Piątek 15-02-2019, imieniny Faustyna, Jowity
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Elblążanie odznaczeni za opozycyjną działalność

 
Elbląg, Elblążanie odznaczeni za opozycyjną działalność
Krzyż Wolności i Solidarności (fot. IPN)
Rek

Kilkadziesiąt osób zostało odznaczonych przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego z okazji rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Wśród nich znalazło się kilku elblążan, docenionych za zasługi dla przemian demokratycznych w naszym kraju.

Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski został m.in. odznaczony Bogusław Szybalski, działacz opozycji demokratycznej w Gdańsku i Elblągu, dostawca sprzętu i materiałów poligraficznych dla wydawnictw.
     Krzyżem Wolności i Solidarności (ustanowiony w 2010 roku) odznaczeni zostali:
     Lech Jan Golon – członek NSZZ „Solidarność” w Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Elblagu. 3 maja 1982 r. został zatrzymany przez MO w trakcie rozpędzania manifestantów pod pomnikiem Ofiar Grudnia 70. W trakcie zatrzymania doznał obrażeń ciała. Skazany wyrokiem Sądu Wojewódzkiego w Elblągu 5 lipca 1982 r. w trybie doraźnym na karę 3 lat pozbawienia wolności i utratę praw publicznych na 3 lata. Przebywał w Zakładzie Karnym w Elblągu i Zakładzie Karnym w Sztumie. Zwolniony warunkowo 25 marca 1983 r.
     Jan Bachorski - W czasie strajków w sierpniu 1980 r. był członkiem Komitetu Strajkowego w Zakładzie Energetycznym w Elblągu, a następnie przewodniczącym KZ NSZZ „Solidarność”. 13 grudnia 1981 r. współorganizował akcję protestacyjną w swoim zakładzie pracy, a następnie kolportował pisma podziemne oraz ulotki. W lutym 1983 r. został zatrzymany przez SB. Sąd Marynarki Wojennej w Gdyni umorzył sprawę 16 sierpnia 1983 r. na mocy amnestii.
     Leszek Koszytkowski - członek NSZZ „Solidarność” Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Elblągu, etatowy pracowniki Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” na stanowisku redaktora Biuletynu Informacyjnego. W stanie wojennym internowany w ośrodkach odosobnienia w Iławie i Kwidzynie. W latach 1985-1987 kolporter wydawnictw drugoobiegowych oraz redaktor podziemnego pisma „Biuletyn Regionu Elbląskiego «Solidarność»”.
     
     Źródło: IPN, prezydent.pl
red.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

PREZENT NA WALENTYNKI
Walentynki
Długopis lub pióro na Walentynki
Kalendarz Książkowy z Grawerem