Wtorek 26-03-2019, imieniny Emanuela, Teodora
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Honory dla Rynkowskiego

Elbląg, Honory dla Rynkowskiego
Ryszard Rynkowski

Fundacja Elbląg chce, by Ryszard Rynkowski otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Elbląga. Tę propozycję popiera też kilkanaście elbląskich instytucji. Osoby decyzyjne jednak nie bardzo.

W uzasadnieniu napisano, że ten znany piosenkarz mocno angażuje się w działalność charytatywną i przekazuje znaczne kwoty na stypendia dla młodych i zdolnych Elblążan. Jest też "Przyjacielem Niepełnosprawnych", wkrótce otrzyma Order Uśmiechu przyznawany przez dziecięce jury, a w wypowiedziach publicznych zawsze powtarza, że jest elblążaninem, dzięki czemu promuje Elbląg.
     - Właśnie ze względu na to, że wspiera tak wielu elblążan, powinien zostać tym tytułem uhonorowany- uważa Arkadiusz Jachimowicz z Fundacji Elbląg.
     Ryszard Rynkowski miałby się znaleźć w bardzo zacnym gronie innych honorowych obywateli naszego grodu. Jest ich kilku: pionierzy Elbląga, ksiądz Infułat Mieczysław Józefczyk, który opisuje historię kościoła na Ziemi Elbląskiej, były Elblążanin Guenter Schrock - Opitz mieszkający obecnie w Leer, który wydaje publikacje o Elblągu i Papież Jan Paweł II. Zdaniem Arkadiusza Jachimowicza, nic nie stoi na przeszkodzie, by i Rynkowski znalazł się w tak szacownym gronie.
     - Ostatnie honorowe obywatelstwo Rada Miejska przyznała papieżowi. To znacznie podwyższyło - że tak powiem - pułap, bo kto mi wskaże drugą taką osobowość. Ale z drugiej strony Rynkowski jest tak popularnym i znanym artystą, że być może nieco zmniejszyłby ten dystans, a dzięki temu umożliwiłby zdobycie tego tytułu innym, znanym elblążanom - dodaje Jachimowicz.
     Pismo w tej sprawie trafiło wprawdzie na biurko Przewodniczącego Rady Miejskiej, ale nie można tego traktować jak formalnego wniosku.
     - Takiego wniosku nie było i nie ma. Uchwała o nadaniu honorowego obywatelstwa mówi wyraźnie, że takie wnioski mogą składać: przewodniczący Rady Miejskiej, prezydent Elbląga i komisje rady - odpowiada Andrzej Kempiński.
     Zgodnie z procedurą, jeżeli wniosek formalny wpłynie do Przewodniczącego, musi być zatwierdzony przez Komisję Praworządności i później ujęty w formę uchwały trafia na sesję.
     Andrzej Kempiński sam nie zamierza składać takiego wniosku w sprawie Ryszarda Rynkowskiego i nie poprze go nawet, jeżeli ktoś inny taki wniosek złoży i jeżeli nawet trafi on pod obrady.
     - Ja, jako radny, pełniący funkcję przewodniczącego Rady Miejskiej, nie zamierzam tego uczynić, ponieważ sądzę, że Ryszarda Rynkowskiego można uhonorować w inny sposób. Zaszczytny tytuł Honorowego Obywatela należy traktować z należytą powagą. Znam też opinie wielu elblążan, którzy uważają podobnie jak ja.
     Rzecznik prezydenta Artur Zieliński nie chciał się w tej sprawie wypowiadać, chociaż - jak twierdzi - prezydent sprawę zna. Czeka tymczasem, jak wypowie się w tej sprawie klub radnych SLD. Klub radnych prawicy inicjatywę tę poparł.
     -Rozmawiałem z prezydentem, powiedział, abyśmy poczekali – dodaje Jachimowicz.
     Przedstawiciel Fundacji Elbląg zapowiada zmasowaną akcję poparcia dla tej kandydatury. Zamierza rozesłać po instytucjach i szkołach listy do podpisu.
     Nie wiadomo, jaki będzie finał tej inicjatywy. Celowo więc nie pytaliśmy o opinię Ryszarda Rynkowskiego, choć mamy nr jego telefonu. Za wcześnie i niezręcznie dziś wyobrazić sobie reakcję samego zainteresowanego, gdy wniosek o nadanie mu honorowego obywatelstwa miasta Elbląga mimo zapowiedzi w ogóle nie wpłynie do Rady, a nawet jeżeli wpłynie, to radni na sesji powiedzą "nie".
J
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Popieram wniosek Pana Jachimowicza. Szkoda, że wniosek nie wpłynął do Rady Miasta przed wyborami do parlamentu. Wtedy Pan A. Kempiński, walcząc o elektorat, poparłby tę propozycję. Jeśli sprawa niechęci Rady Miasta dojdzie do R. Rynkowskiego, to pożegnajmy się z koncertami charytatywnymi, ze spotkaniami z poezją, itd. Czy Nasi radni robią coś dla miasta za darmo? A wybory samorządowe tuż, tuż................. Może warto poprzeć wniosek. Co do wysokiego pułapu - w takim razie nikt i nigdy nie powinien zostać honorowym obywatelem miasta, bo Papieżowi nikt nigdy nie dorówna.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  ANNA L.(2002-01-10)
 • Może Pan Kempiński zapozna się także ze zdaniem tych Elblążan ,którzy mają inne zdanie niż On.Czy Pan Kempiński działa w interesie mieszkańców miasta ,czy jak pewien minister w interesie cienkiego elektoratu?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Z(2002-01-10)
 • Do ANNY - proszę nie traktować wszystkich jednakową miarką !. Przecież 19-tu radnych KLUBU AWS poparło wniosek ! Pani uwagi mogą odnosić się tylko do radnych sld.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  ewolf(2002-01-10)
 • panno Anno-papiezowi moze i nikt nie dorowna,bo to nazwa paiez mowia sama za siebie-ale moim zdaniem w polsce jest wilu ludzi ktorzy zrobili owiele wiecej nie tylko dla elblaga ktorzy zasluguja na honorowych obywateli danego miasta
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  wasal(2002-01-10)
 • Do wasala:Na przykład?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2002-01-10)
 • chocby tak znienawidzony przez kosciol Owsiak-ale jak wiadomo on juz i tak zostal skreslony przez czarna mafie bo zabiera od ludzi ich tace...i napewno nie zostanie nigdzie honorowym obywatelem miasta-bo co Kosciol zabroni
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  wasal(2002-01-10)
 • Jak Owsiak nie zbierze tych pieniędzy, to kościół w życiu nie da. Więc szkoda sobie strzępić języka na temat kościoła. Uważam, że powinien się ktoś znaleść odważny, by się temu sprzeciwić i nadać honorowe obywatelstwo Owsiakowi
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Ja.....(2002-01-10)
 • Do Wasala:jesli chodzi o nienawisc to jest Pan w tym dobry,co mozna wyczytac w Pana komentarzach.Takich przykładów jak Pan Owsiak mozna oczywiście wiele znależć,ale warto chyba żeby osoba byla w jakis sposób kojarzona z Elblągiem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Z(2002-01-10)
 • chciałbym Wam powiedzieć, że nie wiem jakim cudem taki czlowiek jak kempinski moze byc przew. rady miasta. On jest przeciwny wszystkiemu co proponują obywatele, ale jestem pewien, że ludzie go i tak wybiorą do rady.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2002-01-10)
 • Drogi wasalu, a co papież takiego uczynił, że nikt mu nie dorówna, czyżby był czymś (kimś) więcej niż człowiekiem? A co do Rysia Rynkowskiego to myślę, że bardziej byłby zadowolony jakby Fundacja Elbląg zakupiła mu skrzynkę wódki, niż z jakiegoś tam tytułu obywatela honorowego, który i tak w gruncie rzeczy nic nie znaczy!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Waldek S.(2002-01-10)
 • Nie znam dokładnych zasad, ale chyba obywatel honorowy to ktoś z zewnatrz kto coś zrobił dla miasta. A Rynkowski to normalny mieszkaniec Elbląga który kiedyś się wyprowadził ale ma tu rodzinę i wspomnienia. Teraz jest sławny ale pozwala to go wyróżnić raczej jako sławnego elblążanina. A poza tym jak chciał się stąd wyprowadzić i zrezygnował dobrowolnie z bycia obywatelem Elbląga to czemu robią mu na przekór i na siłę chcą to obywatelstwo przywrócić. Na dodatek honorowe.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  pp(2002-01-10)
 • ale macie problemy. zarówno RR jak i JP2 nic wielkiego nie zrobili - jeden śpiewal po to by drugiemu pomnik postawili. jeden mieszkal w elblągu ale z niego uciekł, drugi wie o elblągu tyle że takie muiasto istnieje. obaj udzielają sie wokalnie z różnym skutkiem, z tą różnicą je RR daje czasem w elbl. koncerty a JP2 znacznie rzadziej.jeden jest świętszy niż sam Pan Bóg ,ma pomniki i szkoły własnego imienia, a drugi nie potrafi sie dokladnie ogolic. wolal bym aby honorowym członkiem miasta Elbląga został Grzegorz Brzęczyszczykiewicz ze Strzebrzeszyna (gmina Łąkołowy)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  gepard czester(2002-01-10)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Clinex Grill
Clinex M9 Strong
Pieczątki Firmowe
Clinex Glass