Wtorek 11-12-2018, imieniny Damazego, Daniela
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Rek

Galeria EL – zabytek zadbany

Elbląg, Galeria EL – zabytek zadbany Jedno z epitafiów (fot. Damian Matwiejczyk)

„Za kompleksowy remont dawnego kościoła p.w. NMP - obecnie Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu i konserwację epitafiów” Elbląg został laureatem Konkursu Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany”.

Celem konkursu jest uhonorowanie i wyróżnienie wzorowych gospodarzy obiektu zabytkowego, służenie popularyzacji idei ochrony dóbr kultury, rozwijanie mecenatu instytucji i osób prywatnych oraz uwrażliwieniu społeczeństwa na problemy właściwego użytkowania zabytków.
     W tym roku przyznano 16 takich wyróżnień, po jednym na województwo. No. w województwie dolnośląskim wyróżniono Zamek w Kliczkowie, a w kujawsko-pomorskim Ratusz Staromiejski w Toruniu. W warmińsko-mazurskim nagrodę zdobyła Galeria EL, zgłoszona do konkursu przez elbląską Delegaturę Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Warunkiem przystąpienia do tego konkursu jest wykonanie i zakończenie prac konserwatorskich i remontowych w obiekcie zabytkowym oraz wykonanie prac konserwatorskich w otoczeniu obiektu.
     - Prace w Galerii EL trwały od 1999 r. - mówi Elżbieta Bukowska z elbląskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. - Prace polegały na remoncie przypór na ścianie południowej, remoncie dachów nad korpusem głównym kościoła, nad krużgankiem i nad prezbiterium, na wykonaniu nowoczesnego centralnego ogrzewania w obiekcie a także wykonaniu konserwacji kolekcji epitafiów umieszczonych na murze cmentarnym, okalającym dawny cmentarz przy Galerii EL. Wykonano także prace remontowo-konserwatorskie samego muru cmentarnego. Wreszcie zabezpieczono korony ruin otaczających Galerię i uporządkowano teren wokół Galerii.
     Dotychczasowy remont Galerii EL kosztował 1,3 miliona zł. Finansowano go ze środków Urzędu Miejskiego w Elblągu, Generalnego Konserwatora Zabytków, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i z Funduszu Phare.
     Elbląg już po raz trzeci z kolei stał się laureatem konkursu „Zabytek Zadbany”. W ubiegłym roku nagrodę tą zdobył Hotel Młyn, w 2004 r. odrestaurowany budynek przy. Placu Grunwaldzkim, w którym mieści się Restauracja „Figaro”. W 2003 r. nagrodę zdobył Hotel Młyn Klekotki w gminie Gotkowo.
     Pamiątkowy emblemat oraz dyplom zostały wręczone Zbyszkowi Opalewskiemu, dyrektorowi Galerii EL podczas uroczystego spotkania z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w ratuszu we Wrocławiu 21 kwietnia.
     Z dyrektorem Galerii Zbyszkiem Opalewskim rozmawia Marta Hajkowicz:
BUK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Gmina Gotkowo? A cóż to takiego?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Grzebar(2006-04-14)
 • Grzebar czepiasz się:)...ale sam fakt zgłoszenia tej kandydatury to według mnie z lekka wyskok z kadyceuszem przed szereg - przecież widomo, ze ta ruina potrzebuje ze 3 razy tyle tego, co włozono do tej pory. Skąd zatem określenie "kompleksowy"? Mniemam, że kompleksowośc nie pochodzi od słowa kompleksy, tylko od całosci; złożonosci skladającej się na pewną całosć. Jeśli zatem kompleksowy ma oznaczać że remonty tam skończono - to wietrzę tu jakiś sabotage, mający przekonac tych, którzy pieniadze dają, żeby więcej nie dawali. Bo przecież jest już laur w postaci kompleksu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  ZamszowaKamizelka(2006-04-14)
 • twoja inteligencja i erudycja zapiera dech
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  ACHHHHH(2006-04-14)
 • miewasz zaparcia? espumisan polecam:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  ZamszowaKamizelka(2006-04-14)
 • Mnie ciekawi kiedy zostaną odbudowane pomieszczenia mieszczące się przy Galerii El?? No i oczywiście sama Galeria potrzebuje renowacji. Kiedyś się o tym mówiło. W dzisiejszej wyborczej jest fajny artykuł, odnośnie pieniędzy unijnych na renowacje zabytków. Znowu obudzimy się z ręką w nocniku. Kasa jest, tylko ta biurokracja....
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Porteros(2006-04-14)
 • niestety ta gmina nazywa sie Godkowo
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2006-04-14)
 • Nie Gotkowo lecz GODKOWO (niem. Göttchendorf), a dzisiejszy Młyn Klekotki nazywał się niegdyś Rudolfsmühle. Naprawdę warto tam pojechać, obiekty hotelowe (i nie tylko) robią wrażenie, szkoda tylko, że ceny też - robią mocne wrażenie. Ale dla warszafki nie stanowi to żadnej przeszkody.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Skowrony(2006-04-14)
 • Nie pomieszczenia przy galerii "PORTEROS", lecz dziedziniec klasztorny (Klosterhof) przy b. kościele św. Marii, gdzie część zabudowań była z tzw. muru pruskiego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Magnesium(2006-04-14)
 • jaka galeria? to kościół jest i do tego z nieboszczykami pod posadzką, komuna zrobiłą z tego galerię i ja np. normalnie to nie pojmuję, jak można było tak zrobić !!!!! gdzie szacunek zmarłym, oni chcieli być pochowani w kościle, a teraz gdzie są ? sacrum to sacrum i jak budynek był przez setki lat kościołem to przez szacunek dla przeszłych pokoleń nalęzy to uszanowac i zachować, a propagatorom idiotyzmu życze aby na ich grobach wybudowano w przyszłości....., a zresztą niech spoczywają w pokoju..... tylko niech szybko odchodzą bo ta ich głupota nie może trwać za długo!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  młodyharcerz1(2006-04-15)
 • Owszem, ale był to kościół ewangelicki, już kiedyś nasz słynny były biskup próbował położyć łapki na Galerii El i całkiem słusznie po nich dostał ;-). Kościołów w Elblągu nam nie brakuje, przybytków sztuki bardzo. Pozdrawiam.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Pawel.(2006-04-15)
 • No redaktorzyny jak zwykle maja albo zapedy pro rosyjskie albo pro olsztynkowskie. Skad Ci ludzie sa w ogole? Teraz obrazaja nam gmine Godkowo, ktora nie jest zadnym Gotkowem (ort nad orty!!) oraz nie Gutkowem (swoja droga wiocha na koncu swiata).
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  obrazony(2006-04-15)
 • do Pawła pajaca.....ale argument, to może zróbny z tego kościoła mieszkania, albo salę gimnstyczną, przeciez też nam iich brakuje....., skąd się biorą takie kreatury bez szacunku dla zmarłych, bez szacunku dla przeszłości, bez szacunku do człowieka....pokolenie homosowietikus jednak istnieje....
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  pogrobowiec(2006-04-15)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Ręcznik z haftem
T-shirt biały z Twoim nadrukiem DTG PROMOCJA
Polar z haftem
Naszywka GODŁO