Czwartek 19-07-2018, imieniny Wincentego, Marcina
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Sianokosy Nad Jarem Sianokosy Nad Jarem

Gorączka sobotniej debaty

 
Elbląg, Gorączka sobotniej debaty Organizatorem debaty był elbląski okręg partii Razem. Na zdjęciu zaproszeni goście (od lewej): Małgorzata Matuszewska- Boruc, Maciej Sandecki, Tomasz Mokwa, Weronika Samolińska (fot. Michał Skroboszewski)
Rek

Jedni stawiali dolary przeciwko orzechom, że pieniądze przeznaczone na przekop Mierzei Wiślanej zostaną wyrzucone w błoto. Inni zażarcie bronili długofalowych korzyści. Debata w Elblągu, zorganizowana przez partię Razem, pokazała coś jeszcze: w mieście, które jest bezpośrednio zaangażowane w ten problem istnieje głód dyskusji.

 Aby lepiej wykorzystać elbląski port
     - O tym kanale mówi się od lat. Mam wrażenie, że to inwestycja, o której dyskutuje się najdłużej w Polsce, pierwsze pomysły pojawiły się już w czasach Stefana Batorego. Nie jestem bezkrytycznym zwolennikiem budowy tej drogi wodnej, ale zważywszy wszystkie "za" i "przeciw" uważam, że w dłuższej perspektywie kanał przyniesie wiele korzyści – tak zaczął debatę Maciej Sandecki, pochodzący z Elbląga dziennikarz Gazety Wyborczej Trójmiasto, który o sprawie przekopu pisze od lat.
     Jak mówił w inwestycji tej widać przede wszystkim długofalowe profity. A wśród nich m.in. pogłębienie toru wodnego do pięciu metrów, które ma sprawić, że po Zalewie będą mogły pływać większe jednostki, wzrost przychodów i miejsc pracy. Sandecki wskazał również na to, że port w Elblągu, zmodernizowany 10 lat temu, wykorzystuje swoje możliwości w 30 procentach. Przekop, według niego, mógłby zwiększyć jego potencjał.
     - To dla mnie jeden z podstawowych argumentów przemawiający za budową kanału – kontynuował dziennikarz. - Mam wrażenie, że jeżeli inwestycja dotyczy metropolii, to nikt nie toczy dyskusji o kosztach czy ekologii. Elblągowi też należy się duża inwestycja, tylko niech będą to sensownie wydane pieniądze.
     
     Trudno przewidzieć, jakie będą skutki

     Jednym z argumentów przeciwko budowie kanału jest fakt, że teren Zalewu Wiślanego jest siedliskowym obszarem Natura 2000 (to program, który ma chronić zagrożone i cenne gatunki w Europie). To także jedna z najważniejszych ostoi ptaków wodno- błotnych w rejonie polskiego Wybrzeża. O tym mówił z kolei Tomasz Mokwa, ornitolog z Muzeum i Instytutu Zoologii PAN, z pochodzenia elblążanin, a także jeden ze współautorów dokumentów związanych z tą inwestycją.
     - Jako przyrodnik obawiam się, że uszkodzimy cały system i nie będzie to już tak atrakcyjne miejsce, jak do tej pory. Ptaki są związane z układem siedlisk, a tych nie da się odtworzyć – mówił badacz. - W mojej ocenie koszty kompensacyjne [w tym przepadku mowa m.in. o wykorzystaniu urobku powstałego w wyniku przekopu na stworzenie dwóch wysp ptaków na Zalewie – red.] są większe, niż zyski jednego Elbląga. Zadałbym również pytanie: co ten Elbląg ma tędy przewozić?
     Z tym nie zgodził się Jerzy Wcisła, dawniej elbląski dziennikarz, potem radny, a obecnie senator. Od lat omawia sprawę przekopu Mierzei Wiślanej na forum publicznym.

  fot. Michał Skroboszewski fot. Michał Skroboszewski

 - Koszty te są wliczone w przekop – mówił. - Kanał nie jest budowany dla Elbląga, a ma być elementem europejskiego systemu wodnego. Do 2050 r. 50 proc. ładunków zejdzie z dróg kołowych na transport wodny. Jeżeli Gdańsk marzy o tym, by utrzymać poziom rozwoju, musi otoczyć się portami śródlądowymi.
     - Jestem laikiem, a pan jest specjalistą, ale myślę, że aż takich strat byśmy nie ponieśli – tak do wypowiedzi Tomasza Mokwy odniosła się Małgorzata Matuszewska- Boruc z Olsztyna, z zarządu okręgu Warmińsko-Mazurskiego Partii Razem. Według niej za przekopem przemawiają m.in. takie argumenty jak kolejne miejsca pracy czy rozwój turystyki.
     
     Przyszłość rysowana w ciemnych barwach
     Weronika Samolińska, działaczka partii Razem z Warszawy, wskazała na coś jeszcze innego. Jak mówiła pieniądze przeznaczone na przekop Mierzei można by zainwestować w modernizację linii kolejowej pomiędzy Elblągiem a Gdańskiem. To, według działaczki partii, rozwiązanie równie ekologiczne, co transport drogą wodną.
     - Dolary przeciwko orzechom, że pieniądze wydane na przekop można by lepiej zainwestować – mówiła.
     Ryszard Klim, elbląski radny, stwierdził, że przekop "to i tak będzie decyzja polityczna", przez którą Zalew zostanie zdegradowany.
     - My już w Elblągu przerabialiśmy świetlaną przyszłość – mówił radny i wskazał na Elbląski Park Technologiczny, z którym, jak to ujął we wcześniejszych wypowiedziach, nie wiadomo, co tak naprawdę zrobić.
     O przyszłości mówił również mieszkaniec Krynicy Morskiej, który wybrał się na debatę w Elblągu. On, tak jak wielu innych, przekop widzi w czarnych barwach.
     - Najbardziej interesuje nas to, czy stracimy plaże w Krynicy Morskiej – mówił i dodał, że kryniczanie obawiają się nieodwracalnych zniszczeń i strat w branży turystycznej. - Jeżeli plaże znikną, to my tam będziemy zbędni.

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Klim ma jakieś starcze zaburzenia, najpierw naganiała na Modrzewino-Słonine, a jak się wszystko pirdło to wystepuje roli przeciwnika Modrzeiwny? zachowanie godne oficera politycznego LWP,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 0
  dosćłobiuzów(2016-04-02)
 • Fajna sprawa, od 20 lat debatują nad przekopem :) Obstawiam następne 30 przed nimi, ważne że kasa na konto wpada :D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  (2016-04-02)
 • Dziennikarze, oficerowie polityczni i wszelaka bezpagonnaja. .. .. zabiera głos i autorytatywnie - nie to, że się wyraża, ale decyduje o sprawach, w których jest najoględniej by rzec - mało profesjonalna. Bo to jak dziecko niewypoczęte - zaczynają krążyć fantasmagoria i chciejstwo nadprzyrodzone - ludzie czy naprawdę do tego trzeba przełomu myślowego i pojęciowego, aby pojąc i ogarnąć pewne realia i fakty świadczące w sposób dobitny o infantylizmie działań i poczynań władz wszelkiego szczebla, ten szczególny i dyskretny urok lumpenproletariackiego sznytu bylejakości i domniemanej profesjonalności powala otaczającą nas bylejakością, przyciemnianymi szybami w samochodach i kompletnym nieużywaniem języka polskiego i kierunkowskazów. .. .. ech szkoda gadać - polnische wirtschaft
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 3
  AMalejużniekoniecznie(2016-04-02)
 • Ale płynie z kodu hejt. Dzięki tym jak się wyrazacie "ministrantom" z pisu i Kukiza nie będziemy mieli w Polsce dzikich hord islamistow. Nowoczesne i platfusy byli za wpuszczeniem tej dziczyzny do polski. Dobrze ze PiS i Kukiz ma większość w Sejmie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 4
  (2016-04-02)
 • Program natura 2000 to celowo sztucznie stworzony przez UE = Niemcy hamulec przeciwko rozwojowi polski i innych krajów Miedzymorza
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15 2
  (2016-04-02)
 • Teraz to cała opozycja mówi że to świetny pomysł. Oni lubią się podłączyć pod pomysły PiS.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 4
  (2016-04-02)
 • Partia razem co to wogole jest?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16 3
  (2016-04-02)
 • To także jedna z najważniejszych ostoi ptaków wodno- błotnych w rejonie polskiego Wybrzeża. ---A że wyżerają tysiące -ryb- ślimaków- raczków i srają na wszystko OOOO to jest ekologiczne
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 1
  pająkptasznik(2016-04-02)
 • Przepraszam ale dlaczego elbląskie gnidy przeszły do partii RAZEM przecież co niektórzy popierali KUKIZ15.Przecież Kukiz nie Finansuje się z budżetu państwa :) a tu proszę gdzie szmal tam i oni :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  11 2
  (2016-04-03)
 • Nareszcie normalna, zajmująca się istotnymi sprawami lewica w tym kraju, czas na porządek również w Elblągu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 10
  (2016-04-03)
 • Batory był w PiSie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 1
  cynik(2016-04-03)
 • Strata czasu na wasze wywody, debatujcie a przekop i tak będzie wykonany.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 0
  (2016-04-03)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Konto poczty elektronicznej
Czytnik kart kryptograficznych Mini
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata (bez czytnika)
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok (bez czytnika)