UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblagu
Rek

Elblążanie, napiszmy książkę o generale

Elbląg, Generał Bolesław Nieczuja-Ostrowski podczas uroczystości z okazji 100. urodzin
Generał Bolesław Nieczuja-Ostrowski podczas uroczystości z okazji 100. urodzin (fot. archiwum portEl.pl)

Cały 2017 rok w Elblągu jest poświęcony pamięci generała Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego, legendarnego żołnierza Armii Krajowej, który całym swoim życiem pokazał, co to znaczy być prawdziwym patriotą. Obchody uświetni m.in. publikacja, której współautorem może być każdy, kto znał generała i z nim współpracował. Dlatego na łamach portEl.pl apelujemy do Czytelników o dzielenie się swoimi wspomnieniami na ten temat.

Przypomnijmy, że decyzję o ustanowieniu roku 2017 Rokiem Generała Nieczuja-Ostrowskiego podjęła kilka miesięcy temu Rada Miejska w Elblągu. 29 września przypada 110. rocznica urodzin tego wybitnego honorowego obywatela Elbląga, zasłużonego żołnierza Armii Krajowej. Z okazji jubileuszu odbędzie się wiele imprez edukacyjnych, konkursów, konferencje naukowe, ma również powstać książka m.in. ze wspomnieniami elblążan o Bolesławie Nieczuja-Ostrowskim.
       - Zachęcam wszystkich, którzy mieli okazję znać i współpracować z generałem, pomagali mu w jego działalności w krzewieniu pamięci o Armii Krajowej i kultu Miłosierdzia Bożego, do przesyłania wspomnień, które wzbogacą planowaną przez nas publikację. To będzie trwały ślad pamięci o panu generale, to bardzo ważne – mówi Marek Pruszak, przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu. - Obecnie ksiądz Andrzej Kilanowski zbiera i opracowuje już pierwsze materiały do książki, której publikacja zostanie dofinansowana przez samorząd i wydana jesienią.
       - Książka będzie składać się z trzech części. Pierwsza będzie opracowaniem naukowym o religijności i duchowości generała, drugą będą stanowiły wspomnienia osób, które generała znały i z nim współpracowały, a trzecią będzie dokumentacja zdjęciowa – mówi ksiądz Andrzej Kilanowski, proboszcz parafii św. Jerzego, który od lat propaguje historię Elbląga. - Otrzymałem od rodziny pana generała, m.in. od wnuka pana Tomasza Stężały bogate materiały archiwalne, które właśnie opracowuję, są tam na przykład listy z więzienia, które pisał do żony, list do kardynała Karola Wojtyły czy chusteczki, w których były do więzienia przemycane komunikanty. To była wielowymiarowa postać, którą zainteresowałem się nie tylko dlatego, że pasjonuję się historią Elbląga i jego mieszkańców, ale także dlatego, że generał mieszkał na terenie naszej parafii.
       W powstanie książki zaangażował się m.in. Juliusz Marek, właściciel telewizji Truso.tv oraz Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl Zachęcamy Czytelników do dzielenia się wspomnieniami o generale. Należy je przesyłać w wersji elektronicznej (dwóch stron maszynopisu) na adres: redakcja@portEl.pl do 30 czerwca. Prosimy również o dodanie kilku zdań o autorze wspomnień. Wszystkie wspomnienia przekażemy księdzu Andrzejowi Kilanowskiemu, zastrzegamy jednocześnie prawo do skrótów redakcyjnych w nadesłanych pracach.
       - Planujemy, że książka ukaże się jesienią podczas konferencji popularno-naukowej na temat życia pana generała – dodaje ksiądz Kilanowski.
       Generał Bolesław Nieczuja-Ostrowski urodził się 29 września 1907 roku w Haliczu. Za zasługi w obronie ojczyzny w 1939 roku został odznaczony Krzyżem Walecznym. Trafił do niemieckiej niewoli, z której uciekł, po czym zaangażował się w działalność konspiracyjną, walcząc na terenie Małopolski, za co otrzymał Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari. 
       Po wojnie osiedlił się w podelbląskim Pogrodziu, tworząc spółdzielnię gospodarczo-społeczną, zrzeszającą byłych żołnierzy Armii Krajowej. W 1949 roku został aresztowany, był dwukrotnie skazany na karę śmierci, w więzieniu spędził siedem lat. Przez kolejne lata był prześladowany za działalność w AK. 
       Za swoje zasługi został awansowany w 1991 roku przez prezydenta Lecha Wałęsę na generała brygady, rok później otrzymał honorowe obywatelstwo Elbląga. Prezydent Lech Kaczyński przyznał mu Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, a za zasługi dla Kościoła Katolickiego został uhonorowany odznaczeniem papieskim „Pro Ecclesia et Pontyifice” i medalem „Polonia Mater Nostra Est”. Zmarł 13 lipca 2008 roku, w wieku 101 lat w Elblągu. Spoczywa na cmentarzu przy ul. Agrykola.
      
      
      
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Pierw apel Smoleński a potem wspomnienia
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 7
  (2017-05-22)
 • Uważam że akcja ta trochę jest na wyrost. Za działania w czasie wojny został uhonorowany. W działalności dla Elbląga nie wyróżnił się niczym specjalnym. Był prezesem SOP Żuławy i pracownikiem PAX -u. Gdyby nie prześladowanie UB za za wojnę nie byłby praktycznie znany w Elblągu. Bardziej zasłużył się w Pogrodziu gdzie założył spółdzielnię. Jest więc to bohater bardziej narodowy, jak lokalny. Wobec braku innych lokalnych bohaterów, na siłę robi się z Bolesława bohatera elbląskiego. Po prostu boję się że pozycja ta wydana za nie wiadomo czyje pieniądze nie znajdzie zainteresowania i trafi do bibliotek z rozdzielnika. Ostatecznie Bolesław napisał sam wiele wspaniałych wspomnień o sobie i one najlepiej mówią o Nim. Cześć Jego Pamięci !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 4
  (2017-05-22)
 • Za życia śmiano się z jego koronki do miłosierdzia po mszy w nd, czy z nabożeństwa w czw oczywiście nie wprost ale w zachrystii za plecami. Ale tak to jest dopiero po fakcie się ocknąć co to był za człowiek. Zamiast książek może warto wskrzesić gwardię Jezusa i Maryii
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 2
  (2017-05-22)
 • Generałomania trwa inicjatorom tego pomysłu radzę kupić gumowy młotek i walnąć się w czoło może wszystko wróci na miejsce napiszcie jeszcze do rydzyka no raczej do wypasionego rydza żeby go wyniósł na ołtarze widzę ze głupota udziela się jak epidemia ot genierał moze wystawcie mu pomnik generał od spółdzielni produkcyjnych
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 6
  (2017-05-22)
 • proponuję zapytać się wnuków Pana Generała - Adama i Pawła Nieczuja Ostrowskich o ich dziadku - mogą się okazać skarbnicą wiedzy (nie zawsze wygodnej ale na pewno rzetelnej)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  JHW(2017-05-22)
 • 101 lat - wow! To jest wiek. Ile przeżył i to dość w dzikich czasach. Pierwszą i drugą wojnę, V rozbiór Polski. .. .co za wiek mimo wszystko.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  (2017-05-22)
 • Cześć i chwała bohaterom!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  (2017-05-22)
 • Mogę notarialnie zaświadczyć, jak pan GIENERAŁ przychodził do żony w ZSG, śp. pani prof Ostrowskiej, i przy uczniach wyciągał od niej kasę, nie na działalność antykomunistyczną. .. Brudny, zaniedbany i wiele, wiele lat bez pracy!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 2
  SmoleńskHurra(2017-05-22)
 • Zawsze najlepsze wspomnienia pisane są przez samego bohatera, lub też wydać po prostu jego listy pisane do rodziny, zapiski. To co przeszli nie jest przecież do opisania przez kogoś z zewnątrz. Dobrze żeby historia tego niezłomnego bohatera przetrwała dla pokoleń. Polecam też przy okazji fascynujące wspomnienia wydane w Elblągu nieżyjących już: Edwarda Suskiego-Zawsze pod wiatr, Alfreda Paruszewskiego-Niewolnik pod żaglami
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  (2017-05-22)
 • Od 1957 roku do 2010 to szmat czasu. .. .. Generał był obecny w Elblągu. Widziały Go setki ludzi i to ciekawe jak takie spotkania zostały w ich pamięci. Nie był to zwyczajny człowiek, ale osoba z charyzmą i ciekawą postawą dla innych stanowiącą punkt odniesienia. .. .. Życiorys znamy, ale społeczne oddziaływanie na mieszkańców Elbląga jest też warte poznania i utrwalenia. Myślę iż wielu ludzi, każdy na własny użytek chowa Go w pamięci. .. .Pomysł jest wart wsparcia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 2
  klmn(2017-05-23)
 • czy już tym mieście nie ma nic ważniejszego do zrobienia. ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 3
  (2017-05-23)
 • a ja proponuje nakrecic drugą część filmu, ,Gdzie jest generał
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 1
  (2017-05-23)
Reklama