o to, żeby nie doszło do tragicznych wypadków na Zalewie Wiślanym, jeziorze Drużno, kanale elbląskim oraz na rzece Elbląg. W tym ostatnim przypadku patrole będą pojawiały się przez kilka godzin dziennie, może być jednak tak, że ratowników na rzece nie będzie.
       - W tym roku mamy obsadę „na styk”. Nie wiem, jak będzie w przyszłym – mówi Bożena Ruszkowska, prezes elbląskiego WOPR – u.
       Ratownikami zostają młodzi ludzie, dla których w większości nie jest to praca docelowa. To zawód niebezpieczny i trudny, a żeby móc go wykonywać, trzeba mieć specjalne uprawnienia.
       - W tym roku wyszkoliliśmy 15 ratowników zawodowych – wyjaśnia Bożena Ruszkowska.
       Koszt wyszkolenia ratownika oscyluje w granicach 3 tys. zł. Za swoją pracę otrzymają oni wynagrodzenie w wysokości 2 – 2,5 tys. zł miesięcznie.
       Elbląscy ratownicy będą pilnowali kąpielisk strzeżonych w Krynicy Morskiej oraz w Piaskach. Kapieliska te będą czynne od 9.30 do 17. Dodatkowo w tej pierwszej będzie prowadzony dyżur nocny. Na pozostałych akwenach powiatu braniewskiego nie ma kąpielisk strzeżonych. Nie oznacza to jednak, że elbląscy ratownicy nie będą obserwować, co się tam dzieje. Warto jednak pamiętać, że w przypadku wypadku na niestrzeżonych kąpieliskach , ryzyko nieszczęśliwego zakończenia jest większe, gdyż ratowników nie ma na miejscu.
       Elbląscy ratownicy mają do swojej dyspozycji trzy łodzie motorowe i jedną hybrydową.
       - W tym roku dzięki pomocy samorządu województwa dostaliśmy dużą łódź kabinową, która będzie wykorzystywana na Zalewie Wiślanym – dodaje prezes elbląskiego WOPR – u.
       Warto zauważyć, że to dzięki pracy elbląskich ratowników w ubiegłym roku nie było żadnego przypadku utonięcia.
       Ci, którzy zauważą coś niepokojącego mogą dzwonić na telefon alarmowy 661 815 443.
Sebastian Malicki

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Ja bym chcial zadzwonic do pani z pontonu
  • damska część wopr-u jest bardzo ładna, każdy chciał by zostać uratowany metodą usta - usta.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    3
    5
    jaaaaaaaaaaan(2016-06-15)
  • olsztyn daje sprzęt ratunkowy do Elbląga z łaski. Popatrzmy jakim sprzętem dysponuje WOPR na mazurach i olsztynie a co ma Elbląg.
  • "Elblaski WOPR" to nie jest WOPR ogolnopolski, nie ma go w strukturach krajowych. Jak ktos nie wierzy niech sprawdzi na www.wopr.pl. "Elblaski WOPR" to lokalny twor pani Ruszkowskiej, prosze sie wiec nie dziwic ze sprzet jest inny niz ten na mazurach np..
  • Nawet ogolnopolski numer ratunkowy nad woda 601 100 100 nie dziala w Krynicy. "Elblaskie WOPR" ma swoj numer bo to przebierancy a nie wopr.
  • W Polsce tylko zezwolenie na prowadzenie ratownictwa wodnego mają WOPR-y będące w strukturach MSW. Elbląskie WOPR widnieje tam pod numerem 26/2013.Inne podmioty nie będące w strukturach MSW nie mogą wykonywać działań związanych z ratownictwem wodnym. Pozdrawiamy niedoinformowanych
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    elblaskiewopr(2016-06-16)
  • Krótko Elbląg to Żuławy i Powiśle i mamy w d. warmię i mazury.
Reklama