Niedziela 16-12-2018, imieniny Albiny, Zdzisława
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

FELIETON: Co nas kręci?

Przeglądając dziś wieczorem statystyki poczytności zamieszczonych artykułów łatwo wysunąć – być może zbyt łatwo – wnioski, co nas (czytelników portElu, do których także się zaliczam) tak naprawdę kręci.

Otóż w statystykach za ostatni tydzień wśród najlepiej czytanych 20 tekstów znalazł się artykuł pod tytułem „Alkohol, biba i seks...” zamieszczony w poniedziałek 28 stycznia o 11.04. Tekst znalazł się nie przypadkowo w dziale Kultura. Traktuje o zakończonym w ubiegłą sobotę Elbląskim Przeglądzie Młodzieżowych Filmów Amatorskich w kinie Światowit. Temat wydawałoby się mało strawny (trzeba bowiem wiedzieć, że dział kultura jest jednym z najsłabiej czytanych), pierwotny tytuł był zbyt szacowny, aby nie pokusić się o prowokacyjną zmianę i spowodowanie małej burzy w szklance wody. Oczywiście pomijam tu kwestię sprawnego pióra autorki, znanej z celnych komentarzy, podpisującej się pseudonimem Joanna Torsch.
     Na pierwszym miejscu w rankingu pod koniec tygodnia znajduje się niepodzielny lider od tygodnia – wywiad z prezydentem Elbląga Henrykiem Słoniną na temat jego wizji budowy terminalu portowego. Tekst jest w dziale Gospodarka (dziale dobrze czytanym od poniedziałku do czwartku) i ani chwili nie był w dziale Aktualności (niejednokrotnie teksty z Aktualności trafiają po jednym, dwóch dniach do działów tematycznych portElu). Wiadomo – władza kręci nas najbardziej. Szczególnie w Elblągu, gdzie prezydent - poza wyjątkiem redakcji jednego z dwóch miejscowych dzienników – przez długi czas był nieosiągalny dla dziennikarzy. Wywiad z prezydentem jeszcze do dzisiaj rano miał dwa razy więcej wejść niż następny w rankingu popularności tekst „Lewe procenty” zawierający komentarz z ewidentnym pomówieniem jednego z dziennikarzy „portElu”. Skądinąd łatwo było zgadnąć, że utarczka słowna z milczącą zazwyczaj Redakcją jest jakąś nowością na łamach Elbląskiej Gazety Internetowej i jak każda nowość wzbudzi powszechne zainteresowanie.
     W statystykach na wysokich miejscach są informacje o zagrożeniu powodzią, ale dopiero od momentu, kiedy o trudnej sytuacji na Żuławach zaczęto mówić w telewizji ogólnopolskiej.
     Co ciekawe, pierwsze artykuły na temat zatrważającego stanu rzek i wręcz ostrzeżeń przed mogącym nastąpić kataklizmem, znajdują się w dziesiątce zwrotów z ostatniego tygodnia.
     „Żuławy – moja miłość?” – bardzo dobry reportaż jest na 11 miejscu. Wysoko to i nisko, zależy jak się patrzy. Na Adama Małysza byłoby mało...
     Nie słabnie powodzenie regularnych doniesień z postępów prac przy budowie hipermarketu w Ogrodach Świerczewskiego (czwarte miejsce w rankingu poczytności).
     I bomba na deser: Zamieszczony dzisiaj (31 stycznia o godz. 10.19) tekst „Szatański Harry Potter” utrwalający – w mojej osobistej ocenie - obraz „walczących chrześcijan” jako osób bądź (pobłażliwie) „niedzisiejszych”, bądź też zgoła mało rozumnych. Tekst opatrzony został w dużej części komentarzami, których wydźwięk ciężko przechodzi mi nawet przez usta (chodzi o opinie pod adresem pełnomocniczki Rodzin Polskich w Elblągu, ze względów KULTURALNYCH nie wymieniam tu jej nazwiska, które też wyciąłem z samego tekstu). W sondażu na ten sam temat zamieszczonym w dziale Hit czy kit znalazłem nawet opinię: „KOŁTUŃSTWO I TYLE !”, podpisaną przez „M.”
     Parę lat temu po cudownym nawróceniu - oczywiście na idee socjaldemokratyczne - zdaje się pani Barbara Labuda (choć pamięć mam zawodną, więc mogła to być równie dobrze pani Jolanta Banach – może ktoś pamięta?) miała odpowiedzieć dziennikarzowi na pytanie o istnienie Boga: „No wie pan? Bóg? Przecież jesteśmy u progu XXI wieku! Czas skończyć z gusłami i zabobonami”.
     Nie wartościuję tutaj broń Boże rodzajów dziennikarstwa. Wskazuję tylko, że są różne jego odmiany. Od Czyteników zależy, jak się już łatwo domyślić, co przeczytamy jutro w gazecie...
     Więc klikajmy.
Maciej Zarecki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Rzetelność w przygotowaniu materiału prasowego, to podstawa dobrej informacji. Artykuły dot. naruszenia ustawy o handlu alkoholem (Lewe procenty) oraz cykl art. dot. powodzi, przygotowane były niestarannie, mówą p. Alina Zając - rzecznik elbląskiej Komendy Miejskiej Policji oraz p. Krzysztof Grygo - komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Andrzej Łącki(2002-02-01)
 • Artykuł "Szatański Harry Potter" i komentarze do niego były tak niesamowite, że pokusiłam się o zareklamowanie portEL-u wśród znajomych. Niech też się pośmieją.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  olcia(2002-02-01)
 • A co Pan może wiedzieć o rzetelności w przygotowaniu artykułu prasowego i na jakiej podstawie feruje Pan opinię na ten teamt? Bo coś Pan zasłyszał jednym uchem?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  autor(2002-02-01)
 • Informujemy, że mimo wielokrotnych kontaktów osobistych i telefoniczncyh nie otrzymaliśmy ani od p. Aliny Zając, ani od p. Krzysztofa Grygo informacji na temat jakoby "niestarannego" przygotowanie omawianych przez p. Łąckiego tekstów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Redakcja(2002-02-01)
 • Panie Redaktorze M. Zarecki - jak większość uzytkowników portel.pl przeglądam wszystkie "breaking news" na Waszym vortalu. I mam pytanie. Czy zabawna i groteskowa historia wyprawy zespołu tanecznego Jantar do Niemiec zawierająca takie elementy jak brak uprawnień kierowcy i wynajętego samochodu do przekroczenia granicy oraz przejazdy z jednego przejścia granicznego na kolejne bo a nuż tam się uda znajdzie się kiedyś na łamach? A może przyblokowali Wam taką informację i dlatego jej nie puściciliście... Czekam na reakcję Redakcji...zamiast tracić czas na polemikach jak ma to w zwyczaju czynić KRIS ... proszę o nieco więcej gorliwości w zdobywaniu newsów. Może potrzebujecie Państwo trochę przecieków - pomożemy!!!!!!!!!!!!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Tony Soprano(2002-02-01)
 • Do Tony Soprano: Wszelkie przecieki są mile widziane. Z tego co pamiętam podana przez Pana informacja nie przedostała się do żadnego z lokalnych "publikatorów". Z poważaniem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Maciej Zarecki(2002-02-01)
 • mili moi nie samymi odslonami portel zyje. dla mnie teksty sa za krotkie, i takie "lizniete" z zewnatrz. nie mowie zeby odrazu zajac sie dziennikarstwem sledczym ale wiecej, wiecej informacji prosze! pozdrawiam
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2002-02-01)
 • A mnie to by kręciło, żeby w końcu te urzędaski przestały żerować na naszej krwawicy - czyli mowiąc językiem cywilizowanym żyć na koszt państwa czyli z naszych podatków. Wychodząc na przeciw inicjatywie nowego pramiera RP dotyczącej tworzenia taniego państwa wnioskuję aby zredukować etaty do 15-20 % obecnego zatrudnienia urzędasków. Racjonalnie taka liczba starczałaby do świadczenia wykonywanej obecnie przez nich pracy. Zaowocowałoby to dodatkowo zmiejszeniem się aroganckiego stosunku i niechęci urzędasków z UM do nas prostych obywateli tego miasta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Inowator(2002-02-01)
 • E tam jak na razie to u nas rządząm komuszki. A komuszki lubią jak jest dużo urzędników. Nie ważne czy się do czegoś przydają czy nie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2002-02-01)
 • Co nas kręci? Mnie kręcą rzeczy precyzyjne i informacje jasne, proste i bezpośrednie. Jeżeli z czytanych przez siebie artykułów mam wnioskować co ich autor miał na myśli, to wolę zasięgnąć informacji u źródła niż tracić czas - i wydaje mi się, że większości czytelników na tym zależy. Jednak przede wszystkim powinno na tym zależeć twórcom - bo to oni ponoszą za treść i formę pisanych przez siebie treści całkowitą odpowiedzialność.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  uczennica(2002-02-01)
 • Do "mili moi nie samymi odslonami portel zyje. dla mnie teksty ": Jasne, zrob tylko drobny przelew na konto redakcji :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  bruce lee(2002-02-02)
 • W statystykach na wysokich miejscach są informacje o zagrożeniu powodzią, ale dopiero od momentu, kiedy o trudnej sytuacji na Żuławach ZACZĘLI INFORMOWAĆ SAMI CZYTELNICY! Potwierdza to fakt, że pierwsze artykuły na temat zatrważającego stanu rzek i wręcz ostrzeżeń przed mogącym nastąpić kataklizmem, znajdują się w dziesiątce zwrotów z ostatniego tygodnia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Maciek(2002-02-02)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary korekcyjne XAVIER GARCIA
Okulary korekcyjne JUST CAVALLI
Okulary przeciwsłoneczne DEFRAME
Okulary korekcyjne JUST CAVALLI