Poniedziałek 24-09-2018, imieniny Gerarda, Teodora
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

W końcu żółtek uchwycony na linii 4 W końcu żółtek uchwycony na linii 4

GOŚĆ TYGODNIA: Jan Korzeniowski (2)

Elbląg, GOŚĆ TYGODNIA: Jan Korzeniowski (2) Jan Korzeniowski, szef Straży Miejskiej w Elblągu

A oto druga i ostatnia część odpowiedzi Jana Korzeniowskiego, Komendanta Straży Miejskiej w Elblągu na pytania internautów - Czytelników Elbląskiej Gazety Internetowej www.portEl.pl. Następnym Gościem Tygodnia będzie poseł Wiesław Walendziak.

Dlaczego Straż Miejska to tylko centrum (12 lutego, Hetmańska i okolice), bo osiedle Nad Jarem czy też okolice ul. Królewieckiej i Fromborskiej to już nie jest miasto? Może dla poprawy znajomości przepisów niech spacerują z policjantami?
     Do służby na zmianę wychodzi 8 - 9 strażników. Z tego 2 pełni służbę z dzielnicowymi i są to służby w różnych miejscach miasta, 2 w radiowozie. Pozostałe 2 patrole pełnią służbę w miejscach najbardziej zagrożonych wykroczeniami, a takim miejscem, zresztą nie tylko w Elblągu, jest w centrum miasta.
     
     Jakie są sukcesy pracowników Straży Miejskiej?
     Chociażby w tym roku zatrzymano już 6 sprawców przestępstw na gorącym uczynku i 12 osób poszukiwanych przez organa ścigania. Ponadto zabezpieczano wiele imprez masowych, podczas których nie odnotowano naruszeń porządku publicznego.
     
     Jakie są porażki pracowników Straży Miejskiej?
     Nie było takich.
     
     Jakie są problemy pracowników Straży Miejskiej?
     Problemem są bezdomni, w stosunku, do których są trudności w wyegzekwowaniu prawa oraz dzikie wysypiska śmieci - trudności w ustaleniu sprawców.
     
     Ukarani pracownicy Straży Miejskiej i za co?
     Nie było.
     
     Nagrodzeni pracownicy Straży Miejskiej i za co?
     Wynagradzani są za dobre wyniki w pracy przez Prezydenta Miasta.
     
     Jakie wykształcenie mają pracownicy Straży Miejskiej?
     Dwóch strażników ma wykształcenie wyższe, trzech studiuje, pozostali - średnie.
     
     Jaka jest podstawowa funkcja pracownika Straży Miejskiej? Jakie dokumenty
     regulują funkcjonowanie Straży Miejskiej? Gdzie się z nimi można zapoznać?

     Zadania Straży Miejskiej określa ustawa o strażach gminnych z dnia 29.08.1997 r. oraz przepisy wykonawcze w formie rozporządzenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
     
     Czy podstawową funkcją pracownika Straży Miejskiej to chować się po krzakach przed menelami i łysymi w parkach, na skwerach, w bramach?
     Służba jest kontrolowana, nadzorowana i takich przypadków nie stwierdzono.
     
     Na targowisku miejskim, we wtorek - piątek i sobotę, pracownicy Straży Miejskiej nie dostrzegają handlarzy wyrobami tytoniowymi i spirytusowymi bez znaków akcyzy (Rosjan). Pracownicy Straży Miejskiej ochraniają 3 razy w tygodniu ok. 30 przemytników i z tym się mogę zgodzić, ale dlaczego tylko 3 razy w tygodniu?
     Nikt nie ochrania handlarzy, jest to służba typowo prewencyjna (mundurowa). Natomiast do zwalczania takiego procederu są potrzebna działania służb operacyjnych (po cywilnemu).
     
     Dnia 1 maja br. siedząc w Elblągu na ławeczce przy ul. 1 Maja piłem z butelki piwo bezalkoholowe (wyraźnie oznakowana butelka!). Umundurowani funkcjonariusze Straży Miejskiej potraktowali mnie jak menela, a menela siedzącego nieopodal potraktowali tak, jak ja bym chciał być potraktowany! A może teraz menele chodzą w białych koszulach z krawatami i przesiadują na ławeczkach w towarzystwie ślicznych dziewcząt - abiturientek elbląskich liceów? Aby czuć się w towarzystwie pracownika Straży Miejskiej należy być brudnym, śmierdzącym i obrzyganym?
     Bez komentarza.
     
     Jakie przepisy regulują zakaz spożywania napojów bezalkoholowych z opakowań po napojach alkoholowych w miejscach ogólnodostępnych na terenie Elbląga?
     Uchwała Rady Miasta z dnia 28.05.1998 r.
     
     Jak winien zachować się pracownik Straży Miejskiej widząc osobę spożywającą napój bezalkoholowy z opakowania po napoju alkoholowym w miejscu, gdzie obowiązuje zakaz spożywania napojów alkoholowych?
     Piwo bezalkoholowe nie jest alkoholem, więc nie ma zakazu jego spożywania.
     
     W jakie instrumenty wyposażeni są pracownicy Straży Miejskiej w celu określenia występowania alkoholu w napojach spożywanych w miejscach, w których spożywanie napojów alkoholowych jest zakazane?
     Posiłkujemy się alkotestami i alkomatami, które są na wyposażeniu policji.
     
     Jakie ma Pan przygotowanie zawodowe do kierowania podległą sobie placówką? Gdzie Pan uprzednio pracował, na jakich stanowiskach, jakie były Pana sukcesy i porażki? Ile Pan zarabia miesięcznie i ile zarabiają Panu podlegli pracownicy?
     Byłem 22 lata policjantem wszystkich szczebli do z-cy Komendanta Miejskiego Policji włącznie. Ukończyłem Wyższą Szkołę Oficerską i Akademię MSW. Sukcesy to zwalczanie przestępczości. Nawet będąc komendantem SM zatrzymałem sprawcę włamania do samochodu. Porażek nie mam. O pieniądzach dżentelmeni nie rozmawiają.
     
     Zobacz także poprzednie odpowiedzi Jana Korzeniowskiego, komendanta Straży Miejskiej

opr. IG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Lubię tego komendanta. Odpowiada jasno, konkretnie i zasadnie. Ciekawe czy kocha dzieci które mają problemy i chętnie by sie do niego zwróciły o pomoc.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 1
  Drzazga(2001-06-07)
 • Dżentelmeni może i nie, ale Pan Korzeniowski i Straż Miejska jest na utrzymaniu elbląskich podatników i nie widzę powodu dla którego ukrywana jest informacja o zarobkach Pana komendanta i jego ludzi. Żądam podania tych informacji
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  MARECKI(2001-06-12)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Oryginalne części Peugeot - HADM Gramatowski
Citroen HADM Gramatowski już otwarty!
Pomoc w przypadku szkody komunikacyjnej
Ubezpieczenia OC i AC